Menu
FANZINE.cz
Technologie

3D zážitek za pár kaček. Poradíme vám, jak na to!

Jan Kouba

Jan Kouba

4. 7. 2011

!Návod!Asi každý, kdo podlehl vlně Avatara a 3D televizí, zatoužil mít možnost si doma užít 3D zážitku. Pro ty čtenáře a čtenářky Topzinu, pro které je 3D televize nemožnou investicí, je zde náš článek, ve kterém si řekneme, jak 3D zážitku docílit snadno a levně v pohodlí vlastního domova.

OBR: CCV-Pro

Moderní 3D brýle mohou vypadat například takto, zdroj:colorcode3D.com

3D televize jsou fenomén, který znovu odstartoval David Cameron se svým trhákem Avatarem. Tento film učaroval většině diváků natolik, že začali zjišťovat, jak si zařídit doma takové 3D kino. Většina jich to vzdala po kalkulaci ceny polarizační technologie a začala se upínat na možnosti Nvidia Vision.

V prvé řadě je třeba rozlišit, nač chceme 3D, zda na promítání filmů, které v 3D jsou, či na filmy, které do pseudo 3D konvertujeme. Poslední a nejjednodušší možností je hraní her, začněme tedy tou.

Přečtěte si také recenzi hry Green Lantern, která tento systém zobrazení využívá!

Již v devadesátých letech byla známa technologie takzvaného anaglyfu, využíval ji erotický pořad v televizi Tutti Frutti. Tato metoda je založena na rozkladu obrazu pro levé a pravé oko pomocí barevného filtru, je levná a pokud se použije správný barevný filtr, téměř nedojde k barevnému zkreslení.

Takový barevný filtr modrá a hnědočervená, který je téměř nepoužívaný, neničí téměř obraz a vytváří skvělý pocit hloubky. I když některé hry nabízí možnost anaglyfu, většinou jde pouze o prvoplánové rozdělení obrazu bez možnosti měnit barevný filtr. Proto je dobré používat driver společnosti IZ3D, který zdarma dovoluje užívání všech možných barevných filtrů pro anaglyf.

FOTO: Anaglyf Crysis

Crysis v anaglyfu

IZ3D jde tak daleko, že i rozhodí barevné schéma hry, aby došlo k co nejmenšímu zkreslení. Jediná nevýhoda je, že tento driver funguje převážně pro Direct X a s Open GL má problémy. Samozřejmě je nutné mít na paměti, že rozbití obrazu zatěžuje GPU i CPU mnohem více než standardní zobrazení, proto je nutné mít počítač s výkonnějším hardwarem.

Přečtěte si v čem 3D technologie naprosto selhává!

U filmů je situace složitější, ale není neřešitelná. Existují programy nebo kodeky (3DFier, Color Code 3D Player), které přehrávají 3D filmy se zvoleným anaglyfem. Pokud jde o konverzi do 3D, i na to jsou programy. Ty dokážou vytvořit to co nejmodernější 3D televize s konvertorem, obraz se tedy občas trochu škube, ale pocit hloubky a plastičnosti je fenomenální. Asi nejznámějším konvertorem/playerem s mnoha funkcemi je Make Me 3D.

Samozřejmě, že výše uvedené metody nedosáhnout 100% kvality Active Shutter, ani polarizační technologie, ale pro běžného uživatele, který nechce zatím investovat do 3D televize, ani brýlí, je tohle možnost, jak si téměř za žádné náklady užít 3D her i filmů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

3D zážitek za pár kaček. Poradíme vám, jak na to!

Hide picture