Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

5 tipů na skvělé sci-fi seriály

Redakce

Redakce

23. 7. 2021

V současné době vzniká velké množství vědeckofantastických příběhů, které se těší široké oblibě. Pokud chcete tipy na skvělé sci-fi seriály, pět z nich naleznete na následujících řádcích.

Science fiction jako oblíbený žánr

Science fiction neboli sci-fi je žánr, který vznikl v literatuře. Za jeho zakladatele je přitom obecně považován Jules Verne, kultovní francouzský spisovatel, ale třeba také Angličan H. G. Wells. Tito dva pánové jsou koneckonců obvykle označováni jako „otcové science fiction“, přičemž mnohá jejich díla byla zfilmována. Aktuálně jsou přitom velmi oblíbené i sci-fi seriály, které si můžete pustit na různých streamovacích platformách. Pokud by vás kupříkladu zajímalo podrobné srovnání Netflixu a HBO, můžete se na něj podívat, nicméně my se na tomto místě zaměříme na pět skvělých sci-fi seriálů.

Zóna soumraku (1959–1964)

Ačkoli je za první široce oblíbený sci-fi seriál obecně považován Star Trek, ten se začala natáčet „až“ v roce 1966. Ve skutečnosti tento „titul“ náleží staršímu seriálu, který se jmenuje Zóna soumraku (i u nás je ovšem známější pod originálním názvem The Twilight Zone) a vznikal v letech 1959 až 1964. Zároveň se jedná o první povídkový seriál, takže je tvořen různými příběhy, přičemž jejich autor Rod Sterling se i skrze vědeckofantastickou optiku dívá cynicky na lidskou přirozenost. Seriál si lze pustit na Netflixu, přičemž v letech 2019 a 2020 vzniklo novodobé, o poznání méně úspěšné pokračování.

Doctor Who (1963–2021)

Starší než Star Trek je i další veleoblíbený sci-fi seriál, Doctor Who, u nás známý i jako Pán času. S jeho natáčením se započalo v roce 1963 a trvalo až do roku 1989. V roce 2005 ovšem došlo k restartu celé série, takže se natáčí dodnes! Původní seriál britské televize BBC pojednává o dobrodružstvích humanoidního mimozemšťana z rasy Pánů Času, jenž se představuje jako Doktor. Ten se svými společníky a společnicemi zkoumá vesmír a čas a řeší různé problémy. Pokud byste chtěli tento kultovní sci-fi seriál začít sledovat, vězte, že má 859 epizod (včetně jednoho TV filmu)!

Černé zrcadlo (2011–2019)

Další britský sci-fi seriál v našem výčtu, který svým konceptem nejvíce připomíná Zónu soumraku. Jedná se totiž rovněž o povídkový seriál, jehož jednotlivé epizody se odehrávají v blízké budoucnosti. Autor Charlie Brooker se přitom skrze jednotlivé příběhy plné černého humoru zamýšlí nad prudkým rozvojem technologií, což nemusí být nutně spojeno jen s pozitivním dopadem na vývoj lidské společnosti. Snaží se tedy diagnostikovat potenciální nebezpečí technologií, z nichž mnohá existují už i v naší době. Pokud vás tedy takové téma zajímá, Černé zrcadlo si určitě nenechte ujít.

Stranger Things (2016–2021)

Asi jen málokterý sci-fi seriál je aktuálně oblíbenější než Stranger Things. Ten mají na svědomí bratři Matt a Ross Dufferovi a natočili jej pro Netflix. Podle někoho se jedná o mix „starého dobrého“ Stevena Spielberga a Stephena Kinga, kteří jsou zabaleni do Reganovské éry. V tomto americkém seriálu se vyskytují tajné experimenty, nadpřirozené síly a jedna podivná dívka, jíž se říká Jedenáctka (Millie Bobby Brown). Aktuálně jsou natočené tři série (celkem 25 epizody), a pokud jste je doposud neviděli, je načase to změnit. Čtvrtá série nás totiž čeká do konce letošního roku.

Tipy na sci-fi seriály

Dark (2017–2020)

Seriál Dark je jediný v našem výčtu, který nevznikl v anglicky mluvící zemi. Natočen byl totiž u našich západních sousedů, tedy v Německu. Příběh se odehrává v poklidném městečku Winden, ve kterém dojde ke zmizení místního dítěte. Pátrání po odpovědích navíc odkryje tajemství, které se táhne napříč třemi generacemi. K podobnému zmizení totiž došlo i před 30 lety. Pro některé lidi se přitom jedná o nejlepší sci-fi seriál, jaký kdy byl natočen. Dark má tři série a celkem 26 epizod. Pokud se tedy chcete ponořit do tajemného příběhu, můžete tak učinit třeba už tento víkend.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 tipů na skvělé sci-fi seriály

Hide picture