Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Goonovo vražedné dětství se sice vrací, ale dělá krok vpřed

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 3. 2013

Spěšně po prvním díle vychází druhá kniha hororověkomediální série Goon. Ve svazku Mé vražedné dětství Eric Powell čtenáři dovolí nahlédnout do minulosti tupě vychytralého drsňáka a jeho podivného ukecaného přítele. Jak tahle časová odysea dopadne?

Hlavním tahákem Goonovy druhé knihy jsou bezpochyby flashbacky. Vedle idylických záběrů šikany a mafie z Goonova dětství ale Eric Powell servíruje také spoustu oneshotových povídek. Seznamte se s člověkem, který pro Patera Monster vykopává mrtvoly, nebo s příšerou posedlou borůvkovými koláči.

Eric Powell
Eric Powell se narodil roku 1975 v Tennessee. Ačkoli tvořil komiksy pro Dark Horse, DC Comics i Marvel, proslavil se až sérií Goon pro menší Avatar Press. Záhy Goona odkoupilo Dark Horse a k Powellovi se začaly hrnout mnohé nabídky. Vedle Goona ho čtenáři znají jen z obálky upírské Crwe.

Stala se věc nevídaná. Zatímco běžnou praktikou Comics Centra bývá, že se vydá první díl série a druhý následuje až po několika letech, pokud vůbec, tentokrát se s pokračováním vytasili po neskutečných třech měsících. Nikdo nemohl věřit vlastním očím a snad každý fanoušek se zaradoval.

Samozřejmě tento krok sice vyvrací možnost, že by Goon stál osaměle jako Zámek a klíč nebo Conan, ale pořád může dopadnout jako Parchanti, jejichž třetího dílu se čtenáři snad nikdy nedočkají. Ale naštěstí tomu zatím nic nenasvědčuje.

Rychlé vydání další části ale řadě mohutně prospělo. Oproti jedničce totiž dvojka skočila kvalitou dopředu. Jednička sice přinášela zábavu, ale stále tomu něco chybělo, tentokrát má ale Powell rozjezd za sebou a stoupá po pomyslných příčkách výš. Ještě několik mu jich chybí, stále se v komiksu vyskytuje nejeden aspekt, který si žádá zlepšení, ale půjde-li to takhle dál, Goon dosáhne bezchybné kvality.

obalka Eric Powell: Goon #2

Goon nepřináší žádná hluboká témata, nic k přemýšlení, jen snahu obveselit. V hororových kulisách podává Powell svůj černočerný až zvrácený humor.

Stejně jako hlavní protagonista Goon, Powell se s ničím nepáře a dovede být cynický až tak, že se Goon nedá doporučit vyloženě všem. To by se nedal stejně, poněvadž ve své podstatě je opravdu jednoduchý a vesnický, ale přidává se k tomu i odpuzování slabších povah. Ale co, ty mají prostě smůlu (a upřímně řečeno se budu divit, jestli se v nějaké z budoucích knih, vyjdou-li, neobjeví věhlasný Fritzl).

A s ponurou veselicí koexistuje v přesném souladu kresba. Ačkoli nepředstavuje výtvarnicky nic originálního, spíše okoukaný styl, křiklavá a přemrštěná barevnost podtrhuje komičnost situací. Klasický rukopis ve druhém díle navíc doplňují experimenty s fotokomiksy a stejně jako v jedničce jinak ztvárněné flashbacky. Co víc si od vizuálu přát? I zde viditelný pokrok.

Goon se vrací zpět v čase, zpracování komiksu drží krok

Jestliže originál udělal opravdu velký krok vpřed, pak české vydání u Comics Centrum jej posunulo zase zpět o pár let. Jmenovitě začalo v tomto komiksu prznit gramatiku. Že se nesprávně používají nebo chybí čárky, to většinou čtenář přes srdce přenese, v tom chybuje kdekdo (ačkoli by některé šly napravit snad i po pouhém přejetí očima), ale nad mýlkami v psaní i/y na úrovni šesté třídy už čtenář zakroutí hlavou. Jedno dvě pochybení uniknou téměř vždy, ale v takovémhle rozsahu to působí trochu amatérsky (zvlášť když se v tiráži uvádí i korektorka).

Přitom jde o vydavatelství, které si vždy na zpracovávání dávalo záležet. Ať je to prostým odfláknutím, nebo ukvapeným uspěcháním k datu ke konci února, které si vybralo svou daň, snad jde o ojedinělý exces.

Vzato kolem a kolem, Goon se řítí dopředu. Z trochu zábavného komiksu se vyhoupl na opravdu zábavné a místy slibované absurdní čtení, u kterého člověk může vypnout mozek a jen se bavit. Možná se po chvíli z hlavy také pro absenci opravdové originality vypaří, ale aspoň si ho člověk může přečíst vícekrát.

Český název: Goon #2: Mé vražedné dětství (a další tragické historky)
Originální název: Goon #2: My murderous childhood (and other grievous yarns)
Scénář a kresba: Eric Powell
Překlad: Václav Dort, Martin Trojan
Obálka: Eric Powell
Počet stran: 136
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 158×239 mm
Vydal: Comics Centrum/Martin Trojan-3-Jan, Praha 2012
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Goonovo vražedné dětství se sice vrací, ale dělá krok vpřed

Hide picture