Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

5 zajímavostí o filmu Planeta opic: Do kostýmů oblékli i novináře

Redakce

Redakce

9. 11. 2012

Uvolněná 60. léta plánovala přinést divákům oka potěchu obnaženými domorodkyněmi ve sci-fi Planeta opic. To by pak s sebou ale rodiče nemohli vzít do kina ratolesti, a tak došlo ke zklamání natěšených tatínků.

Něco na námitkách kritiků, že opice k Charltonu Hestonovi promlouvají v jeho mateřštině, a on přesto nenalezne žádnou spojitost, přece jen bude. Zdroj: youtube.com

Když se nacházíte v kosmické lodi, která se nezastavitelnou rychlostí řítí do neznámých hlubin, soustředíte se jen na to, abyste přežili, a poslední, co by zatěžovalo vaši mysl, je úvaha, kde že se to vlastně ocitnete. Samozřejmě v případě, že k vám vesmír bude milosrdný a život vám ponechá. Charltonu Hestonovi a jeho přátelům tuto velkorysost projevil, o to větší ale zažili zděšení po zjištění, že planetu obývají inteligentní lidoopi, kteří pohostinností rozhodně neoplývají.

1. Zpátky do divočiny

Opice nového druhu se samy o sobě vyznačují nebývalou vyspělostí a rychle pracujícími mozky, původně se však měly také stát součástí idey o společnosti na velmi vysokém vývojovém stupni, jejímž domovem je gigantické město plné betonových budov a vyvíjí se zde nejmodernější technologie, o kterých si zaostalé lidstvo může nechat jen zdát. Rozpočet ale rozhodl za tvůrce a pro finální podobu opičí říše se vedoucí výpravy William Creber inspiroval skalní krajinou v Turecku.

2. Náklad ušlé příležitosti

Pod nelichotivou maskou laskavé doktorky Ziry, jež se snaží modroočkovi pomoci ze všech sil, se skrývá americká herečka Kim Hunter. Dle prvních plánů mělo publikum na film nalákat podstatně známější jméno spojené s filmy Casablanca či Johanka z Arku. Honí-li se vám hlavou, že by mohlo jít o Ingrid Bergman, pak máte správný odhad. Ať už to způsobil nelíbivý zevnějšek či nenaplnění představy o honoráři, švédská umělkyně roli odmítla a později nad tímto svým rozhodnutím vyjádřila nemalou lítost.

3. Marketingové čarování

Není nad to, mít v týmu člověka s výkonným strojem místo mozku, který dokáže tu a tam přinést ovoce, aniž by na to vynaložil jakékoli peněžní náklady. Přesně toto označení by mohl v rámci pracovního kolektivu získat producent Arthur P. Jacobs, jelikož se mu podařilo přesvědčit několik senzacechtivých novinářů k oblečení jednotvárných kostýmů a objevení se ve filmu v rolích řadových obyvatel opičího města. Dokážete si představit lepší způsob, jak si bezplatně zajistit vyšší publicitu?

4. Těžce vydřená role

Jelikož postava hlavní milovnice, vězněné mladé ženy Novy, nedisponuje řečí, a nemůže tudíž publikum okouzlit ohromujícím hlasovým projevem, bylo potřeba ji vybavit aspoň nebeskou krásou a ucházející řečí těla.

Tím se její představitelka Linda Harrison sice pochlubit může, otázkou však zůstává, nakolik jí roli přinesl herecký talent, korunka získaná vítězstvím v americké soutěži krásy či snad postelový vztah s producentem Richardem Zanuckem? Možná jí němá role nebyla svěřena bezdůvodně.

Kdo ví, jestli Lindě Harrison pomohl herecký talent nebo nepřehlédnutelná krása

5. Americký optický klam

Strhující finále, při kterém naprostá většina prožila velmi nepříjemné mrazení v zádech, jež pokračovalo při každé připomínce filmu ještě několik dní poté, ve skutečnosti neudělalo tvůrcům takovou čáru přes rozpočet, jak by se mohlo zdát. Nejedná se totiž o skutečnou maketu, ale pouze o malbu. Vše, co posléze vidíme při ještě depresivnějším pohledu z ptačí perspektivy, jsou pouze miniatury, ale jak jistě uznáte, velice šikovně nasnímané, v důsledku čehož věříme, že děsivá vize se stává realitou.

Planeta opic (Planet of the Apes)

Sci-Fi/ Dobrodružný/ Drama
USA, 1968, 112 min

Režie: Franklin J. Schaffner
Hrají: Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter, Linda Harrison, Maurice Evans, James Whitmore

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Planeta opic: Do kostýmů oblékli i novináře

Hide picture