Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Corbenovi Duchové mrtvých. Nechť straší i ve vašem domě

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

11. 9. 2016

Edgar Allan Poe bývá považován za zakladatele hororu. A Richard Corben, legenda undergroundového komixu, vždy k hororu inklinoval. Lze se tedy něčemu divit na tomto spojení, ze kterého vyšli stíny a tmou nadutí Duchové mrtvých?

Havrana, Masku rudé smrti, Předčasný pohřeb nebo Zánik/Pád domu Usherů zná snad každý. Ale co Dostaveníčko? Co Osamělého? Co Berenice? A co Stín? A vůbec, opravdu si myslíte, že je dostanete v té podobě, na kterou jste zvyklí? Richard Corben si bere z Poeových známých i méně známých příběhů to, co potřebuje, a přetavuje to do osobitých útvarů.

Richard Corben
Richard Corben se narodil roku 1940 v Missouri. Odmala si rád kreslil a není tedy divu, že u téhož také skončil. Zpočátku prorážel na poli undergroundu tituly jako Den, Slow Death nebo Bodyssey, ale jeho fotorealistická kresba mu umožnila kreslit např. i Hellblazera, Hellboye, Punishera nebo gotický horor Ragemoor.

Nedá se říci, že by Corben v Duších mrtvých adaptoval Poea do komiksu. Mnohem výstižnější by bylo tvrzení, že Corben komiksově Poea vykládá. A vykládá ho po svém. Tu velice věrně předloze, tu velice volně. Výhoda: Nenudí ani čtenáře, který zná Poea nazpaměť.

Corbenův výběr však působí nevyváženě. Byť většinu sborníku tvoří velice povedené příběhy, rozhodně se to nedá říci o všech.

Takovým případem budiž například Stín. Stín je nudný, předvídatelný a vpravdě jednoduchý. Co se týče Spícího, též nenalezneme větších kvalit. Výhodou jim budiž krátký rozsah jen na několik málo stran.

Tohle není adaptace, tohle je výklad

S takovými částmi se pak bijí výtečné kousky, jako například monumentální Pád domu Usherů. Na padesátce stran rozehraje již známý příběh (a člověk se při vzpomínce na Ragemoor pousměje) s razantní vervou a smyslem pro atmosféru. Vyšinutí, temnota a tajemství sálají z každé stránky.

Ale takový vrchol není jen jeden. Dostaveníčko, které zabírá jen osm stran, ukazuje, jak zdárně vystavět a vypointovat silný krátký příběh. Kvality Masky rudé smrti jsou pak také nezpochybnitelné a přesahují možná samotnou předlohu.

Richard Corben: Duchove mrtvychZa další výtečné kousky jmenujme alespoň pistolnickou verzi Červa dobyvatele s až hmatatelnou úzkostí čpící ze stránek.

Upřímně, já osobně mám s počítačově barveným Corbenem mnohdy problémy. Zdá se mi, že mu to ubírá na síle. Holt jsem si jeho kresby oblíbil z komiksů jako Bodyssea nebo Den. Ale když jsem spatřil, jak se v Červu dobyvateli líhnou červíci z lidských těl, všechny strachy šly za hlavu a musel jsem zírat.

Stejně tak v Masce rudé smrti. Už samotný úvod svým ztvárněním podtrhuje velkolepé bláznovství krále, a když pak přijde na řadu samotná slavnost, bláznovství se přetavuje v čirý děs. Vše, co si zde Corben dovolil provést s předlohou, způsob, jakým představy slávy nakreslil, to vše mu vyšlo na velikou, morem napuchlou jedničku. Ta hrůzná krása!

Dluh české komiksové scéně se pomalu splácí

Ono je totiž samotné výtvarno stejně rozmanité jako výběr povídek. Corben se nedrží jednoho stylu, jednoho koloringu, ale exceluje na několika scénách najednou; uvážlivě mění styl podle nálady té dané povídky (porovnejte plastický Pád domu Usherů s Berenice), pročež se během těch dvou stovek stran jeho rukopis nikdy neokouká.

Je báječné, že se Comics Centrum rozhodlo zavést do českých luhů i legendu zvanou Richard Corben. Jeden Hellblazer rozhodně nestačil. A Duchové mrtvých představují jak poctu otci hororu Poeovi, tak svébytné a velice jakostní Corbenovo portfolio. Víc děsu pod české peřiny!

Název originálu: Edgar Allan Poe’s Spirits of the Dead
Český název: Duchové mrtvých
Autor: Richard Corben
Překlad:
Václav Dort
Počet stran: 224
Vazba: Pevná vazba
Vydal: Comics Centrum, Praha 2016
Doporučená cena: 599 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Corbenovi Duchové mrtvých. Nechť straší i ve vašem domě

Hide picture