Menu
FANZINE.cz

Absurdní nebo vážný Dean Koontz. Tik tak, odtikává panenka z pekel

Redakce

Redakce

18. 12. 2010

Dean Koontz je prý na nejvyšších místech žebříčku bestsellerů, dokonce stihl vydat už přes sedmdesát thrillerů. Vzhledem k faktu, že autor píše knihy přes čtyřicet let, vychází to, na necelé dvě knihy za rok. Jednoduše řečeno: pan Koontz je bez debaty grafoman. Další fakt je, že kniha Tikot má cca dvěstěšedesát stránek a umlátili byste s ní zlou tchýni. Kdyby autor ubral na svém grafomanství a vymazal sto stránek, šlo by o zajímavou četbu.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Obálka knihy Tikot působí dobře a komerčně splňuje svůj účel. Obrázek panenky na titulní straně je graficky dobrý, nicméně se vydavatelé dopustili omylu. Jak zjistíme z knihy, panenka z pekel nebo odkud, nemá místo očí žádné knoflíky, jak je na přebalu, ale pouhé švy z nití. Takže pan Jan Fencl provedl skvělou práci jako grafik, ale dostal špatné informace.

Začátek knihy vyžaduje hodně trpělivosti. Doteď se divím, že Tikot nevyletěl po prvních třech stránkách oknem a nezasáhl nějakého bezdomovce. Například nerozumím obsesivní potřebě rozebírat stav auta, která si hlavní hrdina koupí. Podotýkám, že jsem odkojená na závodech formule jedna, ale toto? Co je na knize podstatné, je hlavní hrdina Tommy Phan. Tommy Phan je původem Vietnamec, což nemá žádný rasistický podtext, ale hned na začátku nás autor zahrne bezpočtem vietnamských jmen, která si opravdu nepamatuju a místo toho, aby stoupalo napětí, stoupá hladina adrenalinu v krvi a potřeba rozporcovat hlavního hrdinu na kusy.

Knihou se musíme doslova prokutat. Když prolouskáme první část, asi třicet stránek, konečně se začne něco dít a kniha se stane opravdu čtivou. Tommy Phan si domů zavleče hadrovou panenku, ze které se vyklube fakt drsná příšera. Ta se snaží kluka z pekařské rodiny přistěhovalců rozsápat na kusy. Navíc Tommymu stanoví lhůtu na přežití do svítání, což se zobrazí na monitoru počítače. Chudák Tommy tedy utíká před zlým hadráčkem, seč mu síly stačí, až potká super ženu, Deliverance Payneovou, která mu pomůže z nesnází. Del Payneová je zahalená tajemstvím a jako postava je rozhodně zajímavější než nekonečně komentující Tommy Phan.

Průběh děje dostane díky Del ten správný „drajv“, trochu ve stylu MacGyvera. Kradení aut, exploze lodí, pronásledování, ale navíc záhadné a nevysvětlitelné události. Začala jsem vkládat do knihy postupně naděje, ale nakonec to pan Koonntz prostě nějak nevychytal. Zápletka se ukázala daleko jednodušší a vyústění zkrátka chabé.

Pan Koontz má také pár libůstek, které velmi často opakuje. Příkladem jsou palmy. Freude, Freude, Freude! Pojem Palma fénix se objevuje na prvních stránkách knihy tolikrát, že nemám jinou možnost, než si ji vygooglit, abych pochopila, co je na ní tak úžasného. A musím říct, že opravdu nic. Normální palma. Stejně tak se opakuje pojem „hadí oči panenky“. Vtipný je dialog Tommyho s kamarádem, který mu radí, aby si pořídil nafukovací Andulu.

Pokud je pan Koontz představitelem thrilleru, nerozumím, proč vkládá komentáře, které jasně předjímají, co bude následovat. Ano, hlavní hrdina jede domů a slyší podivné zvuky v rádiu, špatné počasí, list (palmy) ho bodne do úst a ještě to stihne umocnit komentářem hrdiny, abychom měli jistotu, jak mizerně se cítí. Je nám tedy stoprocentně jasné, že teď přijde něco velmi, velmi špatného.

Nevím, zda brát knihu vůbec vážně. Hlavní hrdina, který řeší své vietnamské kořeny a chce být „čistým“ Američanem. Podivná a bláznivá Del, pravděpodobně zastupující americkou kulturu plus něco transcendentálního. Lačná panenka, která ožije, něco ve stylu legendární filmové Chucky. Strohá matka Tommyho Phana, která brojí proti všemu americkému. Navíc kouzla a sentiment. Kniha je dobrá na večerní odreagování a pro trpělivého čtenáře, ovšem na to srovnávat ji s knihami Kingovými, bych byla víc než opatrná.

Název originálu: Tikot
Autor: Dean R. Koontz
Obálka: Bohumil Fencl
Počet stran: 264
Rozměr: 165 x 230 mm
Vazba: vázaná s přebalem
Vydal:
BB/art, Praha 2010
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Absurdní nebo vážný Dean Koontz. Tik tak, odtikává panenka z pekel

Hide picture