Menu
FANZINE.cz
Komiks

Ah Pook is here. Ah Pook je doslova mezi námi a konečně kompletní

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

19. 3. 2013

Ke konci loňského roku se dočkal vydání komiks, který byl téměř považován za ztracený. Je obscénní, syrový a především beze slov. Text k němu totiž vyšel v próze už v roce 1979 a jeho autorem nebyl nikdo jiný než americký beatnik William Burroughs.

Burroughs, vážně? Autor Nahého oběda? Ten, co zabil svou ženu, když si hrál na Viléma Tella? Ten, co zhruba tři čtvrtiny svého života bral drogy, ten že psal komiksy? Správně! Přesněji řečeno byl to jeden komiks a celá věc se zkomplikovala natolik, že vyšel zvlášť text a zvlášť kresby. Jak se to všechno vlastně událo?

Začalo to v roce 1970 v Londýně, kde se setkali Bill Burroughs a Malcom McNeill. Dělilo je sice 33 let, ale našli společnou řeč. Pustili se do tvorby komiksového stripu s názvem The Unspeakable Mr. Hart, který vycházel v undergroundových novinách Cyclops.

I po přerušení vydávání zůstali ti dva spolu v kontaktu. V roce 1973 se McNeill přestěhoval do Ameriky, aby mohli rozjet další část projektu. Jejich cílem bylo rozpracovat strip do delšího příběhu a vydat jej jako grafický román, respektive word/image novel – název grafický román v té době ještě neexistoval. Ze začátku se jim vcelku dařilo, získali smlouvu u vydavetelství Straight Arrow Books a společně na knize s názvem Ah Pook is here pracovali.

Chaos, homosexualita a apokalyptické vize

Brzy však začaly přípravy váznout, podoba projektu se neustále měnila a peněz ubývalo, v roce 1974 bylo navíc vydavatelství zavřeno. I když se snažili, dalšího vydavatele již nenašli a po sedmi letech nakonec projekt vzdali.

Proč tak těžce sháněli nové vydavatelství je otázka téměř zbytečná. Pokud znáte Burroughsovy knihy, víte, že nejsou pro každého: kontroverzní témata, halucinogenní výjevy, zběsilé tempo. McNeill navíc dovedl Burroughsovy sexuální i násilné vize převést na papír a to velmi přesně a velmi detailně. Jejich práce tedy byla v té době pro širší okolí přinejmenším šokující a příliš lidí si jejich práce necenilo.

Burroughs však nakonec svůj text vydal v souborné próze Ah Pook is here and other text v roce 1979. Představuje vyprávění, které přesně odpovídá jeho snovému a trochu chaotickému stylu. Základem je dobrodružný příběh s trochou sci–fi, fantaskními vizemi, homosexuálními představami, apokalypsou, mutanty a nakažlivou pohromou.

obalka malcolm mcneill: ah pook is here

Prvotním námětem bylo Billovo svébytné pojetí střetu mayské a současné kultury. Ah Pook is here má odkazovat k větě ze staré mayské knihy, které se zmocní prohnilý Američan John Hard. Ten ji samozřejmě chce využít k posílení vlastní moci. Což se nelíbí mnoha lidem, včetně samotného Ah Pooka, mayského boha smrti. Naštěstí v pravý čas zakročí mutanti z budoucnosti, kteří díky knize cestují časem. Aby Hardově běsnění učinili přítrž, vrací se do minulosti s morovou epidemií, kterou hodlají zničit civilizaci.

V roce 2012, když už to snad nikdo nečekal, přispěl i Malcom McNeill svou troškou do mlýna: v jeden den vydal dvě knihy, které s tehdejším projektem těsně souvisí. První je samotný komiks, zkompletovaná a zrestaurovaná kolekce připravená pro vydání Ah Pook is here. Druhá kniha, Observed While Falling: Bill Burroughs, Ah Pook, and Me, jsou vzpomínky na Burroughse, na jejich spolupráci a na tvorbu komiksu v různých fázích. Právě v těchto vzpomínkách McNeill uvádí, že celá věc byla jedním velkým experimentem.

Když se snoubí genialita se šíleností

Na jednu stranu je trochu smutné, že tento projekt nebyl dotažen, protože kdybychom k sobě tyto dvě knihy naroubovali, získáme jedinečný a zřejmě neopakovatelný román v obrazech. Burroughs byl považován za všelicos, od Feťáka po Teplouše, ale hlavně byl spisovatelem s neuvěřitelnou fantazií a rozhledem. Jeho práce je nezapomenutelná. McNeillova kresba, která zachází místy až do podoby fotografií, je něčím, co posunulo Burroughsovy texty do jiné sféry, jeho představy nabývají přesných obrysů. Je to ožití slov v pravém slova smyslu.

Nyní máme konečně možnost si pořádně pročíst a prohlédnout obě části kdysi roztrženého díla. Když už ne vcelku, tak alespoň vedle sebe. Kdo ví, možná se jednou dočkáme i znovu spojení těchto dvou fragmentů a Ah Pook is here vyjde kompletní. Avšak v téhle podobě má taky svoje kouzlo. Jen si to vezměte: šílený příběh, napůl šílení a napůl geniální tvůrci, komplikované vydávání, divoká kresba – není Ah Pook takhle na kusy zajímavější?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ah Pook is here. Ah Pook je doslova mezi námi a konečně kompletní

Hide picture