Menu
FANZINE.cz
Technologie

3D tiskárna vytiskne zásobníky do zbraní. Obchází americkou legislativu

Zdeněk Král

Zdeněk Král

10. 2. 2013

Ve Spojených státech se v poslední době stále intenzivněji řeší omezení prodeje a držení střelných zbraní. Odborníci na 3D tisk v Defense Distributed jsou ale připraveni.

Zákonné kličky si lidé vždycky najdou. Samotná zbraň AR-15 je dobrým příkladem. Zdroj: Wikipedia.org

Zákonné kličky si lidé vždycky najdou. Samotná zbraň AR-15 je dobrým příkladem. Zdroj: Wikipedia.org

Server Wired.com upozornil na YouTube video, na kterém skupina Defense Distributed testuje střelbu ze zásobníku vytištěného na 3D tiskárně. Není to poprvé, co se DD o něco podobného úspěšně pokusili, ale předchozí modely neměly moc dlouhou životnost.

Nejnovější zásobník Cuomo pro pušku AR-15 pojme 30 nábojů a v testech vydržel bez jakýchkoli problémů 342 výstřelů. Skupina hodlá zveřejnit na internetu nákresy zásobníku a 3D modely, se kterými tiskárny umí pracovat.

Nepřehlédněte: LG začíná v ČR s prodejem 84palcové Ultra HD televize za půl milionu

Gun Control, tedy omezení prodeje a práva držení a užívání střelných zbraní, je v Americe už léta žhavým tématem. Po nedávném střílení na základní škole debaty znovu ožily. Zásobník je ironicky pojmenovaný podle guvernéra státu New York Andrewa Cuoma, který podepsal právě onen zákon zakazující zásobníky nad 7 nábojů.

Jedná se o první opravdu úspěšný pokus Defense Distributed o funkční model. Předchozí typy sice fungovaly, ale nebyly ani trvanlivé, ani spolehlivé. Až skupina vyladí Cuoma, hodlá se vrhnout na zásobník pro AK-47, který pojme až 40 střel.

Nepřehlédněte: Vrátit do Windows 8 tlačítko Vypnout a Restartovat jde snadno a rychle

Problém obcházení zákonů nespočívá v chybějící legislativě. Zakázat součástky a části zbraní vytištěné na 3D tiskárně může být pro zákonodárce v případě potřeby otázkou chvilky. Jenže zatímco opravdový zásobník si doma v garáži jen tak nevyrobíte, 3D tiskárny jsou čím dál dostupnější. Kdyby tedy někdo opravdu chtěl, Cuoma a podobné si vytiskne, zákon nezákon, i kdyby vláda zavřela všechny obchody se zbraněmi a střelivem.

Jaký je váš názor na kontrolu zbraní? Je jejich držení v pořádku, když je vlastník používá pouze k obraně? Zvyšuje jejich dostupnost riziko střelby, nebo naopak zvyšuje bezpečnost, protože násilník si zbraň vždycky obstará, ale takhle ji mají k dispozici i obránci? Nebo jste příznivci úplné kontroly, kdy má přístup ke zbraním jen armáda a bezpečnostní složky?

Dejte nám vědět v diskuzi na Facebooku nebo na Google+.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

3D tiskárna vytiskne zásobníky do zbraní. Obchází americkou legislativu

Hide picture