Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

5 zajímavostí o filmu Nevědomí: Tom Cruise slaví jubileum

Redakce

Redakce

19. 4. 2013

FOTO: Nevědomí - Olga Kurylenko a Tom CruiseNázev mluví za vše. Někdy jsme tak přesvědčení o okolní realitě a pozbýváme schopnost dívat se na ni jinýma očima, že když nás pak udeří do obličeje, nestačíme se divit. A to samé zažívá i Tom Cruise.

Přesouváme se do ne zas tak vzdálené budoucnosti, kde Jack v podání výše zmíněného pana herce tráví den za dnem honbou za pozůstatky naší civilizace, která pomalu, ale jistě, spěje ke svému konci.

Nečekaně do jeho života vstoupí dva lidé: krásná Julia z neznámé vesmírné lodi, které evidentně Jacka dobře zná, aniž by on tušil, čím je s ní spjat. A druhým je Beech, vůdce protizákonné armády, která se Jackovi lepí na paty. Až oni jej přinutí otevřít oči a vidět to, co by raději nikdy nespatřil…

1. Všechno nejlepší

Mnozí z nás by to do slavného barda, který se do dívčích srdcí poprvé a navěky zapsal rolí Mavericka v akční romantice Top Gun, nejspíš vůbec neřekli, ale jeho slavný krk již čítá pět křížků.

Režisér Joseph Kosinski se ukázal jako pravý grant, jelikož oslavenci k jeho milníku nadělil jednu z futuristických motorek, které zdobily filmové vozovky. V odpovědi na hru s dopravními prostředky daroval Cruise Kosinskimu miniaturu bublinového letounu, již můžete vidět na plátně, ve skleněné schránce.

2. Jde nám o kvalitu, nikoli o kvantitu

Krédo, které se na první pohled zdá jako vystřižené z výlohy drogerie snažící se o lepší pověst, se ve skutečnosti k příběhu filmu Nevědomí hodí zcela přesně.

Vlastně bychom Kosinskiho i jeho scénář mohli přirovnat k takové Popelce mezi sci-fi – začal s nicotnou osmistránkovou povídkou doplněnou obrázky, kterým ale tak zaujal pány z Radical Publishing a samotného Cruise, že se pamflet brzo dočkal rozsáhlejší literární i filmové podoby.

FOTO: Nevědomí - Olga Kurylenko a Tom Cruise

Otevřít oči a vidět pravdu, to je hlavním posláním příběhu. Zdroj: Universal Pictures

3. Kladný hrdina se vybarvil

Když světlo světa spatřil výrok, jenž nám bude naplňovat třetí zajímavost, doprovázelo ho slůvko ,,údajně“. Takže údajně se jedná o celosvětově jeden z prvních filmů žánru sci-fi, v němž se hlavní hrdina obléká do světlých barev nevinnosti.

Ale když se nad tím tak zamyslíte, černá příběhům z budoucnosti opravdu dominuje, nejspíš kvůli své přirozené démoničnosti. Vždyť i Neo přes své sebešlechetnější úmysly nosil barvy mafiánské. Možná Tom Cruise prosadí ve filmovém světě nový módní trend.

4. Ta pravá kráska z neznáma

Jedna z mála ženských rolí ve sci-fi filmu po boku Toma Cruise a Morgana Freemana? Navštívit tento casting je ideální příležitostí, jak vidět nespočet nádherných žen pohromadě.

Setkaly se zde umělkyně, které si sci-fi očistou právě prošly, jako Diane Kruger (Hostitel) či Noomi Rapace (Prometheus), i dámy dosud se realizující spíše v jiných žánrech, třeba Olivia Wilde či Kate Mara. Zvítězila sice Jessica Chastain, posléze ale kvůli zaneprázdněnosti roli odřekla a na kosmickou loď nastoupila Olga Kurylenko.

FOTO: Nevědomí - Tom Cruise a Olga Kurylenko

Minulost skrývá spoustu nevyřešených otázek. Zvláště pak pokud si ji nepamatujeme. Zdroj: Universal Pictures

5. Ethana Hunta nezapře

Že už má s akčními filmy opravdu letité zkušenosti, dokazuje Cruise při jakékoli další konfrontaci s tímto nebezpečným žánrem.

Byla to dlouhá doba, během níž nejednou zažil únik z továrny těsně před výbuchem nebo zběsilé honičky po střechách, ať už k nim došlo v Mission Impossible, Minority Report nebo ve Válce světů. Takže už si v podstatě zvykl a asi nikoho nepřekvapí, že na všechny akční scény se rozhodl šetřit nervy kaskadérů a neohroženě se jich zhostil sám.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Nevědomí: Tom Cruise slaví jubileum

Hide picture