Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Do Mrtvé doby přilétá Maleevova Vrána se svým mstitelem

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

31. 10. 2014

Svět Vrány se po první O’Barrově vlaštovce (dobrá, vskutku podivná metafora) okamžitě začal rozrůstat. V Čechách jsme se pak dočkali klasické Vrány i v rozšířené podobě. Tu loni doplnil nový Soumrak bohů. A letos zase trochu do minulosti: Přichází Mrtvá doba.

Parta renegátů za občanské války peláší pustinami, od kopyt jejich koňů se vznáší dusivý prach. Není tak divu, že si zastesknou po troše něhy. Když naleznou opuštěnou chatrč, spatří ženu. Cože? Ona má dítě s rudochem? Tak to ne. Samozřejmě to rodinka odnese. Ostatně každý, kdo přijde těmhle renegátům do cesty. Ale když se rudoch po letech probudí s vránou v zádech, renegáti si budou muset zvykat na nový řád.

Alex Maleev
Výtvarník, občasný komiksový scenárista a host KomiksFEST!u 2014 Alex Maleev pochází původem z Bulharska, ale v komiksové branži prorazil v Americe. Vedle komiksů ze světa Magic: The Gathering byl jeho debutem právě Vrána: Mrtvá doba. Vedle ní mají čeští čtenáři možnost přečíst si jeho nejuznávanější dílo Daredevil: Muž beze strachu a pár povídek v omnibusech Vetřelci vs. Predátor.

Co se týče námětu od Jamese O’Barra, rozhodně nepůsobí nezajímavě. Indiánské prostředí, navíc Vraní lid, to si úplně říká o nějaké mytologické čacgry machry. Spousta zajímavého materiálu na zpracování, perfektní místo pro atmosféru, ale bohužel se ničeho takového nedočkáme. Spíše takový sušší Řbitov zviřátek.

O’Barrův námět do komiksu přepsal autor Soudce Dredda John Wagner s úctou vůči první Vráně. A v tom bude ten problém. Příběh funguje jako akční jízda, jako příběh odtažitě ztvárňující cestu za pomstou. Cestu někoho, kdo je nesmrtelný, což navíc bere jakékoli napětí. Člověk má od prvního momentu dáno, co se stane dál, a žádné překvapení se nekoná. Jen nezáživně sledujte, tohle vás nezaujme.

Co ale čtenáře nejspíše zaujme, to je kresba. Alex Maleev zde sice není tak vykreslený (ano, odvoláváme se na převratného Daredevila), často tak dochází k anatomickým a perspektivním omylům, ale občas zvládne člověku vyrazit dech. A fanoušek může sledovat, jak se jeho osobitý styl vyvíjel.

Alex Maleev: Vrana - Mrtva doba

V komiksu Vrána: Mrtvá doba míchá dva styly. Líbivé, ale nijak dechberoucí linky pro přítomnost vedou poctivě příběh dál bez sebemenšího zádrhelu či škobrtání. Se správnou porcí černě, se správnou hrou stínů.

Zato realistické snímky z dob minulých přinášejí nárazově až fotografický přístup. Do puntíku vykreslené, sama kresba vytváří atmosféru (kterou však povrchní, fádní příběh nedoplňuje a nevyšperkuje). Čtenář s radostí zůstává sedět a kochá se celostránkovými výjevy.

Slunce, tys bylo mi svědkem!

Jakkoli na celé čáře vítězí realističtější stránka Maleevova vizuálu, právě kombinace těchto dvou stylů dodává komiksu ten správný punc. Zjednodušená linka vede poctivě příběh tempem vyprávění, které ovšem prvoplánově akčnímu komiksu odpovídá dokonale, zato vykreslenější z minulosti vytváří pomalejší dojem, jaký flashbacky v naší hlavě mnohdy mají. Symbióza na jedničku.

Vrána: Mrtvá doba funguje jako pocta původní Vráně dokonale. Ale rozhodně jako samostatný celek nepatří mezi něco, z čeho by se člověk posadil na zadek. Svým výtvarnem však drtí všechny ostatní u nás vydané Vrány a už kvůli němu by se do vašich knihovniček hodila. Kdo si nepřijde úžasného Maleeva zítra či pozítří nechat podepsat na KomiksFEST!, přichází o obrovskou příležitost.

A ten chlap má sakra talent na kreslení vran. A to je u téhle série důležité.

Název originálu: The Crow: Midnight Legends #1 – Dead Time
Český název: Vrána: Mrtvá doba
Scénář: James O’Barr, John Wagner
Kresba: Alex Maleev
Překlad:
Václav Dort, Martin Trojan
Počet stran: 96
Vazba: Pevná vazba
Rozměry: 159 x 239 mm
Vydal: Comics Centrum, Praha 2014
Doporučená cena: 499 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Do Mrtvé doby přilétá Maleevova Vrána se svým mstitelem

Hide picture