Menu
FANZINE.cz
Technologie

3D televize, proč sakra nejsi revoluční?

Jan Kouba

Jan Kouba

3. 7. 2011

Mnozí prorokovali, že 3D televize budou novým průlomem, který se vyrovná boomu, jakým byla barevná televize. Jenže opak je pravdou. Proč tomu tak je?

3D TV, zdroj: Toshiba.com

Společnost Informa Telecoms & Media provedla průzkum, který ukazuje, že jsou 3D televize na ústupu. Poptávka po 3D televizích bude sice stále vzestupná, ale dle analytiků dosáhne sotva poloviny odhadovaného podílu.

Podle Informa Telecoms & Media ještě minulý rok uživatelé z 90 % užívali 3D technologií, ale postupně došlo ke ztrátě atraktivity. Jednoduše se uživatelé 3D nabažili a přestali této technologie aktivně využívat.

Studie vypovídá, že 3D rozhodně není takovým přelomem, jako byl přechod z černobílého do barevného vysílání. Na tuto problematiku můžeme nahlížet z jiného úhlu. Problém 3D televizí tkví hned v několika bodech.

Ve 3D je dnes k dispozici především většina akčních filmů, Zdroj: rottentomatoes.com

Za prvé je 3D technologie mladá a není pro ni dostatek materiálů, jinak řečeno, dokud nebude dostatek produktů, které jsou určeny 3D televizi, nebude důvod 3D technologii masově užívat. Dalším bodem je rozhodně antipatie vůči Active Shutter.

 Důsledky dlouhodobého užívání této metody, na které je projekce založena, nejsou dostatečně probádány a jen málokdo si nechá epilepticky blikat do očí beze strachu, že mu to trvale poškodí zrak. A konečně je zde cena, která se pohybuje stále ve vyšších částkách.

Je možné, že se časem 3D televize opět zvednou, ale dokud nebude dostatek produktů určených 3D technologiím a možnost 3D bez brýlí, nemůžeme očekávat nějakou bouřlivější revoluci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

3D televize, proč sakra nejsi revoluční?

Hide picture