Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

5 zajímavostí o filmu Společenstvo Prstenu: Elronda měl hrát David Bowie

Redakce

Redakce

7. 5. 2012

Společenstvo Prstenu, první díl tolkienovské trilogie, nadchlo svět jak filmových, tak (zpočátku znechucených) literárních fanoušků. Pojďme se společně podívat pod pokličku jednoho z možná nejkultovnějších snímků 21. století.

Takhle si Frodo zásnuby nepředstavoval. Zdroj: distributor filmu

Frodo Pytlík, spokojený obyvatel vesničky zvané Hobitín, si žije poklidným životem jako každý druhý obyčejný hobit. Ještě ale netuší, že se za pár chvil strhne bitva o Středozem, ve které bude mít jako Ten, který nese Prsten nejdůležitější roli.

Frodo po svém strýci Bilbovi totiž získal Prsten moci, prsten, který byl ukován v samotném nitru Hory osudu krutým černokněžníkem Sauronem. Prsten propůjčuje nadpozemskou sílu a umožňuje zotročit všechny svobodné národy Středozemě. Prsten musí být zničen. A to je Frodův úkol.

1. Jak zabydlet Hobitín

Celý rok předtím, než se začalo s natáčením na Novém Zélandu, měla před sebou produkce celé trilogie nelehký úkol. Vytvořit místo, které by doslova žilo svým vlastním životem, které mělo působit útulně a domácky. Štáb vytvořil úžasné podmínky tolkienovského Hobitína díky zeleninovým políčkům a spoustě cestiček, lemovaných pestrobarevnými květinami.

Stromy nad Dnem pytle byly speciálně vyrobeny a jejich listy štáb přidělával ručně. Délka trávy byla ponechána na starost novozélandským ovcím, které se tohoto úkolu se vší radostí zhostily.

2. Orlando Bloom zas tak dobrý lučištník není

Při závěrečné bitvě metá Legolas jeden šíp za druhým. Elf by to možná svedl, ale pro takového Orlanda Blooma je to téměř fyzicky nemožné. Šípy jsou proto generovány počítačem.

3. Neúnavný Howard Shore

Skladatelé jsou většinou se svou prací hotovi během tří až čtyř týdnů. To Howard Shore nad Společenstvem Prstenu strávil celé čtyři roky!

4. Čarovná perspektiva

Hobiti se vyznačují především svým titěrným vzrůstem. Takový hobit měří zhruba pět stop, zato třeba čaroděj Gandalf jich měří sedm. Když se tedy ocitne Gandalf v jedné scéně s hobity, vždy se pohybuje blíž kameře, čímž se dosahuje kýženého efektu – vysoký Gandalf se vší parádou ční nad maličkými hobity. Kdejaké oko divákovo je ošáleno.

Čím to, že je Elijah Wood najednou tak malinký?

5. Bowie vs. Weaving, Day-Lewis vs. Mortensen

Slavný britský zpěvák David Bowie měl prý o roli Elronda z Roklinky obrovský zájem. Těžko říct, proč nakonec uspěl agent Smith, a ne Ziggy Stardust. Zato jiná slavná osobnost, herec Daniel Day-Lewis, zase tak náruživá nebyla. Roli Aragorna odmítl, a tak ji získal do té doby nepříliš známý Viggo Mortensen (lituješ, Danieli?).

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

Fantasy / Dobrodružný / Akční
USA / Nový Zéland, 2001, 172 min (SE: 218 min)

Režie: Peter Jackson
Hrají: Elijah Wood, Ian McKellen, Noel Appleby, Viggo Mortensen, Sean Astin, Cate Blanchett, Sean Bean, Liv Tyler, John Rhys-Davies, Billy Boyd, Dominic Monaghan, Orlando Bloom, Christopher Lee, Hugo Weaving, Ian Holm, Marton Csokas, Craig Parker, Andy Serkis

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Společenstvo Prstenu: Elronda měl hrát David Bowie

Hide picture