Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

10 nejoblíbenějších filmů a seriálů podle Bra’taca z Hvězdné brány

Petr Bělecký

Petr Bělecký

20. 6. 2013

Mílovými kroky se blíží Festival fantazie, jehož čestným hostem bude i Tony Amendola, známý svou rolí Bra’taca v seriálu Hvězdná brána. Požádali jsme jej tedy, aby nám prozradil své nejoblíbenější seriály a filmy. Tady jsou.

FOTO: Tony Amendola v seriálu Stargate

„Zjistil jsem, že vybírat nejoblíbenější mezi oblíbenými filmy, je jako vybírat nejoblíbenější ze svých dětí – je to cosi nemoudrého a řekl bych, že i trochu trapného, když si to uvědomíte,“ pobavil Tony Amendola na úvod svou úvahou. Ani ta mu však nebránila, aby svůj slib dodržel a své oblíbence nám prozradil.

1. Kmotr

Snímek Francise Forda Coppoly podle knihy Maria Puzza se stal již při svém uvedení oblíbeným dílem a léta mu na oblíbenosti neubrala. Kmotr je důkazem, že kvalitní díla přečkají časy a promění se v něco, čemu říkáme klasika.

„Kmotr nám ukazuje cenu, jakou musí menšina zaplatit, aby byla přijata většinou,“ dodává Tony.

2. Avalon

Dalším příběhem o imigrantech, které pana Amendolu chytly za srdce, je příběh zvaný Avalon. Snímek byl nominován na Oscara ve čtyřech kategoriích.

3. Motocyklové deníky

Snímek inspirovaly Che Guevarovy deníky Notas de viaje a Granadova kniha Con el Che por America Latina. „Pro mě je to příběh o člověku na cestě, při které se stává lidskou bytostí,“ obohacuje svůj výběr Tony novou filozofickou myšlenkou.

4. Lawrence z Arábie

Bra’tac se tentokrát nechává unést čistotou dnes již klasického snímku. „Na příběhu Lawrence z Arábie mi imponuje úspěch hlavního hrdiny, dosažený s cíli postrádajícími jakékoli náznaky zištnosti.“

5. Pasqualino Sedmikráska

Další snímek nominovaný na čtyři Oscary je příběhem z koncentračního tábora za druhé světové války. Hlavní hrdina je velkým milovníkem, ale i milovníci končí v koncentračních táborech. Pasqualino se pokusí využít své přednosti a svést hlavní dozorkyni. To se mu sice podaří, ale plány nejdou tak, jak si představoval.

„Pro mě film představuje touhu v té nejčistší podobě. Intenzivní touhu přežít za jakoukoli cenu.“

6. Průvodce

Jiný pohled na život a na smrt nabízí japonský film Průvodce. Hrdina snímku se oproti svému očekávání stává zaměstnancem ve firmě zabývající se pohřebními obřady. Mladík Daigo Kobayashi zjišťuje, že smrt je zkušeností, která všechny lidi spojuje.

7. Jak zabít ptáčka

Snímek Jak zabít ptáčka je o rasové nenávisti, snadno ovladatelných masách a obyčejných hrdinech, kteří se dogmatu ovčího života vymykají. Přesně takovým hrdinou je postava advokáta Finche, který se postaví za černocha obviněného za znásilnění mladé bělošky. Alabama ve 30. letech 20. století řve a charaktery lidí se ukazují.

8. Životy těch druhých

Německý snímek ukazuje, že i lidé, u nichž by se mohlo zdát, že jsou svou činností důležitější, nebo svým postavením privilegovanější, jsou pořád lidé.

9. Fanny a Alexandr

Snímek Fanny a Alexandr učaroval Tonymu Amendolovi  tím, jak nahlíží na svět dospělých očima chlapce. Spolu s ním pak prožíváme proces dospívání, bez ohledu na náš věk.

10. Amadeus

„Tenhle film ve mně vyvolal jednu důležitou otázku. Co v životě znamená talent a co znamená spravedlnost? Amadeus mě uchvátil,“ uzavírá Tony svůj výčet filmů klasikou od českého režiséra Miloše Formana.

https://www.youtube.com/watch?v=_8MRM99ra58

„Ze seriálů jsem si oblíbil The Wire – Špína Baltimoru, který považuji za nejlepší seriál ve Spojených státech. Také se mi líbí Show Jerryho Seinfelda, což je jeden z mála počinů, co mě dokáže pořádně rozesmát.

Zaujal mě i seriál Západní křídlo, který je velmi chytře a inteligentně napsaný. Podobné pocity mám i u seriálu Perníkový táta a Homeland, kde vynikají báječní herci,“ vzdal hold svým hereckým kolegům Tony.

„Svůj kredit si určitě zaslouží i fantasy Hra o Trůny. Tomu trochu nadržuji, protože miluji draky. Skvělý je také Dexter, jakožto ztvárnění pochybné morálky. Neměl bych zapomenout ani na Akta X, která jsou podle mě přesným prototypem seriálu pro 20. století. A nakonec mým nejoblíbenějším je samozřejmě seriál Hvězdná brána. Jen stále nevím proč,“ zažertoval populární herec.

„Doufám, že můj výběr vyvolá nějaký ten nesouhlas a také pořádnou diskuzi,“ vyjádřil na konec své přání Tony Amendola, hrající Bra’taca z Hvězdné brány.

Neostýchejte se jeho pokyn splnit a dejte nám vědět, jaký máte názor na Tonyho vkus ohledně filmové a seriálové tvorby. Jeho výběr s ním bude možno i zkonzultovat na zmiňovaném Festivalu fantazie, kterého se herec zúčastní od 28. června do 1. července.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejoblíbenějších filmů a seriálů podle Bra’taca z Hvězdné brány

Hide picture