Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

5 zajímavostí o filmu Avatar: K úspěchu někdy stačí čtyři prsty

Redakce

Redakce

25. 9. 2012

NeytiriKdo by si nepamatoval veleúspěch Cameronova Avatara? Víte ale o tomhle filmovém trháku skutečně vše?

Neytiri s lukem

Spočítáte, kolik má prstů? Zdroj: 20th Century Fox

V zimě to budou tři roky, co James Cameron vypustil do světa živoucí Pandoru. Sigourney Weaver spolu s Michelle Rodriguez, Samem Worthingtonem a dalšími se pustili do ne-až-tak-originálního boje za svobodu mimozemské rasy Na’vi. Diváci se náramně bavili, tvůrci shrábli nemalou výplatu a všichni byli spokojeni.

1. Kdo má kolik prstů

My lidé máme pět prstů. Stejně tak nám podobní tvorové jako opice, Pocahontas nebo Avataři. Všimli jste si ale, že Na’vi jdou proti těmto zvyklostem? Na prstech jedné ruky dokáží napočítat pouze do čtyř. Díky počtům prstů si můžeme zahrát i na detektivy a odhalit, kdo maloval po Neytiri válečné obrázky. Na těle totiž měla obtisk ruky s pěti prsty. Malířem tedy nebyl nikdo jiný než Avatar Jakea Sullyho.

2. Jak se stát hlavním hrdinou

Sam Worthington byl poměrně chudým Australanem, dokonce žil v autě. Pak se jednoho dne dostal na jakýsi konkurz. Nejdříve nevěděl, kdo je režisérem, ale uspěl a později se objevil jako Jake Sully. Od té doby se získáváním práce problémy rozhodně nemá.

Jak ale kdysi neznámý herec prorazil? Celkem svérázně. Poslal video, které se Cameronovi zalíbilo, a tak se oba setkali. Sam si však při setkání moc servítky nebral: „Hele, člověče, nemám co ztratit, takže se do toho buď pusťme, nebo jdu, odkud jsem přišel,“ vzpomíná.

3. Důvod k válce

Důvod, proč vlastně Avataři vznikli, je Unobtainium. Nerostné bohatství nacházející se na Pandoře. V našem světě je Unobtainium jen humorný název. Označuje perfektní materiál odporující fyzikálním zákonům. Bohužel zatím neexistuje, přestože už má i chemickou značku: Uo.

4. Správné napnutí tětivy

Cameron se rozhodl, že když už mají Na’vi čtyři prsty, tak musí i jinak střílet z luku. Dlaň napínající tětivu by měla být otočená ke střelci. Na’vi ale napínají tětivu s dlaní směrem od střelce. Cameron si tuto zvláštnost dokázal i obhájit. Instruktoři lukostřelby mu to sice rozmlouvali, on ale napnul luk svým způsobem a trefil asi 75 metrů vzdálený keř. Cameron to sice předtím trénoval, ale přiznal, že měl i štěstí.

Avatar-ptaci

Výlet do přírody se vším všudy. Nechybí ani okřídlený odvoz.

5. Týden na Havaji

Kdo by nechtěl na Havaj? A co takhle procházky po přírodě? James Cameron vzal všechny na týden do tohoto tropického ráje, aby nasáli atmosféru Pandory. Herci i štáb trávili celé dny venku, kde tábořili a chodili na túry. Po večerech si užívali luxusu v hotelu Four Seasons.

Avatar  (Avatar)

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi
USA / Velká Británie, 2009, 162 min

Režie: James Cameron
Hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Joel David Moore, Wes Studi, Laz Alonso, CCH Pounder, Stephen Lang, Dileep Rao, James Pitt, Peter Mensah, Matt Gerald

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Avatar: K úspěchu někdy stačí čtyři prsty

Hide picture