Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

10 nejoblíbenějších zombie filmů dramaturga Letní filmové školy

Jan Uhlík

Jan Uhlík

18. 7. 2013

jilek-jan-zombieJiž za několik dní, konkrétně 26. července, vypukne v Uherském Hradišti nesoutěžní festival s názvem Letní filmová škola, jehož součástí je i cyklus filmů, zabývající se zombie tématem. Požádali jsme tedy člena dramaturgického týmu, Jana Jílka, aby se s námi podělil o své nejoblíbenější filmy tohoto žánru.

Jan Jílek s posilami. Koláž: Hana Unzeitigová, TOPZINE.cz

Jan Jílek s posilami. Koláž: Hana Unzeitigová, TOPZINE.cz

Putovala jsem se zombií

I Walked with a Zombie, 1943, režie Jacques Tourneur

Jan Jílek: Zombie film staré (předromerovské) školy. To znamená žádné gore efekty, žádná tajemná nákaza. Naopak zombies v prapůvodním slova smyslu jako objekty (a oběti) voodoo magie.

Karibský ostrov, tajemně umírající žena, primitivní domorodci a jejich voodoo rituály. Navrch vycizelovaný noirový styl režiséra Tourneura, brilantní kamera a efektivní využívání kontrastu světla a stínu. Nejlepší zombies v klasickém Hollywoodu!

video
play-sharp-fill

Noc oživlých mrtvol

Night of Living Dead, 1968, George Romero

Jan Jílek: Nejdůležitější film tohoto žánru, který definoval podobu i motivaci zombies na filmovém plátně. Nízkorozpočtový černobílý snímek pohybující se na hraně mezi dokumentem a hraným filmem objevil novou podobu filmového hororu.

Oproti čerpání z literárních či gotických tradic (Poe, Lovecraft apod.) se zaměřil na aktuální společenskou situaci a naservíroval zombie jako metaforu amerického strachu z odlišných etnik a státního aparátu.

Projekce na LFŠ:

Pátek 26. července od 23:59 v klubu kultury
Pondělí 29. července od 18:00 v kině Mír

video
play-sharp-fill

Nehanobte spánek mrtvých

Non si deve profanare il sonno dei morti, 1974, Jorge Grau

Jan Jílek: Na britském venkově zkoušejí nové hnojivo, nové hnojivo má vedlejší účinky – mění mrtvé spoluobčany v krvelačné zombies.

Jeden z nejlepších zombie filmů 70. let disponuje nenápadným půvabem britského venkova, ekologickým poselstvím (průmyslová hnojiva vás budou rušit i po smrti) a především velmi tísnivou atmosférou dovedně propojenou s opravdu krvavými scénami.

Projekce na LFŠ:

Pondělí 29. července od 23:59 v Klubu kultury

video
play-sharp-fill

Zombi 2

Zombi 2, 1979, Lucio Fulci

Jan Jílek: Vrcholně nechutná záležitost plná krve, utržených končetin a vnitřností je patrně nejznámějším italským zombie filmem vůbec. Režisér Fulci se vrací ke kořenům, tedy ke Karibiku a vodoo rituálům, tyto kořeny pak propojuje s nekompromisní brutalitou a propracovanou estetikou hnusu.

Snímek navíc obsahuje jednu opravdu kultovní scénu – podvodní souboj zombie se žralokem je obdivován a hojně citován již více než 30 let…

Projekce na LFŠ:

Středa 31. července od 23:59 v Klubu kultury

video
play-sharp-fill

Živá mrtvá dívka

La Morte vivante, 1982, Jean Rollin

Jan Jílek: Evropská smetánka mezi zombie filmy. Aristokratické prostředí zámku, gotické prvky, bezostyšná erotičnost, žádné problémy s masem a krví…

Legenda evropského horroru Jean Rollin natočil velmi sofistikovaný snímek, který je výjimečný především svou propracovanou psychologií. V hlavní roli se objevují dvě sestry, „živá a živá-mrtvá“, „hodná a zlá“ či „normální a nenormální“, v průběhu filmu se však jejich role relativizují a monstrem se paradoxně stává spíše ta první z nich.

video
play-sharp-fill

Návrat oživlých mrtvol

Return of the Living Dead, 1985, Dan O´Bannon

Jan Jílek: Zombies meet punk! Našláplá horrorová komedie ve kterém místní rockovo-punková omladina shodou nešťastných událostí otevře sudy s tajemným toxickým odpadem, čímž zaneřádí svoje město krvelačnými zombíky.

Zombies v tomto filmu navíc přicházejí s inovací. Nezajímá je jakákoliv tělesná část jejich obětí, ale cílí pouze a jen na mozek. Snímek obsahuje celou řadu pekelně napínavých i k popukání vtipných scén a v jeho atmosféře (i v soundtracku) se skvěle odráží silně bizarní atmosféra 80. let.

Projekce na LFŠ:

Sobota 27. července od 23:59 v Klubu kultury
Čtvrtek 1. srpna od 11:30 v Kině Mír

video
play-sharp-fill

Dellamorte Dellamore

Dellamorte Dellamore, 1994, Michele Soavi

Jan Jílek: Jak napovídá italský titul filmu, tento příběh je o smrti a o lásce. Naprosto výjimečné dílo kombinující extrémní černý humor, krvavé scény, otevřenou erotičnost a filozofický přesah vypráví příběh romanticky rozervaného správce hřbitova (hraného shakespearovským hercem Rupertem Everettem) tragicky oscilujícího mezi věčnou láskou a silně dočasnou smrtí.

Výjimečně umělecky natočený film je v rámci žánru pravým zjevením a jedním z nejblyštivějších skrytých klenotů.

Projekce na LFŠ:

Neděle 28. července od 23:59 v Klubu kultury
Středa 31. července od 15:00 v Kině Mír

video
play-sharp-fill

Sars Wars

Khun krabii hiiroh, 2004, Taweewat Wantha

Jan Jílek: Jediný asijský zástupce ve výběru opravdu tvrdí muziku… Mrakodrap v Bangkoku je napaden zombies, za záchranou lidstva se vydává úchylná skupinka bizarních lidských typů – gay televizní reportér, sexy dívka, gangster a vysloužilý akční hrdina.

Kadence vtipů a krvavých scén je obrovská, kadence dobrých vtipů a fungujících krvavých scén je ovšem daleko nižší… Triky na úrovni Eda Wooda, všepřítomné thajské žvatlání a bezbřehý asijský entuziasmus – Sars Wars je zážitek, na který nezapomenete.

video
play-sharp-fill

REC

REC, 2007, Jaume Balagueró + Paco Plaza

Jan Jílek: Španělský zázrak posledních let a současná redefinice zombie filmu. Point of view princip (vše, co se objeví ve filmu točí postavy tohoto filmu – viz například Záhada Blair Witch) je zde doveden takřka k dokonalosti a pro vytvoření silně brutální atmosféry stačí malý štáb natáčející noční reportáž, starý dům uprostřed Barcelony a podivná nákaza.

Výživné lekačky, superbrutální scény a záverečný dějový obrat, který přinutí modlit se i toho nejzarytějšího ateistu – tento film vás dostane na samé dno…

video
play-sharp-fill

Otto

Otto; or Up with Dead People, 2008, Bruce la Bruce

Jan Jílek: Opravdová výjimečnost. Kanadský gay solitér Bruce la Bruce natočil experiment oscilující (v duchu Romera) mezi dokumentem a hraným filmem, který je příběhem osamělého zombie teenagera Otta.

Otto je celkem normální kluk, pouze je živý-mrtvý a navíc gay, a tak se v Berlíně celkem logicky přidává k natáčení gay-zombie-porno filmu. Realisticky působící snímek obsahuje těžko uvěřitelné scény obsahující kombinaci hardcore gay sexu a krvavého násilí a směle se může řadit k největším bizarnostem zombie žánru.

video
play-sharp-fill

Více o tematických filmových cyklech a denním programu, se dozvíte na webových stránkách Letní filmové školy v Uherském hradišti.

Dejte nám v komentářích vědět, jaký je váš nejoblíbenější zombie film…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 nejoblíbenějších zombie filmů dramaturga Letní filmové školy

Hide picture