Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

5 nejstrašidelnějších monster v historii Doctora Who, báli jste se u nich?

Jan Neuman

Jan Neuman

23. 11. 2013

SilenceDoctorZa padesát let vysílání Doctora Who se v tomto seriálu objevilo nespočetné množství mimozemšťanů, emzáků, potvůrek, monster a tak dále. Připomeňte si ty nejstrašidelnější!

SilenceDoctor

Zdroj: BBC One

V tomto již dlouho vysílaném seriálu jsme měli možnost se bát mnoha příšer a strašidelných bytostí. Každé byly strašidelné díky něčemu jinému, ať již to byl vzhled, jejich schopnosti, nebo stravovací návyky. Báli byste se potkat těchto pět?

1. Weeping Angels

Tito v podstatě upíři nebo zloději času jsou jedněmi z nejnebezpečnějších potvůrek, na které Doctor při svých cestách narazil a možná i narazí. Jedná se o druh, který se živí časem, který ostatním bytostem zbývá k životu a který ukradnou. Pokud vás Weeping Angel chytí, vrátí vás zpět v čase a z veškerého času, který vám zbývá a který v minulosti prožijete, pak žije.

Mají velice zajímavý obranný mechanizmus, když se na ně někdo dívá, vypadají jako kámen, vlastně tedy jako socha. Poněkud strašidelná socha, když na to přijde. Jedinou obranou proti nim je, že je budete stále pozorovat a nemrkat, protože jsou velice rychlí a během jediného mrknutí, již pro vás může být pozdě. Je také nebezpečné pořizovat jejich obrazy, protože i jejich obrazy jsou andělé a platí pro ně stejná pravidla.

Doctor se s nimi mnohokrát setkal a povedlo se mu mnohokrát zvítězit (nebo alespoň remizovat). Jeho největší prohra s tímto živočišným druhem bylo, že nedokázal ochránit Roryho a Amy, kteří svým v minulosti prožitým časem dali andělům dost a dost času k životu.

2. Vashta Nerada

Jedná se o maličké mikroorganizmy žijící ve stínech, kteří dokážou obrat vaše tělo na kost během vteřiny. Doctor o nich říká, že jsou jako piraně a že se vyskytují na každé planetě. Avšak nikdy jich nepotkal tolik, jako v největší knihovně ve vesmíru nazvané prostě Knihovna. A nejen, že jich tam bylo dost, ale byli i poměrně naštvaní, ono, kdo by nebyl, když vám vykácí les, ve kterém jste žili a udělají vám, z něj knihy? Proto teď považují knihovnu za svůj nový domov.

Strašidelní jsou možná právě proto, že vlastně nevíte, jak vypadají vypadá. Vy vidíte jen a pouze stín, ve kterém žijí a takové obrané kostry ve skafandru, které se k vám trhavým krokem přibližují, také nejsou zrovna uklidňujícím faktorem. Navíc Vashta Nerada představuje strach ze tmy, možná, že není tak iracionální, jak si myslíme. Alespoň Doctor si myslí, že není vůbec iracionální.

3. The Silence

Silence jsou náboženstvím, které věří, že vesmír skončí, pokud bude položena poslední otázka. Že by to byla otázka: „Doctor Who“? Jsou reprezentováni mimozemskou rasou, kterou Steven Moffat vytvořil podle slavné expresionistické malby The Scream od Edvarda Muncha. Moffat chtěl, aby jeho příšerky byly hrozivější a strašidelnější a to se mu minimálně v tomto případě opravdu povedlo. Jejich charakteristický vzhled s nízko položeným hlasem je dostatečně strašidelným.

S tímto náboženstvím se velice špatně bojuje, protože jakmile se na jednoho z těchto emzáků přestanete dívat, zapomenete, že jste ho viděli, což může být nebezpečné a taky je to docela otrava. Tato vlastnost jim umožňuje ovlivňovat lidskou historii, aniž by si toho byli lidé vědomi. Další nebezpečnou vlastností, kterou Silence vládnou, jsou elektrické výboje, které jsou schopni generovat a vystřelovat ze svých rukou a prstů.

4. Cybermeni

Cybermeni jsou jedni z nejstarších Doctorových protivníků, znát by je měl naprosto každý. Je poměrně těžké je přehlédnout, protože to co na nich má být strašidelné není tajemno, nebo jiné speciální vlastnosti. Strašidelné je to, že se jedná o lidi, kteří přišli o svou svobodnou vůli, dostali kovový vzhled a bezmyšlenkovitě plní příkazy. Pro jejich vzhled je lepší, že jsou brzy slyšet, vidět a mohou strašit částečně svým vzhledem, ale mnohem více tím, že jejich oběti mohou s velkým předstihem přemýšlet nad tím, co se z nich v budoucnu stane.

Lidé se vždy báli toho, že přijdou o svou svobodnou vůli, proto jsou monstra jako zombie, Borgové a Cybermeni tak strašidelní, jako jsou. No a kdo ví, třeba se tvůrci Borgů ve Star Treku nechali inspirovat Cybermeny ze starého Doctora Who, minimálně ve spojení člověk a stroj. Ostatně Cybermeni a Borgové se společně potkali v komiksu Star Trek The Next Generation/Doctor Who: Asimilation, ovšem nejedná se zrovna o převratný počin.

5. The Empty Child

Ve stejnojmenné epizodě a v následující epizodě The Doctor Dances se objevuje malé dítě v plynové masce, které se opakovaně ptá po své matce. Děje se tak uprostřed bombardování Londýna za 2. Světové války. Tohoto dítěte se nesmíte dotknout, nebo ono vás, jinak se stanete „prázdným“, jako ono (empty znamená v angličtině prázdný, poznámka autora).

Lidí s podobnými příznaky je tolik, že je jich plná nemocnice a všichni reagují naprosto stejně, vyptávají se po své matce a chovají se opravdu jako malé děti. Které se však velice rychle učí a brzy dělají Doctorovi, Rose a Jackovi Harknessovi (ten se prvně objevil právě v epizodě The Emty Child) velké potíže. Ale nebyl by to Doctor, aby záhadě nepřišel na kloub, nevyřešil ji, aby zase jednou nezachránil Zemi.

Během vysílání Doctora Who se v tomto seriálu objevilo velké množství strašidelných potvůrek a zvířátek a nebylo vůbec lehké z nich vybrat pouze pět vyvolených, když by si jich zasloužilo vybrat mnohem více. Takže pokud vám tu nějací chybí, udělejte si opáčko seriálu a podívejte se na svoje oblíbené strašidelné momenty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejstrašidelnějších monster v historii Doctora Who, báli jste se u nich?

Hide picture