Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Leonardo znázorňuje komiks a génia pro každou příležitost

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

26. 12. 2012

Dvojice Bob de Groot a Turk přinášejí další díl série Leonardo. Již páté album představí ztřeštěné nápady, poblázněné taškařice a parodii soudobých vynálezů. Pobavte se s geniálním vynálezcem a jeho trpícím učedníkem.

Leonardo má tak trochu kulaté výročí. Právě mu totiž vyšlo přesně páté číslo. Za rok a půl pět alb, to rozhodně není špatné skóre. A jaké lapálie vynálezcovu partu čekají tentokrát?

Bob de Groot
Rodák z Belgie (1941). Jeho práce mohli čeští čtenáři znát z magazínu Hop. Poté, po dvacetileté pauze, až z Leonarda. Na většině svých humorných komiksů pracoval s kreslířem pod pseudonymem Turk. Jeho práce vycházely i v prestižním časopisu Pif.

Snad nikdo by nechtěl být v kůži Leonardova pomocníka. Jak už to v lehce pomatených dětských seriálech a sériích (ať už mluvíme o televizních, knižních, nebo komiksových) bývá, komika spočívá v neštěstí. Ne nadarmo se říká, že z cizího neštěstí má člověk největší radost. A u dětí, u těch rádoby andělských stvoření, to platí dvakrát tolik.

Nehody tak stále dopadají na učedníka, Leonardova pomocníka. Leonardo se povětšinou jen veze, vychloubá, namyšleně si gratuluje. Přesně ten styl humoru, který děti ocení.

Vedle faktu škodolibosti  obšťastní děti také vracející se hrdinové. Dorost si zamiluje postavy, začne k nim pociťovat náklonnost a mnohem více se s nimi dovede ztotožnit. Repetičtí hrdinové jim sednou více. Mohou mít potěšení, že s hrdiny něco prožili. Časté objevování se papírových přátel se jim vryje pod kůži. Stejně, jako si dnešní dospělí pamatují zážitky se svými dětskými hrdiny.

Vedle taškařivého scénáře Boba de Groota ovlivní požitek holátek také Turkova kresba. Čisté linky, karikatury, celkové odlehčení s především ikonickým vzezřením. Přesně k tomu lidská mláďata tíhnou. Přehledné, se smyslem pro nadhled, působící jaksi příjemně. Dětsky, cíleně nevyspěle, inspirace Hergém čpí až za roh.

Přečtěte si recenze předchozích čtyř dílů:
Leonardo #1: Leonardo je génius!
Leonardo #2: Leonardo je pořád génius
Leonardo #3: Kdo to vlastně je?
Leonardo #4: Buď zdráv, hifigénie

Duševním souzněním autorů však vzniká něco jako odměna pro pozorné čtenáře. Vedle mnohdy zlomyslných, jindy ironizujících příhod tygrované kočky a myši se zajímavou aplikací leitmotivu stává lebka.

Občas se objevila i v minulém dílu, nyní ovšem skýtá větší porci zábavy. Lebka čtoucí si Hamleta (být či nebýt) samozřejmě působí humorně. Nyní také dostává větší prostor, pronáší svou první větu. Ačkoli tentokrát spíše jen zvolání, uvidíme, co přinese příště.

Dílko pro vaše dítko

Komiksy pro děti se poslední dobou docela rozmohly. A Leonardo oproti jiným nic neztrácí. Člověk může naštěstí nasednout klidně až u pátého dílu, a navíc si u nich může na pár minutek oddechnout i dospělý. Do nudné práce či při učení na zkoušku ideální, cílovou skupinou však stále zůstávají děti.

Název originálu: Léonard #5: Génie à toute heure
Český název: Leonardo #5: Génius pro každou příležitost
Scénář: Bob De Groot
Kresba: Turk
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Turk
Počet stran: 48
Vazba: paperback
Rozměry: 210 x 295 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, Praha 2012
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Leonardo znázorňuje komiks a génia pro každou příležitost

Hide picture