Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

8 důvodů proč jít na film Wolverine. Logan nabízí pohled do svého nitra

Redakce

Redakce

25. 7. 2013

FOTO: Světlana Chodčenkova a Hugh Jackman ve filmu WolverineČtvrtek 25. července; to je datum, na které se už těší všichni, kteří kdysi místo dopisu do Školy čar a kouzel v Bradavicích napjatě očekávali stipendium do školy profesora Charlese Xaviera. Do kin vstoupí další příběh mutanta, který si odtud sice vysvědčení neodnesl, ale nebýt něj, škola už je dávno historií – Wolverine.

wolverine-silver samurai

Dnes ale akademickou půdu necháme spát a po snímku z roku 2009, který nám odhalil Wolverinovu minulost a původ smrtícího ostří v rukou, budeme dál sledovat jeho příběh. Z Ameriky se vydáváme do Japonska, kde se ocitá Wolverine na přání člověka, kterému kdysi zachránil život.

Zde dojde k zásahu osudu a bytost, která si až doposud byla (ačkoli ne vždy ráda) jistá svou nesmrtelností a nezničitelností, najednou zjišťuje, co znamená žít bez vědomí, že se každá rána sama zocelí. A padá tak na hlubší a hlubší dno. Dokáže se od něj odrazit a stát se po psychické i fyzické stránce někým mnohem mocnějším, než byl kdysi?

1. Hugh Jackman už pošesté s adamantiovými drápy

Možná vám to přijde lehce neuvěřitelné, ale coby mutanta Wolverina jsme Hugha Jackmana mohli skutečně vidět už v pěti filmech. Vše začalo rokem 2000 a prvním dílem X-Menů, následovalo stejně (ne-li více) povedené a úspěšné pokračování a po výměně Bryana Singera za Bretta Ratnera na režisérské židli došlo k malém odklonu od započaté kvalitativní trajektorie, nicméně i tak stále s úspěchem a věrnou fanouškovskou základnou.

Další film byl plně věnován Wolverinovi a jeho minulosti, naopak ve skvělém díle Matthewa Vaughna X-Men: První třída se mihnul sotva pár vteřin, kdy s charakteristickým doutníkem v puse poslal do háje mladíčky profesora X a Magneta v podání Jamese McAvoye a Michaela Fassbendera. A abychom nezapomněli – s premiérou filmu drží zavedené duo Jackman-Wolverine rekord v počtu ztvárnění komiksové postavy jedním hercem.

FOTO: Hugh Jackman ve filmu Wolverine

Zdroj: CinemArt

2. Na druhé straně barikády stojí slovanská krasavice

Tentokrát se nejedná o Milu Kunis ani Olgu Kurylenko, tedy o žádnou tvář, která by už měla v Hollywoodu vybudováno jméno. Režisér James Mangold zalovil v nových vodách a na zlatý háček chytil andělsky krásnou a valné většině (s výjimkou fanoušků ruské umělecké scény) neznámou Světlanu Chodčenkovu.

Představitelka zákeřné Viper se dosud uplatňovala na prknech, která znamenají svět, i na stříbrném plátně, především však ale na domácí půdě. V rámci spolupráce s Polskem stojí za zmínku romantický, nicméně na pozadí válečného a politického dění mistrně vykreslený snímek Malá Moskva. Světlana pokračovala v dobývání Evropy účastí v thrilleru Jeden musí z kola ven s Gary Oldmanem v hlavní roli a posléze přišla nabídka na první (a rovnou tak výrazné) spojení sil s Hollywoodem.

FOTO: Světlana Chodčenkova ve filmu Wolverine

Zdroj: CinemArt

3. Samuraj i Wolverine pro film potili krev

Když se stáváte jedním z nejoblíbenějších akčních hrdinů, musíte být v sakra dobré formě. Když ztvárňujete japonského samuraje mistrného umění meče, nestačí vám pár lekcí šermu, na který jste chodili na střední škole kvůli krásné spolužačce. A toho si byl dobře vědom jak Hugh Jackman, tak také Will Yun Lee. Oba dva si tudíž naordinovali přísný a pečlivý program, který z nich měl udělat dokonalé kopie jejich postav.

Will Yun Lee dřel na výcviku ne nepodobném Pai Meiově škole a Jackman svou imponující svalovou hmotu také nenabral jen občasným cvičením. Pomineme-li nesčetné hodiny v posilovně, stojí za zmínku i fakt, že konzultoval svou stravu s kolegou Dwaynem Johnsonem, který mu jídelníček upravil adekvátně jeho vyrýsovaným cílům. Účel to ale splnilo, jelikož Jackman prohlásil, že až při šestém setkání s Wolverinem cítí, že si jeho tělo a kondice v ničem nezadá s Wolverinovou výbavou.

Wolverine 2 Wolverine

4. Režisérovi nedělá problém sebenáročnější žánr

Jmenuje se James Mangold a ačkoli vám jeho jméno možná hned neevokuje konkrétní film, vězte, že výčet jeho pracovních aktivit je dost působivý. Film o Wolverinovi má k přízvisku romantický hodně daleko, nicméně červeno-knihovnovým žánrem Mangold započal svou kariéru, když v roce 1995 natočil film Tlouštík s tehdy ještě neznámou Liv Tyler. Později se k němu, už více kýčovitě, vrátil komedií Kate a Leopold, kde pro zajímavost titulní mužskou roli neztvárnil nikdo jiný než Hugh Jackman.

Opravdovým startovacím můstkem se stalo drama Narušení z prostředí psychiatrické léčebny, za které se Oscara dočkala Angelina Jolie. Záhodno je zmínit také film Identita, horor nakombinovaný s Dekameronem, samozřejmě Walk The Line, který přinesl Oscara Reese Witherspoone, a v neposlední řadě western 3:10 Vlak do Yumy s Russelem Crowem a Christianem Balem.

FOTO: Reese Witherspoone a Joaquin Phoenix ve filmu Walk The Line

Zdroj: Bontonfilm

 5. Kromě velké míry akce i trochu větší dávka psychologie

Každý mutant má svou speciální schopnost, kterou se odlišuje od ostatních. Wolverinovu schopnost automatického zocelování každé sebevážnější rány by občas bral asi každý. Každá rána se zhojí, nezůstane žádná jizva. To znamená nezpůsobilost zemřít a to znamená nesmrtelnost. Říkáte si, že je to dar? Možná, ale možná, že jeto také spíše prokletí.

FOTO: Světlana Chodčenkova a Hugh Jackman ve filmu Wolverine

Zdroj: CinemArt

6. Wolverine navazuje na X-Men: Poslední vzdor

Svět X lidí  provází fanoušky tohoto marvelovského světa už úžasných třináct let. První tři díly byly svými bezprostředními pokračováními, setkávali jsme se se známými i novými tvářemi a odkrývali postupně jejich osudy.

X-Men: Poslední vzdor z roku 2006 nabídl relativně uspokojivou tečku za současnými osudy a pak už následovaly prequely. X-Men Origins: Wolverine i X-Men: První třída se u diváků setkaly s nadšením, protože každý dychtil dozvědět se něco víc z minulosti svých oblíbených hrdinů, která byla v prvních třech filmech jen drásavě nepatrně naznačována a zde konečně odtajněna.

I tak nás ale všechny zajímá, jak to vlastně pokračovalo potom, co Phoenix zlikvidovala všechno, co mohla, a už coby Jean Grey se ve jménu záchrany přátel nechala Wolverinem zabít a umřela mu v náručí. Zde Poslední vzdor končí a Wolverine začíná.

FOTO: Famke Janssen ve filmu X-Men: Poslední vzdor

Zdroj: Bontonfilm

7. Z Japonska přijel bard i začínající neznámá tvář

Řada vynikajících herců z Dálného Východu je už dávno v Hollywoodu jako doma a do své domoviny se pracovně prací jen sem tam natočit něco malého z tuzemské tvorby, většinou spíš z dobré vůle než kvůli honoráři. Mezi takové patří i tokijský rodák Hirojuki Sanada, představitel Lorda Shingena, bývalého bosse Yakuzy.

Sanada se u nás proslavil filmem Poslední samuraj, kde se coby válečník blýskl po boku Toma Cruise. Jeho dalšími významnými body v kariéře v továrně na sny jsou pak světoznámý seriál Ztraceni a sci-fi Sunshine režiséra Dannyho Boylea.

Jeho filmová podřízená Rila Fukushima naopak s kamerou teprve začíná koketovat. Pravda, ve světě blesků a publicity není žádný nováček, má za sebou úctyhodnou modelingovou kariéru. Co se hereckých zkušeností týče, jsou zatím jen nepatrné, objevila se například v jednom z videoklipů Lennyho Kravitze, jinak se jedná pouze o štěky v japonských filmech. Lepší startovací můstek si začínající herečka přát nemůže.

FOTO: Rila Fukushima ve filmu Wolverine

Zdroj: CinemArt

 8. Jackman se kvůli roli málem dobrovolně zabil

Určitá část filmu se odehrává za situace, kdy je pro Wolverina tričko přežitkem, a umožňuje tak obdivovatelkám jeho umění i svalů velké pokochání se. Hugh Jackman se ale na skutečnost, že bude natáčet bez svršku, díval z jiného úhlu pohledu a prohlásil, že si vzal za cíl v těchto scénách vypadat tak rozedraně a ztrhaně, jak jen to bude možné. A tak se do toho dal a neváhal ani riskovat své zdraví.

Podstoupil totiž tělu (které má podávat výkony) zrovna neprospívající dehydratační dietu, což znamená, že 36 hodin před natáčením odhalených scén nepožíval žádnou tekutinu. Bolesti hlavy, pocity slabosti a závratě, kterými následně trpěl, asi není potřeba příliš komentovat, průběh takového hazardu se zdravím si dokáže představit každý. Z výsledku byl ale nadšený, protože s dehydratací prý přišla potřebná míra prokrvení a kýžená vyhnanost svalstva. Jackman se sice skoro zhuntoval, ale na plátně bude jistě vypadat skvěle.

FOTO: Hugh Jackman ve filmu Wolverine

Zdroj: CinemArt

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

8 důvodů proč jít na film Wolverine. Logan nabízí pohled do svého nitra

Hide picture