Menu
FANZINE.cz
Literatura

5 tipů na vánoční fantasy knihy. Sáhněte po Pratchettovi a Narnii

Marek Hofman

Marek Hofman

24. 12. 2012

Ani o Vánocích nemusí knihomilové strádat. K atmosféře zimních svátků se sice nehodí veškerá literatura, existují ale i knihy, které korespondují se štědrodenní pohodou. Přinášíme vám seznam pěti z nich.

O Vánocích můžete sáhnout například po Pratchettově Otci prasátek. Autor: Paul Kidby

V televizi běží stokrát ohrané pohádky a vánoční filmy. Ani letos to nevypadá, že by sníh vydržel jinde než na horách. Je jen otázkou času, než se při sváteční večeři začne některý z příbuzných dusit rybí kostí. Ne všechny věci lze ovlivnit. Ale to, jak pohodový vánoční den si uděláte, naplánovat jde.

Patříte-li mezi nezdolné milovníky literatury, obzvláště fantastiky, není nic jednoduššího, než sáhnout po některé z následujících pěti knih. K tomu hrnek svařeného vína nebo vaječného koňaku a o zábavu na Vánoce je vystaráno.

Kouzelné vánoce

Tento sborník sestavili John W. Silbersack a Christopher Schelling. Datem vydání – originál vyšel v roce 1987 –nepatří mezi nejnovější tituly a ani jména spisovatelů, kteří do něj přispěli, nejsou u nás nejproslulejší. Přesto díky zaměření povídek se do našeho výběru skvěle hodí. Už název Kouzelné vánoce a jeho podtitul Sedm fantasy a sci-fi příběhů pro sváteční chvíle napovídají, že fanoušek fantastiky si v knize najde své.

Spektrum povídek je široké. Některé příběhy vyprávějí o cestování v čase, vzdálených planetách nebo posmrtném životě.

Vánoční koleda

Charles Dickens měl to štěstí, že se z něj stal nesmrtelný spisovatel. V tomto seznamu figuruje pro knihu Vánoční koleda z roku 1843. Příběh o hamižném muži, kterého o Štědrém večeru navštíví čtyři duchové, se dočkal mnoha nejrůznějších zpracování. Člověk může zajít na operu, do divadla nebo zhlédnout některou z filmových variací. Proč ale o Vánocích nesáhnout po původní knize?

Poselství příběhu je kouzelně jednoduché. Věčné hromadění majetku a lakota z nikoho lepšího jedince neudělají. Opravdové bohatství se totiž skrývá na jiném, na tom nejobyčejnějším místě, které má v sobě každý z nás.

Nejhloupější anděl

Hledá-li někdo román, u kterého se pobaví, nechť sáhne po Nejhloupějším anděli od Christophera Moorea. Kniha v sobě spojuje vydařené humorné scény, dramatičnost i trochu hororu. Jako příslib vtipného příběhu může posloužit varování samotného autora: „Jestli tuhle knížku kupujete jako dárek pro babičku, syna či dceru, měli byste vědět, že obsahuje nadávky, výživné popisy kanibalismu a souložících lidí po čtyřicítce.“

Pro netradiční prožití Vánoc se Nejhloupější anděl hodí dokonale. Koho omrzely přeslazené pohádky, má rozhodnuto.

Otec prasátek

A protože smíchu není nikdy dost, navíc prý lečí, i další z knih se nese v humorném stylu. Britský spisovatel Terry Pratchett, jenž proslul sérií Úžasná Zeměplocha, napsal v roce 1996 román Otec prasátek. Na Ploše se ale Vánoce neslaví. Místo ní mají Svátek prasečí hlídky. Jednoho dne ale dojde k maléru o rozměrech středně vzrostlého elefanta. Zmizel totiž vousatý obtloustlý muž, který každoročně naděloval dárky. A nabízí se pouze jediná bytost, která by za něj mohla zaskočit a zvládnout nelehký úkol včas. Smrť.

Kromě Otce prasátek stojí za zmínku a přečtení povídky Vložte medvídka a  Dvacet centů s obálkou a vánočním přáním umístěné ve sborníku Divadlo krutosti. Svým obsahem s vánoční atmosférou skvěle ladí. I když v Pratchettově režii ne tak docela…

Lev, čarodějnice a skříň

Pravda, chronologicky první díl Letopisů Narnie se o Vánocích neodehrává. Přesto v příběhu hrají nemalou roli. Stejně jako Santa Claus. V kouzelném světě Narnie totiž od doby, kdy ji opanovala zlá Bílá čarodějnice, nebyly Vánoce už stovky let. Jak praví legendy, vše má změnit až příchod čtveřice dětí – Petra, Edmunda, Zuzany a Lucie. Ti se do pohádkové říše plné satyrů, faunů, kentaurů a zvířat chovajících se jako lidé dostanou skrze starobylou skříň.

Autorovi Letopisů, C. S. Lewisovi, občas vytýkali, že Narnie působí příliš křesťansky. Přesto v dnešní době sotva nějaké dítě uvidí v Aslanovi něco více než moudrého mluvícího lva. O žádnou propagandu katechismu se tedy není třeba strachovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 tipů na vánoční fantasy knihy. Sáhněte po Pratchettovi a Narnii

Hide picture