Menu
FANZINE.cz

Agent JFK 25: Zničil Camelot sexuální skandál?

Olga Buriánková

Olga Buriánková

21. 4. 2011

Agent JFK: Soumrak Camelotu je zatím posledním dílem úspěšné série o neohroženém agentovi Johnu Francisi Kovářovi. A jak již sám název nové knihy tohoto populárního seriálu napovídá, nečeká jej na legendárním hradě krále Artuše žádná legrace.

Ilustrace na obálce knihy Soumrak Camelotu, autor: Tomáš Jedno

Karolina Francová připravila pro své čtenáře vskutku originální koktejl mytického středověku, alternativní reality, tajné supertechnické nadnárodní společnosti a netradiční love story. Dá se taková směs přežít? Kdo se již s agentem Kovářem setkal v některém z předchozích dílů tohoto cyklu, může potvrdit, že to jde. Střety moderních zbraní či techniky budoucnosti na straně jedné a magie nebo historických artefaktů na straně druhé, to je základní myšlenka těchto dobrodružství. A samozřejmě agent Kovář.

Co je utajený projekt EF a kdo je JFK

Celá tato série pocházející z hlav oblíbených autorů české sci-fi a fantasy scény, Miroslava Žambocha a Jiřího W. Procházky, těmito protiklady přímo přetéká. Jejich nápad založený na zahraničních knižních řadách nebyl sice zcela originální, zasazením prvních dílů na území naší vlasti se však přesně trefil do vkusu současného čtenáře. Jejich obrovský úspěch, který dosvědčuje již dvacátý pátý díl, nepochybně mile překvapuje i samotné otce tohoto projektu.

John Kovář neboli James Bond či Mark Stone po česku je charakterní hrdina bez bázně a hany, většinou ve skvělé kondici, pro ženskou část populace nebezpečně okouzlující. Má své chyby, které jej však činí ještě přitažlivějším pro všechny – kromě jeho agenturního vedení. Pracuje totiž pro nadnárodní supertajnou organizaci s názvem Kováři rovnováhy (latinská zkratka EF), v níž pomáhá, seč mu síly stačí, se zachováním rovnováhy nejen v našem světě, ale ve všech ostatních existujících alternativních realitách.

Artuš na temné straně

Soumrak Camelotu čtenáře zavede k opěvovanému kulatému stolu ve chvíli nepříliš šťastnou. Artušův synovec a budoucí král Mordred je zraněn. Královna Guinevere marně touží po dítěti. Skvělý Lancelot je zabit neznámým Kovářem a krále se zmocňuje temnota. Merlin, jenž prohrává boj s časem a magií se setkává s nebezpečným protivníkem, o němž netuší, že je úhlavním nepřítelem agentury a Johna osobně – Xaverius Hawk. To on touží ovládnout vesmír a neštítí se ničit životy lidí i celé světy. Přišel na Artušův dvůr, aby se čehosi zmocnil. Ale čeho? A existuje i další mocný mág probouzející draky, který baží po trůnu? Kovář je nucen pomoci ochránit Artuše i Camelot a tím i celou Británii.

Král však není tím moudrým, čestným a milujícím panovníkem, jak jej známe z Excaliburu či Prvního rytíře. Bojuje se svými vnitřními běsy toužícími po krvi a smrti a pomalu podléhá. John pátrá po dracích a černé magii, aby se setkal s přítelkyní, kterou zná z dřívějších dílů série. Nikita Bernstein, nejprve Kováře nenáviděla, nyní však k němu cítí více než vděčnost. Zůstává však pod XHawkovým vlivem a stane proti Johnovi se schopnostmi, které ohrožují nejen Camelot, ale celou agenturu.

Pro jedny zklamání, pro druhé výhra

Další z knih Karoliny Francové v cyklu JFK v sobě opět nese nezaměnitelnou stopu ženské ruky. Ne, že by v knize chyběla krev, uťaté končetiny či hodující mouchy. Ne, že by se v ní nebojovalo a neumíralo. Jen to není takový dech beroucí tobogán akčního napětí, který známe z jiných pánských dílů. Přestože si Kovář s přáteli užije akcí na zemi i pod ní, šplhání, soubojů a magie dost a dost, je tempo zkrátka jiné. Dalším znamením tohoto přístupu se stává citlivé vykreslení ženských motivů a pocitů. Ať již na straně zmatené Nikity, jejíž problémy se táhnou již od knihy Věk mloků či zoufalé Guneivere prožívající rozčarování z vlastního manželství.

Soutěž recenzentů (dlouhé logo)

Přestože je kniha naladěna spíše na ženskou část čtenářstva i tím, že právě ženy jsou v příběhu klíčové, také ta mužská si v soubojích a bitvách či v nebezpečném pátrání po původu magie ohrožující Camelot jistě najde své. Někoho by také mohl rozesmutnit odklon od klasického pojetí artušovského mýtu. Ten by si ale měl uvědomit, že JFK se sice někdy může pohybovat ve vodách fantasy či historizujícího žánru, ale základem je sci-fi, která paralelní světy a jejich historii mění k nepoznání.

Vytvoření imaginárního světa, v němž hrdinové mohou putovat do realit více méně podobných té naší, bylo velmi moudré. Dává všem autorům, kteří jsou postupně přizváni k tomuto projektu, možnost vybrat si ze zmíněné myšlenkové směsi, na co právě mají chuť. Příběhy tak za dobu trvání série tvoří různorodou všehochuť přístupů a představ k prvotně vytvořenému příběhu, jeho hrdinům i jejich směřování do budoucna.

Název originálu: Agent JFK 25: Soumrak Camelotu
Autor: Karolina Francová
Obálka: Tomáš Jedno
Počet stran: 200
Vazba: brožovaná
Rozměry: 125 x 185 mm
Vydal: Triton / E. F., Praha 2011
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Agent JFK 25: Zničil Camelot sexuální skandál?

Hide picture