Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Abalone – černobílá hra a barevný zážitek

Redakce

Redakce

8. 10. 2009

abalone_1Černá a bílá. Dvě strany jedné mince. Přesně v těchto barvách a v žádných jiných je vyvedena logická hra Abalone. Svým stylem, pravidly i cílovou skupinou se snaží atakovat pozice bráněné klasikami, jakými jsou šachy, dáma nebo go. Jak se jí to daří? To společně zjistíme v dnešní recenzi.

Balení hry Abalone, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Balení hry Abalone, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Logické hry to měly a stále mají v oblasti deskových her těžké. Některé z nich jsou sice notoricky známé, ale s množstvím opravdových fanoušků, kteří je hrají, už je to slabší. Proč? Člověk se u nich musí pekelně soustředit na každý tah a jejich hraní obvykle nepřináší příliš humorných chvilek. Podobný problém bude určitě trápit i Abalone, ale přesto si troufám tvrdit, že svoje fanoušky si určitě najde. Princip je zajímavý a hra má spád.

Oranžová – ke startu připravit

Hra se před zákazníkem schovává v šestihranné krabici, která je díky svým tvarům obtížně skladná. Její tvar kopíruje plastovou hrací desku s 61 kulatými otvory o pěti kruzích na každé straně. Do nich hráči umístí své černé a bílé kuličky. Každý jich vlastní celkem čtrnáct a vytvoří z nich tři řady čítající pět, šest a tři kameny. Soupeře dělí od sebe na začátku trojice prázdných řad, které se ale brzy zaplní rachotem valících se kamenů. Mezi jednotlivými otvory jsou přestupní drážky, které mírně naznačují, oč půjde.

Zelená – start

Pravidla jsou krátká a jednoduchá a na jejich pochopení stačí jedno rychlé přečtení. Úkolem je vytlačit z hracího plánu šest kuliček soupeře. Ten, kdo to dokáže dřív, vyhrává. Vytlačené kuličky se shromažďují ve sběrných jamkách lemujících hrací plochu po všech stranách.

Ke hře připravit!, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Ke hře připravit!, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Tlačení funguje na jednoduchém principu přesily kamenů: dva mohou tlačit jeden a tři mohou tlačit dva a to všemi směry. Tato situace se ve hře nazývá Sumito a je jediným cílem k vítězství.

Samozřejmě je povolený pohyb samotné kuličky. Kromě zmíněných kroků můžete provést ještě takzvaný boční únik, což je prostý úkrok stranou. Tento pohyb může být proveden pouze na volné pole a pokud přesunujete více kamenů, musí být posunuty v témže směru. Skupina o třech a méně kamenech nesmí být rozdělena a vždy musí být posouvána společně.

Co se mi líbilo při prvních partiích, byl pocit kutálení kuliček – jejich rachot, případně vítězný pocit, když jedna z nich opouštěla desku. Skutečnost, že nemusíte hrací kameny zvedat, ale stačí tlačit, bude první velký dojem, který si ze hry odnesete. Rachot nebude až tak silný, protože pravidla omezují pohyb takovým způsobem, že nemůžete v součtu pohybovat více než pěti kameny naráz. Pokud máte skupinu o více kuličkách, můžete ji libovolně rozdělit.

Červená – stop

Mnoho lidí asi odradí tajemná nečtvercová krabice, v níž Abalone spočívá. Na první pohled totiž není vidět potenciál, který se v ní skrývá. Přesto jako každá logická hra tohoto typu není až tolik přístupná obyčejným svátečním hráčům a postrádá takový ten návykový mechanismus, který vás nutí dát si ještě jednu partičku, a pak už opravdu půjdeme spát… Tím nechci říct, že není hra zábavná, jen prostě asi nebude bavit každého.

Jedná se o deskovku založenou na postřehu a logickém úsudku, podobně jako zmiňované klasické stolní hry, kterým nás učili naši dědečkové. Stejně tak se také vyvíjí souboj ke svému konci – výsledek hry závisí jen a pouze na hráčových schopnostech, a pokud někdo bude znatelně slabší, těžko vás v některé partii porazí.

Rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Barevné vidění

Hru lze hrát ještě ve třech hráčích beze změny pravidel. Stačí vám k tomu další sada kuliček o jiné barvě než černé nebo bílé. Kromě toho pouze každý hráč sníží počet kamenů z čtrnácti na jedenáct a zabere tak ve startovní pozici pouze dvě řady (řada po pěti a šesti kuličkách).

Ani to není všechno. Pokud se sejde větší počet hráčů než tři, konkrétně čtyři nebo šest, mohou si Abalone také zahrát. Znovu je tu podmínkou, že budou mít kuličky tolika barev, kolik jich je ve hře. V tomto případě se ale již nejedná o sólovou, ale o týmovou hru, v níž proti sobě hrají dva týmy po dvou či třech členech. Strategie zde nabývá znovu trochu jiných měřítek, protože můžete k tlačení použít nejen svoje, ale také spoluhráčovy kameny za splnění jediné podmínky: pohyb musíte začínat koulí svojí barvy.

V tomto směru to vydavatelství Piatnik hráčům usnadnilo hrou Abalone Quattro, kterou si můžete koupit za 999 korun a která je určena, jak již z názvu vyplývá, speciálně pro hru čtyř hráčů. Pro zábavu například do vlaku si můžete koupit dokonce i cestovní verzi.

Fanoušky navržené startovních pozic pro začátek partie, Zdroj: Boardgamegeek

Fanoušky navržené startovní pozice pro začátek partie, Zdroj: Boardgamegeek

Černobílý výsledek

Na Internetu naleznete množství jiných fanoušky navržených startovních pozic pro začátek partie (viz obrázek), které nejenže mnohdy vypadají na první pohled efektně, ale především zpestřují hru.

Abalone splňuje přesně to, co slibuje jeho zařazení. Pro přemýšlivé hráče poskytuje vynikající herní systém a nepřeberné strategické možnosti k přemítání, naopak jako hra k odreagování asi bude sloužit málokomu, stejně jako si za takovým účelem nezahrajete šachy. Soupeřiví, logicky založení jedinci však budou z valících se kuliček nadšení.

Název hry: Abalone
Typ hry: desková hra, logická
Distributor pro ČR: Piatnik
Cena: 584 Kč
Počet hráčů: 2-6
Hrací doba: 30-60 minut
Doporučený věk: od 7 let

Zpracování (0-30): 25% (-5% dřevěná verze je o řád kvalitnější)
Hratelnost (0-40): 25% (-5% slabší hráč nemá šanci vyhrát, -10% nižší návykovost)
Originalita (0-30): 30%

Celkové hodnocení (součet, max. 100): 80%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Abalone – černobílá hra a barevný zážitek

Hide picture