Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

10 faktů, které byste měli znát před zhlédnutím filmu Muž z oceli

Redakce

Redakce

7. 7. 2013

Muž z oceli - priorita,,Kdo je Superman?“ Takový dotaz nepatří zrovna mezi nejfrekventovanější, že? Superman je známý stejně jako Obama. Problém je, že ztvárnění tohoto superhrdiny je poměrně dost a jejich přehršle by mohla vyvolat mírný zmatek. Právě proto je tu naše shrnutí, které bude sloužit jako průvodce pro nový film s názvem Muž z oceli.

video
play-sharp-fill

1. Člověk, který není tak úplně člověk

Jmenuje se Kal-El, ale pokud pocházíte ze Země, můžete mu říkat Clark Kent. Jeho faktickými rodiči jsou spisovatel Jerry Siegel a umělec Joem Shuster a poprvé ho světu představili už v roce 1938, čímž se Superman stal prvním v řadě superhrdinů. Dodnes je jeho rudý plášť a ikonické S zdobící vyrýsovaný hrudník tím prvním, co vás napadne, když se řekne superhrdina.

Henry Cavill se role Supermana zhostil nejlépe, jak mohl. Zdroj: Warner Bros.

2. Biologičtí rodiče Jor-El a Lara Lor-Van

Oba dva patřili na planetě Krypton k významným a uznávaným mozkům, ale když přišli s tvrzením, že jejich domovu hrozí zánik, dostalo se jim pouze ignorace. Navzdory mateřské bolesti se rozhodli zachránit alespoň život svého syna, v němž viděli budoucího vůdce, který povede obyvatele planety Země k lepším zítřkům.

Man-of-Steel-Trailer-Images-Jor-El-Russell-Crowe

3. Adoptivní rodiče Jonathan a Martha Kentovi

Než jim jednoho dne takřka pod okny přistála záhadná loď přicházející odnikud a v ní miminko, které na první pohled vypadalo jako lidské, byli naprosto obyčejným bezdětným párem z Kansasu (ano, konkrétně ze Smallville), který si vroucně, a zatím bezvýsledně přál potomka.

Miminko adoptovali a rozhodli se mu pravdu o jeho mimozemském původu sdělit, až ho na to shledají dostatečně starým a připraveným. Zároveň se ale báli, co by toto zjištění pro jejich chlapce znamenalo, a tak v sobě celá léta sváděli silné morální dilema. Z toho vzešli jako vítězové, protože Clarka naučili to nejdůležitější; nebýt jen hrdinou, ale zejména dobrým člověkem.

Man-of-Steel-Pa-Kent

4. Na Zemi září slunce žluté, na Kryptonu zase rudé

Slunce, které zásobí světlem a teplem planetu, na níž žijeme, má na naše těla nepochybně vliv. A jelikož jsme se na této planetě narodili, jsme automaticky adaptováni na účinky našeho slunce, a ač se před ním musíme občas chránit, žijeme s ním víceméně v harmonii. Ne tak Superman.

Je rodilým Kryptoňanem, takže kdyby žil ve svém původním domově a opaloval by se pod rudým sluncem kryptonským, nebyl by zřejmě žádným hrdinou, nýbrž jen jedním z mnoha mladých obyvatel této planety. Ale že většinu svého života strávil na Zemi pod nefamiliárním žlutým sluncem. Stalo se, že se slunce podílelo na probuzení úžasných schopností (stejně jako ostatních Kryptoňanů, kteří by byli vystaveni Slunci naší soustavy).

5. Generál Zod a Faora

Každý komiksový příběh má své záporné hrdiny; seznamte se tedy s těmi našimi. Krátce před zánikem Kryptonu se generál Zod a jeho pravá ruka Faora pokusili o vojenský puč a převzetí vlády. Stejně jako Jor-El měli v plánu zachránit Kryptonit. Toto vlastenectví oba muže spojuje a velmi blízce spojuje fikci s faktickým světem. Z historie známe nejednoho armádního vůdce, který chtěl silou ochránit svůj lid.

Vzhledem k tomu, že i Zod, Faora a další členové kryptonské armády získávají díky svému původu pod žlutým sluncem superschopnosti, čeká Supermana pořádná patálie.

FOTO: Michael Shannon ve filmu Muž z oceli

6. Osudová žena Lois Lane

Vynikající reportérka prestižních novin The Daily Planet a Supermanova pravá láska. Svou práci miluje a je ochotna udělat cokoli, aby získala sólokapra, takže se rozhodne přijít zvěstem o hrdinství neznámého hrdiny na kloub.

Její ztvárnění je prvním v příběhu o Supermanovi, kde není Lois Lane brunetkou.

FOTO: Amy Adams ve filmu Muž z oceli

7. Nitky k dalším pokračováním

Snad se jednou dočkáme společné akce těchto výjimečných hrdinů, prozatím se musíme spokojit pouze s pouhými náznaky. Vřele doporučujeme zbystřit zraky, jakmile se na plátně objeví satelit.

Firma LexCorp je neodmyslitelně spjata se jménem Lex Luthor. Stejně jako Bruce Wayne využíval prostředky své firmy pro ochranu města co nejpromyšlenějšími hračkami, Lex Luthor se naopak díky svému konglomerátu snaží ovládnout stranu zla. Ačkoli se Lexe z masa a kostí ve filmu (zatím ještě) nedočkáme, o jeho existenci nás jistě pár náznaků zpraví, a jak nám bylo již naznačeno, pravděpodobně se za nějakou dobu boje dvou odvěkých nepřátel ještě dočkáme.

Pokud budete pozorní, všimnete si ve filmu i Lany Lang, která však nehraje větší roli, i když je v původním příběhu první láskou Clarka Kenta. Šalamounsky jsou vybrané i některé názvy. Zatímco se školní fotbalový tým smallvillské střední jmenuje Smallville Spartans (odkaz na snímek Zacka Snydera 300: Bitva u Thermopyl), dílna, v které Jonathan Kent pracuje, nese název po Sullivanových. Budete-li pozorní, najdete odkazů více a to nejen ke kultovnímu seriálu Smallville.

8. Dříve Jimmy, nyní Jenny

Muž z oceli následuje originální příběh, ale zároveň se mu daří bořit zažitá pravidla. Ve filmu například neuvidíme Jimmyho Olsena, fotografa pracujícího pro Daily Planet, kterého musí Superman pravidelně zachraňovat z malérů. Ten byl nahrazen (což je vůbec poprvé v historii supermanských adaptací), redaktorkou jménem Jenny Olsen.

jenny-olsen

9. Perry White je černoch

Dalším komiksovým dogmatem, které Muž z oceli boří, je postava šéfredaktora Daily Planet, charismatického Perryho Whitea (White; anglicky Bílý ) hraje poprvé v historii adaptací Supermana černoch. Tím je neméně charismatický Laurence Fishburne.

 10. Superman zásadně nezabíjí

Pokud pamatujete na větu Batmana v nejnovějších nolanovských zpracováních, adresovanou Catwoman, kdy ji Temmný rytíř upozorňuje, aby při boji nikoho nezabila, nebude vám přístup Supermana cizí. Muž z oceli je silný humanista a ví, že získání důvěry lidské rasy byl složitý proces a zneužívání své moci by jej této důvěry zbavilo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 faktů, které byste měli znát před zhlédnutím filmu Muž z oceli

Hide picture