Menu
FANZINE.cz
Komiks

10 smrtí v komiksu, které nás nutí nosit černou pásku

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

21. 3. 2014

Superhrdinové neumírají příliš často a o to větším zlomem je každá smrt v jakékoli sérii. Připravili jsme si pro vás desítku komiksových úmrtí, která se vepsala do pamětí čtenářů a více či méně otřásla komiksovými světy. Jak ale uvidíte, žádná smrt není tak trvalá, aby se pravý superhrdina nemohl vrátit.

uvodni smrt v komiksu

Captain Marvel
The Death of Captain Marvel je smutnou cestou k přijetí vlastního osudu. První grafický román Marvelu byl strhující, útrpný a zároveň skvělý – díky tomu zůstal v hlavě nejednoho čtenáře.

Captain Marvel zjistí, že mu látka Compound 13 způsobila rakovinu a stejně, jak pozitivně působí na jeho schopnosti, zároveň zabraňuje jakékoli léčbě. Nakonec hrdina bez velkých bojů tiše umírá. Během let se občas vrátil, ale dlouhodobě funguje jako symbol vlastní tragické smrti.

smrt v komiksu 3

Nightcrawler
Když je poslední naděje pro mutanty v ohrožení, neváháte. I Nightcrawler se tedy vznešeně obětoval pro Hope, aby sám zemřel a ona mohla žít dál jako naděje pro přeživší X-Meny. Toto gesto se neslo v celkovém obrazu Nightcrawlera v týmu X-Men.

Po jeho smrti zaujal Cyclops ještě militantnější postoj a spolu s Wolverinem se začali jeden druhému oddalovat ještě více než předtím (X-Men: Schizma). Naštěstí pro ně by se však Nightcrawler měl tento podzim vrátit v Amazing X-Men.

Supergirl
Ani to, že jste Supermanův příbuzný, vás před osudem neochrání, jak se přesvědčila na vlastní kůži Kara Zol–El. Zemřela ve velkém crossoveru Crisis on Infinite Earths. Bylo to smutná, emocionální a překvapivě dlouhodobá smrt. Kara se vrátila až po dvaceti letech, v rámci New 52

Barry Allen
Ve stejné sérii našel svou smrt i Flash. Zemře při ochraně Země, kdy běží tak rychle, že to nikdo nepokládal za možné, až do bezvědomí, aby zabránil Anti-Monitoru vymazat svět. I toto bylo jedno z těch úmrtí, která ve světě komiksu mají silnou váhu.

Barry se vrátil (podobně jako Supergirl) po velmi dlouhé pauze, až po dvacetitřech letech, během událostí ve Final Crisis.

smrt v komiksu 2

Batman & Kapitán Amerika
Ve svazcích Captain America a Final Crisis dojde k úmrtí dvou stěžejních a oblíbených hrdinů, o kterých by si člověk myslel, že snad nikdy nemohou zemřít. Nu, stalo se: Kapitán Amerika je střelen na schodech soudu a Batman zasažen svým protivníkem Darkseidem.

Avšak oba se vrátili, ukázalo se totiž, že pomocí cestování a hrátek s časem lze smrt ošálit. Oba zmizeli, aby se po čase zase vrátili, znovu se chopili svého poslání a stali se silnějšími hrdiny než kdy dřív.

Blue Beetle
Infinite Crises se nemazlí s nikým. V Countdown to Infinite Crises se obětí (krom mnoha, mnoha jiných) Smrtky a její kosy stal i Blue Beetle, Ted Kord. Ted chtěl zastavit padoucha jménem Max Lord, který pomocí ukradeného Batmanova satelitu chtěl dosáhnout toho, že bude schopen ovládat každého nadčlověka na světě.

Blue Beetle nezaváhal, když mu Max nabídl spolupráci, a zůstal na straně dobra – a za to si vysloužil kulku přímo do hlavy. Opravdu ošklivé zakončení pro tak bezstarostnou postavu. Jeho smrt odstartovala celý příběh a zatím patří k těm koncům, které se zdají být nevratné. V New 52 je pod maskou Blue Beetla Jaime Reyes a zatím nic nesvědčí o Tedově návratu.

Jason Todd
Vskutku Death in the Family – smrt prvního Robina, kterého umlátí Joker. Editor Dennis O’Neill a spisovatel Jim Starlin vyzvali během psaní tohoto příběhu čtenáře, aby hlasovali, zda má Boy Wonder přežít či ne.

Ti nakonec vyslali do nebezpečí právě Robina, který ale svůj boj s Jokerem prohrál. Pro Batmana to byla velmi těžká rána a léta se pro Jasona trápil, považoval to za své nejhorší selhání.

smrt v komiksu 1

Hawkeye
Důkaz, že i špatná reklama (smrt) je vlastně dobrá reklama (jeden z hrdinů filmu Avengers a vlastní komiksová série). Když se Brian Michael Bendis dostal k týmu Avengers, udělal několik kontroverzních a odvážných kroků.

Jedním z nich bylo i zabití Hawkeyeho, který byl v té době fanoušky oblíbená postava. Jeho smrt je velmi zarmoutila, avšak ne na dlouho (jak jinak). Hawkeye byl znovu přiveden k životu v roce 2005 pro sérii House of M a radostná vlna ho vynesla výš, než by si mohl kdy přát.

Peter Parker
Tohle jméno nemůže chybět na seznamu. V Ultimate Marvel Universe je Peter nejdříve střelen Punisherem a poté dobit svým odvěkým nepřítelem, Green Goblinem. Spider-man je mrtev, ať žije Spider-man – náhradou za Petera se stal Miles Morales.

Zatím se v sérii drží a vzhledem k tomu, že fanoušci i kritici ho přijali vcelku pozitivně, nejspíš se to v dohledné době nezmění.

Stephanie Brown
Robin, která zrovna nedělá Batmanovi tu nejlepší reklamu. Stephanie převzala roli po Timu Drakeovi, který z tohoto postu na čas odešel a rozhodla se dokázat Batmanovi, že na to opravdu má.

Její plán nespočíval v ničem menším, než že zneškodní všechny gangy v Gothamu naráz. Výsledek? Neuvěřitelný chaos, pár mrtvých gangsterů, stejný počet mrtvých civilistů a Stephanie umučená Black Maskem.

smrt v komiksu 4

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 smrtí v komiksu, které nás nutí nosit černou pásku

Hide picture