Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

10 obřích filmových monster. Které jste si zamilovali vy?

Redakce

Redakce

24. 5. 2016

Gigantické bestie šokují a zároveň baví filmové diváky už od zlatých 30. let 20. století. Přinášíme vám seznam 10ti nejhrůzostrašnějších stvoření, bez kterých by legendární horory nebyly legendárními.

1. Rancor (Star Wars: Návrat Jediho, 1983)

Divocha Rancora můžete znát z Hvězdných válek. Zdá se, že jedinou touhou tohoto neinteligentního zvířete je sníst všechno, co má puls. V epizodě Návrat Jediho je „mazlíčkem“ Jabby, který ho krmí svými nepřáteli tak, že je shazuje do jeskyně, v které Rancor žije. Během tvorby filmu prošla tato postava významnou změnou vizáže – nejdřív měl Rancor vypadat jako obří korýš, ovšem konečnou podobou je spíše něco jako znetvořený dinosaurus.

Mothra

Mothra

2. Mothra (Mothra, 1961)

Bez zástupce z japonské kinematografie se seznam filmových monster neobejde. Mothra je gigantická hmyzí žena, skrývající se hluboko ve skalách, která je hlavní postavou stejnojmenné filmové edice. Se svými křídly, jejichž rozpětí přesahuje jeden a půl metru, dokáže vytvořit i tornádo. Jde však o přátelskou bestii, která se snaží zachránit lidstvo před dalšími stvůrami, které ohrožují planetu Zemi.

Reptilicus

Reptilicus

3. Reptilicus (Reptilicus, 1960)

Gigantický okřídlený plaz dánského filmu z 60. let je postrachem všeho, co mu přijde do cesty. Reptilicus své nepřátele zabíjí poměrně snadno tím, že po nich plive jedovatý zelený sliz, avšak zničit jeho je velmi těžké – má totiž schopnost regenerace. Jedná se také o vůbec prvního vraha – plaza ve filmových dějinách.

Mravenci

Mravenci

4. Mravenci (Them!, 1954)

Ačkoliv dnes už asi nikoho nevyděsí, prvenství v oblasti obřího hmyzu v kinosálech dosáhli zmutovaní mravenci s filmu Them! z roku 1954. Příběh je varováním před zahráváním si s jadernou technologií, které může skončit i stvořením gigantických brouků s velkou chutí na lidské maso.

Rhedosaurus

Rhedosaurus

5. Rhedosaurus (The Beast from 20, 000 Fathoms)

Další potvorou, kterou (alespoň na filmovém plátně) stvořily jaderné pokusy, je desetimetrová ještěrka, pobíhající po městě a jen tak mimochodem devastující všechny známky lidské civilizace. Rhedosaurus byl navrhnut tak, aby vypadal jako skutečný dinosaurus, ovšem žádného z historicky doložených nepřipomíná.

Cloverfield

6. Neznámý (Cloverfield, 2008)

Toto monstrum filmové diváky děsí nejen proto, že se rozhodlo vést válku proti lidstvu, ale také tím, že vůbec netušíme, co je zač. Nepolapitelný netvor provádí masivní destrukci za našimi zády a ani moderní zbraně na něj neplatí. Lidé navíc netuší, proč to vůbec dělá.

Gamera

Gamera

7. Gamera (Daikaiju Gamera, 1965)

Gamera je v Japonsku velmi populární zvíře, které brání planetu Zemi hned ve 12 různých filmech, a to před dalšími směsně vypadajícími monstry, jež hrozí zničením lidstva. Je to obří želva s kly, která disponuje všemi druhy šílených schopností. Snad nejvíce bizarním příkladem je, že umí stáhnout nohy do ulity a nahradit je raketami, které mu umožňují létat. Dokáže také střílet ohnivé koule a ledových trámy pomocí svých úst.

Kraken

Kraken

8. Kraken (Souboj Titánů, 1981)

Podivný humanoid s hlavou podobné té rybí byl podle legendy o spiknutí nejsilnějším Titánem, kterého vytvořil Hádes, aby porazil všechny ostatní Titány, a božští vládci Olympu tak mohli vládnout lidstvu. Těžko říct, zda je ještě ošklivější než stejnojmenná chobotnice z Pirátů z Karibiku.

King kong

King kong

9. King Kong (King Kong, 1933)

King Kong byl víc než jen filmovou obludou – v roce 1933 se stal průkopníkem celého nového žánru. I když už zlověstný pravěký lidoop svými akrobatickými kousky patrně nikoho nepřekvapí, právem jde o jednu z nejznámějších ikon americké kinematografie.

Godzilla

Godzilla

10. Godzilla (Godzilla, 1954)

A to nejlepší nakonec – největším a nejvlivnějším filmovým monstrem v historii je bezpochyby Godzilla (japonsky Gojira). Tento král netvorů se stal ikonou pop kultury a inspiroval desítky pokračování původní verze z roku 1954, včetně neskutečně drahého amerického remaku z roku 1998, kde byla Godzilla koncipována jako zmutovaný produkt jaderných detonací a metafora k jaderné válce obecně. Slavná scéna devastace Tokia, kdy se Godzilla žene přes město a ničí vše, co jí stojí v cestě, je obyčejně interpretována jako nepřímé ztvárnění bombardování Hirošimy a Nagasaki v roce 1945.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 obřích filmových monster. Které jste si zamilovali vy?

Hide picture