Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Dostanou Rahana jeho synové v novém komiksu do Říše stínů?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

18. 1. 2013

André Chéret: Rahan #3Závěrečný díl Rahanovy rodinné trilogie se už na čtenáře usmívá z knihkupeckých pultů. Dá se z námětu rodinných pout vytřískat i něco víc? A osvědčí se Rahan v roli geniálního vynálezce, když půjde o život jeho potomků?

Rahanovi jeho synové zřejmě takovou radost, jakou čekal, neudělali. A i poté, co procitnou, Rahana vodí od ďábla k čertu. Nejdříve se bude muset syn zavátých věků s pomocí svých synů (vnuků zavátých věků) vypořádat se závidícím kmenem, poté přijde na řadu namáhání jeho intelektu. Že se osvědčí vždy, to snad nikomu nepřijde divné.

Roger Lécureux
Francouzský komiksový scenárista a autor tak pověstných postav jako Rahan či Capitaine Apache se narodil roku 1925 (a zemřel 1999). Patřil mezi základní přispěvatele časopisů Valliant a Pif a některé z jeho prací se v našich periodikách objevily už za totality!

Roger Lécureux byl obdarován až neuvěřitelným talentem na vymýšlení příběhů. Jeho komiksy, a především ty s Rahanem, se podepsaly na nejedné generaci. Skloubil svou imaginaci s napětím i morálním cítěním (avšak nijak očividným, nejedná se o takové to trapné podsouvání).

Na postavě Rahana si pak mohl splnit to, po čem každý touží. Přes dokonalý fyzický vývoj až po vytříbenost intelektu. Jak tvrdí předmluva, Rahan zde vyvolává dojem pravěkého Anguse MacGyvera. Čtenář k tomuto tvrzení přistoupí skepticky, o to více mu však přijde úsměvná přesnost tohoto pojmenování.

obálka André Chéret: Rahan #3

Přes svou schopnost předávat úžasné povídačky však občas selhává na poli scenáristickém. Nebo za to může kreslíř André Chéret? Kdo ví.

Ať tak či tak, občas boří jakési zaběhlé úmluvy. Ale bez zjevného novátorského záměru, očividného například u Alana Moora, jen jim to čas od času prostě nevyjde. Člověk několikrát hledá, jaký panel má zrovna číst. A to ještě není nic proti řazení bublin.

Příliš mockrát si čtenář přečte jednu bublinu a při čtení další zjišťuje, že tato druhá bublina patří před první. A dělení textu do několika bublin také v mnoha případech nepůsobí rozumně.

Přečtěte si recenze předchozích dílů trilogie:
Rahan a Sluneční doupě
Rahan a Rozpolcená hora

Kde Lécureuxův scénář možná už neoslovuje dnešní mládež, ale spíše nostalgicky vzpomínající, Chéretova kresba stále perlí. Z některých výjevů jde člověku až hlava kolem.

Chéret pořád dovede nakopnout děj. Skloubit akci s dostatečně realistickými kulisami mu, na rozdíl od mnohých, nedělá problém, rovněž tak nepostrádá smysl pro věc. Přestože Rahan působí značně silněji, urostleji a celkově vyvinutěji než ostatní, pořád mu to člověk žere.

Jestli má Rahan na to, aby oslovil i dnešní mládež? Bůhví. Dnes už to bude dítě od dítěte, rozhodně se už v takovéhle formě nestane masovým fenoménem. Každopádně na našem trhu tenhle pravěků hrdina chyběl a je jen dobře, že se této zásadní trilogie čeština dočkala.

Název originálu: Rahan: Les Fils de Rahan
Český název: Rahan a jeho synové
Scénář: Roger Lécureux
Kresba: André Chéret
Překlad: Mikuláš Bryan
Obálka: André Chéret
Počet stran: 64
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 297 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena: 159 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Dostanou Rahana jeho synové v novém komiksu do Říše stínů?

Hide picture