Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Češka Lucie z projektu Mars One: Nebude to klasická reality show

Martin Peška

Martin Peška

21. 1. 2014

Dostala se do užšího výběru 1058 uchazečů, z nichž má být pro cestu na Mars v roce 2015 vybráno 24 osob. Řeč je o 24leté české studentce Lucii Ferstové, která se rozhodla účastnit se nizozemského projektu Mars One.

Pravděpodobně máte blízko k vědě, vesmíru a sci-fi. Jaké filmy a literatura s touto tématikou patří mezi vaše nejoblíbenější?
K vědě a vesmíru ano, ale ke sci-fi všeobecně zas až tak netíhnu. Rozhodně jsem ale nepokrytě velkým fanouškem sci-fi hry Mass Effect: I když ta mě inspiruje spíš z hlediska ideologie a charakterů postav než sci-fi prostředím. Mars tam nicméně figuruje v hlavní roli tím, že na něm výpravy ze Země objeví technologie, které umožní přístup ke zbytku galaxie a interakci s jinými civilizacemi. Tak jsem zvědavá, co tam najdeme my. (smích)

Jaký je to pocit uspět mezi 202 tisíci lidmi v projektu Mars One?
Jsem hlavně napjatá a cítím určitou zodpovědnost. My jsme pro náš výběr vlastně jen natočili kratičké video a zodpověděli pár otázek, nic víc – mám tedy pocit, že nám tým Mars One spolu s postupem do druhého kola poskytl i velkou dávku důvěry, kterou nesmíme zklamat.

Co vás motivovalo se do projektu s cestou na Mars bez návratu přihlásit?
Pro mě je to možnost, která se neodmítá: práce s výjimečnými lidmi na unikátním vědeckém projektu v náročném prostředí nepostrádajícím výzvy.

Je to možnost získat zkušenosti, které jinde nezískáte. A je to samozřejmě obrovský potenciál pro rozvoj vesmírného průzkumu a vědy všeobecně – poznatky pro medicínu, geologii, zemědělství a jiné. Nehledě na skutečnost, že by byla zahájena expanze lidstva mimo naši domovskou planetu. Věřím, že každý fanoušek sci-fi doufá, že se toho okamžiku dožije.

Jste si vědoma rizik, která mohou být s cestou na Mars a pobytem na rudé planetě spojena? Radioaktivní záření ničící imunitní systém, snížená gravitace způsobující řídnutí kostí…
Kosmické záření lze odstínit natolik, aby jeho úroveň byla zdravotně přijatelná.
Kosti nám zřídnou jen o tolik, o kolik to dovolí gravitace Marsu. A jiné planety už nás v dohledné době zajímat nebudou.

Cestou tam se to dá efektivně řešit fyzickou aktivitou a medikací. Mise a její účastníci budou samozřejmě čelit spoustě dalších nebezpečí a rizik. Například psychika prvních lidí na Marsu bude pod velkým tlakem. Ale musíme si také uvědomit, že Mars One na všech aspektech mise spolupracuje s experty.

Při plánování celého projektu spoléhají na prověřené existující technologie a jejich dodavatele i na profesionály v jiných relevantních oblastech.

Uveďme si dva příklady. Jejich první robotickou misi na Mars, která by měla odstartovat v roce 2018, navrhuje firma Lockheed&Martin, která na Mars úspěšně dopravila misi Phoenix.

A hlavním lékařským poradcem, který bude koordinovat i výcvik budoucích ‚Marťanů‘, je doktor Norbert Kraft, který má bohaté zkušenosti v oboru psychologických problémů právě při dlouhodobých pobytech ve vesmíru a sám se účastnil izolačních simulací.

Řada lidí z laické i odborné veřejnosti projekt Mars One zpochybňují ať už po technické či finanční stránce (rozpočet projektu je stanoven na cca 120 miliard korun). Jak moc své potenciální misi věříte vy?
Lidé jsou zvyklí věci zpochybňovat. Je to bezpečný přístup. Dokud něčemu nevěřím a neangažuji se, nic mě to nestojí a nemůžu přijít ke škodě. Jenomže projekty tohoto kalibru s sebou vždycky ponesou obrovská rizika.

Je to tedy na lidech, kterým to za to stojí, kteří v tyto projekty věří a jsou ochotní případně něco ztratit, aby se o to pokusili.

Já osobně technické stránce věřím bez výhrad. Všichni víme (a kdo neví, může si přečíst na www.mars-one.com), co na tom pracuje za lidi. Jejich úspěchy se nedají zpochybnit.

Co se finanční stránky týče, ta záleží dost na rozmaru veřejnosti. Na druhou stranu, Bas Lansdorp je úspěšný podnikatel a má k ruce odborníky jak z řad inženýrů, tak z oblasti médií. V podnikání se osobně mnoho nevyznám, ale jsem přesvědčená, že Bas Lansdorp má velký zápal pro věc a přístup k rozsáhlému know-how ze všech oborů, ze kterých se mise skládá.

Jejich příspěvková kampaň na podporu první robotické mise už ukázala obrovský zájem veřejnosti. A to se publicita celého projektu vlastně teprve rozjíždí.

Moji důvěru rozhodně mají – ne nutně, že všechno půjde hladce a bez zádrhelů, ale že všechny případné problémy jsou odhodlaní a schopní funkčně řešit.

Co na váš sen říká rodina a nejbližší okolí? Podporují vás? Nesnažili se vám to třeba rozmluvit?
Nikdo z rodiny mi to nerozmlouval. Asi vědí, že je to marné. (smích)

A podporují mě. Někteří aktivně, někteří pasivně.

Zato kamarádi mě podporují vyloženě bouřlivě, což je skvělé. Nakolik misi sami věří, může být samozřejmě už jiný příběh.

Pokud se nemýlím, v letech 2014 až 2015 mají proběhnout tři výběrová kola a z každého by mělo vzejít šest týmů po čtyřech lidech. Už víte, v čem bude další výběr a testy spočívat?
V nejbližší době budeme posílat předběžné lékařské prohlídky, aby se Mars One ujistila, že jsou všichni kandidáti zdraví.

Další výběr se bude pravděpodobně skládat z pohovorů, skupinových pohovorů, důkladnějších zdravotních testů a psychotestů.

Třetí kolo už by mělo být regionálně vysíláno v televizi a obsahovat v podstatě testy ‚naživo‘, kde už budou základními simulacemi prověřovány naše schopnosti vyrovnat se s různými náročnými situacemi.

Způsob financování celého projektu zatím není blíže znám, zveřejněna byla jen informace, že se počítá se získáním prostředků z vysílání reality show ze života kolonistů. Jaký vztah máte k reality show?
Plánovaný způsob financování je znám, je zveřejněn na webových stránkách Mars One a jeho některé části byly podrobně rozebrány třeba na jejich tiskové konferenci 13. prosince 2013 ve Washingtonu.

Nicméně k otázce samotné: já nejsem exhibicionista, nemám žádný osobní zájem na tom být v televizi. Ovšem pro tento projekt jsem ochotná podstoupit ledacos, a jsou dle mého i horší věci, než se účastnit náročných simulací před kamerou a bavit diváky, a následně být v přenosu při jedné z nejzajímavějších expedic naší doby.

Na druhou stranu je nutné podotknout, že to nebude klasická reality show, na jaké jsou diváci zvyklí a odkud termín ‚reality show‘ čerpá svůj lehce pejorativní význam.

Mars One chce divákům zprostředkovat skutečné zážitky z celého procesu kolonizace, od výběru kandidátů přes celý trénink až po odlet, cestu, a život na Marsu. Bude to spíš dobrodružné Discovery než klasická reality show ve vile.

Možná už to ale začalo… Přeci jen je okolo projektu už nyní docela haló a na internetu pod příspěvky se objevují mnohdy i dost negativní komentáře na stranu projektu i všech účastníků. Jak to snášíte?
Nečtu internetové diskuze. (smích)

Bez urážky ke všem internetových diskutérům, nemám ve svém časovém rozvrhu dostatek volna, abych se mohla věnovat mnohdy omezeným a neinformovaným názorům v internetových diskuzích.

Pokud mi někdo z přátel dá vědět, že se někde nachází nějaký extrémní vědecký nesmysl, pokusím se informaci uvést na pravou míru. Jinak se od těchto debat distancuji. Lidé, které projekt opravdu zajímá, si nejprve seženou veškeré informace, utvoří si kvalitní názor, a až pak budou mít potřebu se vyjadřovat.

Co byste si chtěla vzít s sebou?
Záleží na váhovém omezení pro osobní věci, které bude pravděpodobně velmi striktní. Dále záleží na tom, co pro mě v době případného odletu bude důležité nebo co budu považovat za nejpraktičtější.

V tuto chvíli by bylo nezodpovědné na tuto otázku odpovídat. Navíc si mou případnou konkrétní odpověď reportéři vždy špatně vyloží a zjednoduší, tak jsem si zvykla to pro jistotu zjednodušit za ně už předem.

Nicméně nějaký N7 přívěšek nebo model Normandy SR2 by to být mohl, to skoro nic neváží. (smích)

Počítáte s tím, že kdyby let na Mars nevyšel, mohla byste se podílet na projektu jinak například ze Země? Máte představu jak?
Mars One bude průběžně vypisovat výběrová řízení na různé pozice a určitě bude možné se na projektu podílet i jinak než účastí při samotné kolonizaci.

Zatím je však velmi brzy na úvahy tohoto typu jak pro mě, tak pro Mars One. V současné době žádné volné pozice nemají, může se to samozřejmě v blízké době změnit.

Jakou práci na Marsu byste si představovala?
Pokud poletím, budu dělat, co bude potřeba. Moje představy s tím nemají mnoho společného. Náplň našeho času na Marsu je podrobně popsána na stránkách Mars One.

Kontrola a údržba systémů na podporu života, čištění solárních panelů, pěstování rostlin ve ‚skleníku‘ a příprava obživy, klasická údržba obytných prostor, vědecká práce v laboratoři i v terénu, průzkum planety, testování užitečnosti místních surovin a rozšiřování obytných prostor. Nudit se nebudeme.

Náplň práce se bude samozřejmě lišit podle toho, kterou specializaci během tréninku získáme. V týmu by měli být dva doktoři a dva inženýři ze základu, dále by nicméně každý měl mít další dvě až tři specializace, abychom mezi sebou ve čtyřčlenné posádce byli schopni zvládnout vše, co by mohlo být potřeba.

Specializace budou zahrnovat například geologii, hydroponii, exobiologii, psychologii a další.

Co by vám při zabydlování nové planety chybělo nejvíc?
To vám předem neřeknu, protože to nebudu vědět, dokud to nezažiju.

Řekla bych rodina a přátelé – ale během deseti let tréninku už si pravděpodobně zvyknu na svůj tým jako na novou rodinu a přátele, takže to nebude tak závažné.

Navíc nebudeme mít čas posedávat kolem a stýskat si po Zemi. Budeme mít spoustu práce.

A z materiálních věcí či jídla?
Steaky, sushi, ovoce ze stromů, plavání.

Kdybyste si mohla vzít jako své tři kolegy na Mars nějaké fiktivní postavy z videoher, filmů, knih nebo seriálů, které by to byly? A jakou funkci byste jim svěřila?
Moc pěkná otázka.

Tony Stark (Iron Man) – vrchní génius, inženýr a řešič problémů.

Mordin Solus (Mass Effect 2-3) – génius, vědec a doktor.

EDI (Mass Effect 3) – v podstatě nekonečný zdroj informací a výpočetního výkonu.

Úspěch výpravy zaručen. (smích)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Češka Lucie z projektu Mars One: Nebude to klasická reality show

Hide picture