Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

6 nejlepších hororových filmů roku 2013

Jan Uhlík

Jan Uhlík

14. 1. 2014

Lesní Duch. Zdroj: distributor

Jestli nám letos něco nescházelo, tak to byl adrenalin, který se nám vléval do krve při sledování nových hororových trháků. Ačkoliv horor v posledních letech trpí nedostatkem kvality, tak se i přes tento fakt objevilo několik málo novinek, které si zaslouží místo v nejlepších 6 hororech roku 2013.

Lesní Duch. Zdroj: distributor

Lesní Duch. Zdroj: distributor

Mama

Po autonehodě se ze světa ztratí 3 osoby. Pro Lucase (Nikolaj Coster-Waldau) je to veliká ztráta. Jde o jeho bratra a dvě neteře. Po úmorném pětiletém pátrání se podaří hlídce děti najít. Staly se z nich vlčí děti. Nikdo neví, jak je možné, že přežily. Ačkoliv jsou sociálně silně zaostalé, tak se obě holčičky upínají k záhadné osobě, která je po celou dobu vychovávala a pomáhala jim přežít. Tato osoba, věc, chce své děti zpět.

Nikdo nevěděl, co od neznámého režiséra Andrese Muschiettiho čekat. Andres neváhal a chopil se příležitosti. Risk zvládl a snímek Mama předvedl ucházející výkon. Celovečerní horor nedokáže urazit ani největší hororové kritiky. I přes to, že bychom našli drobné nedostatky, tak si film právem zaslouží místo v TOP 6.

video
play-sharp-fill

Warm Bodies

Co nastane, když se zamiluje zombie? Kupa problémů. Ačkoliv hlavní postava (Nicholas Hoult) má rád mozky, tak ten svůj se mu nedaří ovládat. Srdce má navrch a on musí čelit tomu, jak zaujmout živou Teresu Palmer.

Neobvyklý milostný příběh pokračuje v linii komediálních příběhů o zombies a předhazuje nám další flák, který je místy až příliš propečený, ale celkově tvoří dobrý kulinářský zážitek. Nesmíme na film koukat jako na čistě hororový, nýbrž jako na romantickou hororovou komedii. Prvky poté fungují zcela jinak a vznikne tak příjemná podívaná na páteční večer.

video
play-sharp-fill

V zajetí démonů

Příběh, který se udál v Amityville, nebyl prvním. Několik let před ním se odehrál obdobný horor. Film podle skutečnosti vypráví příběh z pohledu slavných lovců duchů v USA. Eda (Patrick Wilson) a Lorraine (Vera Farmiga) Warrenovi se rozhodnou přijít na kloub záhadným událostem dějících se ve městě Harrisville. Zjistí, že nejde o žádnou legraci, a budou muset čelit mocné démonické bytosti, která se nezastaví před ničím.

Režisér James Wan předvedl to nejlepší, co v sobě našel. V zajetí démonů ohromilo fanoušky a kritiky tak, že film aspiruje na nejlepší horor v roce 2013. Wan dokázal, že pokud se dostane stokrát použité duchařské klišé do správných rukou, tak se dá nadále použít jako důl plný strachu.

video
play-sharp-fill

Lesní duch

Několik vysokoškoláků se vypravuje na chatu, aby pomohli své kamarádce s jejím problémem závislosti na drogách. To ale není jediné zlo, kterému musí teenageři čelit. V lese číhá něco strašného a starodávného. Něco, co chce být osvobozeno. Necronomicon čeká na otevření.

Oživení kultovního hororu se Samu Raimimu povedlo. Na film netrpělivě čekalo spoustu lidí. I přes fakt, že byla očekávání přímo gigantická, tak jen málokdo odešel z kina naprosto zklamán. Starý příběh v novém kabátku působí zcela jinak, než původní. Kde se ubralo na vtipu, tam se přidalo dvakrát tolik gore. Lesní duch přenesený do moderní doby je zajímavým porovnáním techniky a režisérského myšlení. Navíc režisér slíbil, že se dočkáme i dalších pokračování, stejně jako tomu bylo u původní série.

video
play-sharp-fill

You’re Next

Rodina Davidsonů se rozhodne svolat všechny své členy a uspořádat oslavu. 35 let sňatku a pospolitosti se zdá být dobrým důvodem, proč oslavovat. Rodinné veselí je v plném proudu. Zábavu však naruší skupiny maskovaných vetřelců. Jejich plán je jednoduchý – vyvraždit všechny do posledního živáčka.

Film si u diváků zajistil titul jednoho z nejlepších slasherů všech dob. Tvůrci se s ničím nepárali. Vynechali zbytečné dialogy a po pár pronesených větách se spustil masakr. Reálnosti dodávají herecké výkony a dobře napsané postavy, které se chovají v celku logicky a nelezou do sklepů, ze kterých se ozývají prapodivné zvuky.

video
play-sharp-fill

Insidious 2

V roce 1986 malý chlapec, Josh Lambert (Patrick Wilson), zjistí, že ho pronásledují vidiny. Stará žena v černém ho sleduje na každém kroku. Zoufalí rodiče přivolají experta na paranormální jevy, Carla. Ten je sám krátký na věci dějící se okolo chlapce a zavolá si na pomoc svou přítelkyni Elise (Lin Shaye). Ta se rozhodne Joshe zhypnotizovat a zjistit, co s ním je. Objeví jeho vlastnost, možnost astrální projekce. Rodiče nechají Joshe zapomenout. O 25 let později se zlo vrací a rodina musí čelit duchům zlé minulosti.

Po velice úspěšném V zajetí démonů se od Jamese Wana čekalo další povedené dílo. Insidious 2 sice nepředčil zmíněný film, ale rozhodně nezklamal. Wan se tak upevnil na pozici jednoho z nejlepších moderních tvůrců hororových filmů. Pokud ho v blízké době žánr neomrzí, tak budeme nadále zahrnovaní snad kvalitními horory.

video
play-sharp-fill

Čekání na dokonalý hororový film nadále pokračuje. Rok 2013 byl sice velice produktivní, ale na obzoru se  neukázala obrovská loď, stále pouze čluny a malé rybářské loďky. Můžeme doufat, že nadcházející rok bude ve znamení toho vysněného veledíla, z kterého nám bude lézt mráz po zádech ještě několik dní po zhlédnutí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

6 nejlepších hororových filmů roku 2013

Hide picture