Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

5 nejvýraznějších momentů z Doctora Who, pamatujete si je ještě?

Jan Neuman

Jan Neuman

24. 11. 2013

doctor who perexPřipomeňte si pět nejvýraznějších momentů v padesátileté historii Doctora Who. Souhlasíte, nebo byste měnili?

Předtím, než se podíváte na výroční epizodu, připomeňte si nejvýraznější momenty. Zdroj: BBC

Předtím, než se podíváte na výroční epizodu, připomeňte si nejvýraznější momenty. Zdroj: BBC

Doctor Who je nejdéle vysílaný sci-fi seriál na světě, celkem padesát let zábavy, napětí a očekávání. Nyní máte možnost připomenout si některé momenty, které vedly až k tomuto jubileu.

1. Desátý Doctor říká sbohem

Patrně nejsmutnější moment v celém Doctorovi Who, jedná o pět minut čisté bolesti, kterou zakončí až koncová znělka a titulky. Doctor zastavil Mastera, zabránil Pánům času ve svém návratu na výsluní a opět a znovu zachránil Zemi, ale stálo jej to mnoho. Znovu přišel o svou povahu, temperament i tvář a zrodil se jako nová reinkarnace.

Jeho konec ale nebyl tak rychlý, po té co vstoupil do proskleného boxu, aby zachránil Donnina otce, jej zasáhla smrtelná dávka radiace, která začala odpočítávat jeho poslední minuty a vteřiny na tomto světě. Tyto poslední minuty se rozhodl strávit se svými přáteli, s těmi, kteří jej znali, cestovali s ním a pomáhali mu bojovat proti těm největším padouchům v celém vesmíru. Jako první se rozloučil s Marthou a Mickeym, potom se Sarah Jane a Kapitánem Jackem Harknessem. Rozloučil se dokonce i s pravnučkou ženy, kterou miloval, když na čas ztratil paměť. A nakonec s Rose! S jeho nejoblíbenějším společnicí na svých cestách, v tuto chvíli je Doctor již téměř mrtvý, popřeje jí šťastný a skvělý rok a poté v bolestech a křečích doslova padá do TARDIS. Ood Sigma s celým vesmírem zpívá Doctorovu poslední píseň a i ten, kdo až do této chvíle dokázal své slzy zadržet, patrně podlehl. David Tennant pronáší poslední a nejbolestivější slova, které Doctor kdy pronesl: „Já nechci odejít“.

Při těchto posledních slovech umírá jako desátá reinkarnace Doctora, regeneruje a v následující epizodě to již nebude Doctor, jakého jsme znali.

2. The Impossible Astronaut a Doctorova smrt

Trailer k 6. řadě Doctora Who přinesl scénu s Astronautem, po které se začaly na internetových fórech a stránkách šířit zvěsti o tom, že by Doctor mohl zemřít, tentokrát ale jednou pro vždy. Není se čemu divit, protože záběry tomu opravdu napovídaly, a když byl poté v epizodě Doctor střelen během regenerace a zůstal ležet v prachu, mnohým fanouškům se zastavilo srdce.

Celá tato epizoda již od začátku napovídala tomu, že se stane něco velkého. Doctor rozeslal svým přátelům pozvánky s tím, že se s ním mají ve stanovený den a čas sejít. Vypadá to, že půjde opravdu o něco velkého, nebo přinejmenším tajemného, pozváni jsou Amy, Rory, River a postarší muž. Postupem času se atmosféra poněkud uklidňuje a nakonec to vypadá, že se bude jednat pouze o obyčejný piknik a další výlet do minulosti, který však přeruší postava Astronauta vystupujícího z jezera.

Doctor se vydává tuto záhadu vyřešit, je dvakrát střelen a umírá. Úkolem jeho přátel je postarat se o to, že bude řádně vyprovázen z tohoto světa, proto byli pozváni. V tuto chvíli to opravdu vypadá tak, že Doctor zemřel a už nikdy nezregeneruje. Až později se všichni dotyční dozvídají, že se jednalo o předem promyšlený plán, jak nahrát svou smrt. Doctor totiž využil robota, kterého na svých cestách několikrát potkal, čímž se mu podařilo oblafnout smrt, která mu byla předpovídána.

3. Dalekové zapoměli, kdo je to Doctor

Doctor, Rory i Amy jsou transportováni na vesmírnou loď, kterou mají pod kontrolou Dalekové, kteří po nich chtějí, aby jim pomohli s jistou prácičkou na planetě Asylum. Ta slouží jako útočiště Dalekům, kteří v bitvách ztratili rozum, ale ostatní je nechtěli zabít, údajně kvůli jejich vnitřní kráse. Silové pole okolo planety bylo nedávno poškozeno havárií lodi Alaska a Dalekové se obávají útěku takto nebezpečných chovanců, chtějí planetu zničit, ale aby to mohli provést, musí se vypnout celé silové pole. Sami se tam bojí, a tak pošlou Doctora společně s Rorym a Amy.

Doctor na planetě komunikuje s údajně jedinou přeživší havárie Alasky s ženou jménem Oswin Oswald, která tvrdí, že již rok odolává útokům Daleků na planetě a u toho si peče suflé. To se Doctorovi moc nezdá a během cesty přes celý komplex přichází na to, že Dalekové Oswin přeměnili na jednu z nich, aby zachovali její intelekt a Doctor komunikuje pouze s částí její osobnosti, s jakousi fantazií, kterou si vytvořila v hlavě, aby se vyrovnala s tím, že již není člověkem.

Oswin se poté stane zkázou všech Daleků, protože právě díky své inteligenci pomůže Doctorovi vypnout silové pole a co víc, dokonce se jí podaří vymazat ze společné mysli Daleků jakékoli vzpomínky na Doctora. Takže po návratu na mateřskou loď Daleků si na Doctora nikdo z nich nevzpomíná. Dalekové jednou pro vždy přišly o vzpomínky na to, kdo byl, je a bude jejich největší protivník.

4. Donna přichází o své vzpomínky na Doctora

Doctor se opět utká s Daleky i s jejich stvořitelem Davrosem, aby zachránil Zemi i další planety. Doctor je uvězněn společně s Jackem Harknesem a Rose na velitelské lodi Daleků, zatímco Donna je uvězněna v TARDIS, kterou chce Davros zničit.

Donna čelí v TARDIS téměř jisté smrti, ale díky Doctorově předchozí regeneraci, kdy část regenerační energie zachytí jeho uťatá ruka, se Donně náhodou povede aktivovat energii v Doctorově ruce, která stvoří dalšího Doctora. Část regenerační energie ale také pronikne do ní samotné a Donna se tak stává na půl člověkem a na půl Doctorem. Druhý Doctor díky svým znalostem zachraňuje TARDIS a společně s Donnou a jejími novými schopnosti a dalšími Doctorovými přáteli zachraňuje Zemi, situaci, ale také vyhlazuje Daleky (to Doctor svému dvojčeti nikdy neodpustí).

Protože ale Donna teď vládne schopnostmi a věděním Pánů času, které není schopna zvládat, je Doctor nucen jí vymazat paměť a zanechat jí na zemi, čímž ale v podstatě zabije osobu, kterou se Donna během jejich společného cestování stala. Nezanechal jí však bez obrany, jak se ukáže v dalších dílech, Doctor se o její bezpečí dokázal postarat.

5. River umírá

Doctor a Donna se vydávají zjistit co se děje v největší knihovně ve vesmíru nazvané prostě a jednoduše Knihovna. V Knihovně nacházejí archeoložku River Song, která jak se zdá Doctora zná, ale vědoma si toho, že se jedná o mladší Doctorovo já, než zná ona, se mu snaží jejich společnou budoucnost zatajit.

Společně se ale postaví temnému nepříteli, který se nazývá Vashta Nerada a objevuje se ve formě stínu, aby lovil. Ve snaze všechny zachránit se Doctor pokouší připojit k rozhraní, které by jej pravděpodobně zabilo, River jej odstrčí a řekne mu, že by svou smrtí změnil její budoucnost a to, že jej jednoho dne potká. Následně se pro záchranu všech objetuje sama, na čež se musí Doctor sám dívat.

Doctor po její smrti neustále dumá nad tím, proč by River v budoucnosti dával svůj šroubovák a nakonec mu to opravdu docvakne. Dojde mu, že jeho budoucí já chtělo River zachránit a proto se na sonickém šroubováku nachází i data schránka, která dokáže uchovat zbytek z její osobnosti. A tak River nahraná do paměti počítače v Knihovně čeká na jeho návrat.

Takto Doctor poprvé potkal a poznal ženu, která se později stane jedinou v jeho životě, ženu, kterou miluje, kterou si vezme a ženu, která možná jako jediná ve vesmíru zná jeho pravé jméno.

Vybírat z tolika momentů, které by si samy o sobě zasloužily vyzdvihnout ať už pro jejich poselství, myšlenku, či citovou stránku bylo téměř nadlidským výkonem. Vynechalo se mnoho momentů, které by zde zaujaly minimálně stejně významné místo, jako těchto pět. A vůbec nejlepší by bylo připomenout si všechny momenty, na které zde však bohužel není místo, ale pokud vám opravdu chybí a máte čas, můžete začít sledovat Doctora Who zase pěkně od začátku. Možná budete překvapeni, kolik speciálních momentů jste zapomněli, nebo kolik nových si jich jich najdete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejvýraznějších momentů z Doctora Who, pamatujete si je ještě?

Hide picture