Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Abrams znovu řádí. Tentokrát v Alcatrazu i stejnojmenném seriálu

Jan Neuman

Jan Neuman

23. 1. 2012

J. J. Abrams přináší zcela nový seriál od stanice Fox, který by měl diváky zavést do krásně depresivního a tajemného prostředí nejslavnějšího vězení na světě. Velkolepou podívanou slibuje i spoluúčast Dannyho Cannona.

Všechny hlavní postavy před monumentem Alcatrazu, Zdroj: distributor seriálu

Mimo těchto dvou velkých jmen na této epizodě i celém seriálu s Cannonem pracují i Elizabeth Sarnoff, která se zná s Abramsem již z práce na seriálu Lost (Ztraceni). A Steven Lilien a Brian Wynbrandt znající se z Kyle YX. Od první epizody i celého seriálu tedy lze očekávat skvělou atmosféru a vynikající detektivní záletku.

Konspirační teorie jako příběh

Roku 1963 zmizelo z alcatrazského vězení celkem 302 lidí, 256 vězňů a 46 dozorců, nikdo o nich již nikdy neslyšel. Až doteď. Po téměř padesáti letech se zmizelí z Alcatrazu začínají znovu objevovat. Mezi prvními jsou vězeň, který zabije parťáka mladé detektivky Rebbecy (Sarah Jones – v tuto dobu o událostech na Alcatrazu vůbec nic neví), a Jack Sylvane, jehož úkolem je najít jistý černý plátěný pytlík a u toho se rozhodne pomstít pár lidem.

Jako prvního zabije zaměstnance vězení, který mu v minulosti dělal ve vězení poněkud dusno. Případ shodou náhod začne vyšetřovat naše stará známá Rebbeca. Tedy než jí od případu vyhodí jistý Emerson Hauser (Sam Neil). To by ovšem nebyla nátura mladé detektivky, kdyby nepracovala na vlastní pěst a k případu si na pomoc nevzala Diega Sota (Jorge Garcia), odborníka na Alcatraz.

Nevypadá Alcatraz zevnitř prostě krásně?

Při svém pátraní se ovšem znovu setkají s panem Hauserem, který kupodivu ani moc nevyšiluje, že mu někdo narušuje vyšetřování, a naši dvojici přibírá do vyšetřování. A právě díky Rebbečině a Diegově práci se nakonec Jacka Sylvana podaří dopadnout.

Překvapení se nekoná

Po takto úspěšném zakončení vyšetřování se Rebbeca dozvídá, že vrahem jejího bývalého parťáka je jeden z alcatrazských vězňů. Nikoho asi nepřekvapí, že hned vzápětí přijme Hauserovu nabídku k tomu, aby se pustili do hledání dalších objevivších se vězňů (samozřejmě písemné převelení má již Hauser příhodně připravené v kapse). Možná ještě větším klišé je to, když si za svého nového partnera zvolí Diega, který hned po svém přijetí uslyší od Hausera snad nejotřepanější americkou frázi: „Dobře. Nebudeme tě muset zabít.“

Sarah Jones (2ND Take, Son sof Anarchy) se v Alcatrazu představila jako mladá a charismatická detektivka Rebbeca, která si nerada nechává od někoho radit a vše by nejradši dělala po svém. Snaží se chovat trochu jako drsňačka, což jí ve většině případů i vychází, a co více, z úst mladé dívky je to díky Sarah Jones i uvěřitelné. Těžko říci, jestli je slečna Jones v osobním životě taková jako v seriálu, ale divák jí tuto roli baští i s navijákem.

Druhá postava je jistě známa všem seriálovým fanouškům, jako Hugo z Lost. Je jí Jorge Garcia, ztvárňující experta na Alcatraz. O tomto tématu napsal několik knih a téměř okamžitě se stává Rebbečiným nejspolehlivějším zdrojem informací. Na obrazovce působí jako klasický předobraz vysokoškolského doktoranda, od zastřižení vlasů až po jeho taštičku přes rameno. Samozřejmě až na jeho hmotnost (těžko říci, proč má většina režisérů představu o tom, že vysokoškolák vypadá jako elegantněji oblečený hubený muž, za kterým se nejlépe mají otáčet ženy hned, jak jej spatří), možná právě proto je Garcia tak nějak uvěřitelnější. Nehledě na jeho zvědavý, zasvěcený a tajemný pohled –  má ho vždy, když mluví o Alcatrazu.

Mimika Sama Neila říká více než slova

Třetím, ale určitě ne do počtu, je Sam Neil (Hon na ponorku, Jurský park), zcela jistě nejzkušenější herec celého seriálu. Mimo to je také propojením s událostmi z roku 1963, neboť on byl jedním z těch, kteří objevili prázdné cely a stanoviště dozorců. Po letech se z něj stal poněkud škrobený drsňák, který si myslí, že ví všechno nejlíp a který ani netají to, že toho ví více, než ostatním říká.

Během první epizody jsou mu předělovány situace, ve kterých povětšinou vysvětluje nováčkům, co se vlastně děje, ale i to stojí za to. Jeho zabarvení hlasu je po letitých zkušenostech dokonale vytříbené a dokresluje obsah sdělení přesně tak, jak má, aniž by to bylo přehrávané, nebo naopak nedotažené, jako se to stává některým mladším hercům. Stejně tak výraz v očích, obličeji sedí do každé scény stejně tak jako jeho mimika a proxemika. Jedním výrazem a pohybem doslova řekne více než dvěma větami.

Atmosféra a prostředí

Největší devizou této žhavé novinky je atmosféra, která by se dala během celého prvního dílu krájet. Celý koncept použité hudby, osvětlení a funkčních prolínaček simulujících zavírání mříží cely (podobně jako ve 24 odpočítávaly hodiny), fungující také jako rozdělení děje, je možné vnímat nádherně tajemně a depresivně (ostatně jedná se Alcatraz). Obdobně působí i záběry z vězení samotného, které vypadají krásně ušmudlaně. Ostatně ani výběr Alcatrazu jako místa není náhodný, právě pro svou atmosféru a nutnou dávku tajemna, díky níž fascinuje nepřeberné množství lidí, kterým teď Abrams a spol. dávají nový pohled na jeho opuštění.

Na pomyslných vahách

Jak to tak z prvního pohledu vypadá, J. J. Abrams si tímto vylepší svou reputaci po neslaném a nemastném úvodu do seriálu Person of Interest. Vrátil se tak ke kvalitě, která ohromila diváky prvního dílu seriálu Lost, který se od té doby stal téměř kultem.

Alcatraz dodává kvalitu téměř ve všem od zajímavého příběhu, přes kvalitní herecké výkony, až po úžasnou atmosféru, kterou neměla možná ani úvodní epizoda několikrát zmiňovaných Lost. Pomineme-li menší nedostatky (Jack v jednom okamžiku drží zbraň a v druhém, bez toho, aniž by ji odložil, v ní již nic nemá) a očekávaných klišé. Úvodní epizoda jistě splnila to, co měla, navodila atmosféru a na konci zanechala zvědavost a touhu zjistit víc.

Bez nadsázky se dá říci, že diváka vzala sebou, neboť divák si s největší pravděpodobností pustí i díl další. Je nutno dodat, že pouze následujících několik epizod by mělo ukázat, zdali se jednalo pouze o výstřel do tmy, anebo zdali se objevilo něco, co by mohlo vyrůst do velikosti a slávy, které jsou hodny Abramsovy velikosti. Potenciál na to Alcatraz určitě má.

Alcatraz

Akční/Mysteriózní/Thriller
USA, 2012

Režie: Danny Cannon, Robert Forster
Hrají: Sam Neill, Jorge Garcia, Parminder Nagra, Robert Forster, Sarah Jones, Jason Butler Harner, Samuel Patrick Chu, Greyston Holt, Jeffrey Pierce, Paul McGillion, Santiago Cabrera.

Hodnocení pilotního dílu: 4****(90%)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Abrams znovu řádí. Tentokrát v Alcatrazu i stejnojmenném seriálu

Hide picture