Menu
FANZINE.cz

Agent JFK od J. W. Procházky a M. Žambocha přežil už šest let

Redakce

Redakce

21. 2. 2011

Prokletí legendy: Dámská hra M. Žamboch (výřez z obálky)V roce 2005 vznikla první kniha Pašerák ze série nazvané po ústředním hrdinovi agentu Johnu Francisi Kováři od známých autorů Jiřího W. Procházky a Miroslava Žambocha. Od té doby se mnohé změnilo, následující knihy se dotkly všech možných témat od nakažlivých chorob až po války s mimozemšťany. Hlavní změna nastala ve střídání autorů, kteří se podíleli na dalších pokračováních. Dokázala si série zachovat úroveň?

Ilustrace na obálce knihy Není krve bez ohně, autor: Jan Patrik Krásný

Ve světě, v němž žije John Francis Kovář, není nic jisté a hlavního hrdinu v něm provází nekonečná smůla. Ztráta zaměstnání a rozchod s partnerkou přispěly k prošvihnutí termínu a možnosti získat tak novou práci. Než se budoucí agent JFK stihne vzpamatovat, ocitá se v roce 1938, kdy se Československo potýká s Německem, zemi vládnou čarodějové a hlavní zdroj bohatství spočívá v pašování a prodeji magických látek. Cesta zpět do přítomnosti není jednoduchá. Agenta provází všudypřítomné přestřelky, honičky a nástrahy čarodějů. Nakonec zjišťuje, v čem spočívá princip celého společenství, protože „Svůj svět si musíme zasloužit“.

Pašerák od M. Žambocha a J. W. Procházky (obálka knihy)

Začátek každé série je těžký, je nutné vymyslet příběh, který dokáže zaujmout. U knihy Pašerák se to podařilo, přesto ani zde se vše neobešlo bez dalších komplikací. Na první pohled si lze všimnout nepříliš poutavého grafického zpracování obálky knihy. Dalším problémem byla i na rychlo provedená korektura, kvůli níž si na knize mnozí kritici smlsli. Autoři Jiří W. Procházka a Miroslav Žamboch slíbili nápravu, což se i následně stalo v dalších oblíbených příbězích série.

Kde se vzala myšlenka Agenta JFK?

Populární spisovatel Miroslav Žamboch je autorem převážné části série o agentovi JFK. Začal svou tvorbu první vydanou povídkou Zpověď válečníka v roce 1995, do povědomí čtenářů se ale zapsal, až o pět let později se sbírkou Poslední bere vše obsahující tři novely: Dlouhý sprint, Poslední bere vše a Pouštní škorpión. Autora pojí s hlavním hrdinou série Agenta JFK, ale i většiny jeho dalších knih, především láska ke zbraním. V příběhu tudíž není nouze o válečné a akční scény, které je potřeba vybojovat.

Druhým autorem knihy Pašerák je oblíbený autor sci-fi a fantasy Jiří W. Procházka, někdy známý pod pseudonymem George P. Walker. Do jeho tvorby patří série o Kenu Woodovi v dílech Ken Wood a meč krále D’Sala, Ken Wood a perly královny Maub nebo kniha Tvůrci času. V rámci série Agent JFK se podílel společně s Miroslavem Žambochem na čtyřech dílech: Pašerák, Není krve bez ohně, Meč a tomahavk, Armády nesmrtelných a sám napsal jeden díl Podhoubí smrti.

Mezi další autory, kteří se chopili možnosti vytvoření originálního pojetí příběhu, patří Vlado Ríša, Jaroslav A. Polák, Josef Pecinovský, Jan Hlávka, Tomáš Bartoš, Karolína Francová, Tomáš Němec, Ondřej Neff nebo Petr Schink.

Hlavního hrdinu čeká dobrodružství odehrávající se za časů bitvy u Slavkova v roce 1805 v knize Není krve bez ohně, kde ho události donutí zapojit se do bojů, aby zachránil nejen sám sebe ale i své přátelé a mohl se tak vrátit zpět do současnosti. Historické události pokračují i v následujících dvou pokračováních série Agenta JFK.

Zatmění Jan Hlávka (obálka knihy)

Historie se může změnit

Indiáni společně s Vikingy vytvořili podklady pro vznik pozdější vyspělé civilizace. Najdou se ale lidé, kteří se snaží zasáhnout do minulosti, aby ovlivnili budoucnost. Proto musí John Francis Kovář zasáhnout proti zákeřným čínským nepřátelům v knize Meč a tomahawk, kteří se nebojí použít biologicko-magické zbraně.

Ve druhé knize Armády nesmrtelných nastávají těžké časy, když Rabbi Löw stvoří Golema. Šém je ukraden a mocný mág musí odejít do bezpečí. Nepřátelé se ale nevzdávají tak snadno a rozhodnou se využít kouzelný šém k oživení terakotové armády umístěné v hrobce čínského císaře. Hliněná armáda pochoduje celou Evropou a míří na Prahu, kterou se snaží zachránit agent JFK se svými přáteli.

Z každého trošku aneb další pokračování

Fanoušci futuristických knih si mohou přijít na své v Chladné hře, kde se John Francis Kovář dostane do budoucnosti, která není nikterak příjemná. Doba ledová způsobená jaderným konfliktem vyvolala potřebu nastolení jediného pravidla, a tím je přežít, což není bez cizí pomoci zrovna snadné.

Těžký životní osud potkal lidstvo i v šestém pokračování série Se smrtí v zádech, když španělská chřipka spolu s dalšími nemocemi zavinila smrt sta miliónů lidí.

Střet s mimozemskou civilizací se příliš nezdařil, v knize Stín legendy totiž už po desetiletí zuří mezi mimozemšťany a lidstvem válka. Potvrzení existence důležité zbraně přinutí agenta JFK sáhnout si až na úplné dno.

Do stínu podezření se John Francis Kovář dostává v díle Budiž vám Měsíc lehký. Zdánlivě obyčejná cesta se promění v boj o vlastní život. Krádež vzácných surovin, ohrožení naší planety a vysilující útoky telepatů přinutí agenta jednat.

Rozsah celé série se od vydání první knihy značně rozrostl, v současné době činí počet vydaných dílů dvacet čtyři a posledním počinem je Válka Pašeráků. Začátky Agenta JFK nebyly lehké, přesto už od začátku měl John Francis Kovář své fanoušky, kteří se rozrůstali se zvyšující se kvalitou dalších pokračování. Na začátku února měl vyjít plánovaný dvacátý pátý přírůstek s názvem Soumrak Camelotu od Karolíny Francové odehrávající se v dobách odvážného bojovníka Lancelota, bohužel kvůli technickým problémům se vydání odložilo na 21. února.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Agent JFK od J. W. Procházky a M. Žambocha přežil už šest let

Hide picture