Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Alan Moore – Když bůh prodává LSD

Redakce

Redakce

4. 11. 2010

Dlouhé kudrnaté vlasy, plnovous a pohled, který vás nenechá jen tak spát. Pod zjevem nebezpečného individua se skrývá jeden z nejgeniálnějších scénáristických mozků dnešní doby a svět komiksu může den po dni děkovat, že si vybral právě jeho stránky. Allan Moore. Scénárista, který všem ukázal, že kreslené příběhy nejsou pokleslou zábavou, ale směle se můžou pustit do boje s kvalitní literaturou a filmem.

Alan Moore, Zdroj: herocomplex.latimes.com

Allan Moore se narodil roku 1953 v Anglii a již ve svých mladých letech byl považován za velkou osobnost. O tom svědčí už fakt, že byl vyloučen ze školy za užívání a prodej psychotropních látek (LSD) a brzy se z něj stal velký přívrženec hippies. V rámci získávání životních zkušeností si Moore prošel mnoha zaměstnáními, nelze nezmínit například úklid toalet nebo práci v koželužně. Brzy však už definitivně propadl své vášni – komiksu. Jeho život je plný pikantností, žil například ve svazku se svou ženou Phyllis a zároveň s jejich kamarádkou Debbie. Manželka mu však brzy i s přítelkyní utekla a v roce 2007 se Alan Moore oženil s ženou ze stejného oboru – umělkyní Melindouo Gebbie.

Komiksové začátky

Ve své komiksové tvorbě si Moore nikdy nebral servítky. Rýpnul si, do koho to jen šlo, ale nejoblíbenějším cílem byla tehdejší vláda a její nedokonalosti. Jeho věrní čtenáři si už dozajista všimli, že tento rys se stal pro Mooreovu tvorbu téměř charakteristickým. Úspěchy mladého talentu na sebe nenechaly dlouho čekat, a tak se Alan Moore pomalu propracovával na komiksové výsluní. Mezi jeho projekty patřily pecky jako série Superman, Batman nebo Soudce Dredd. Mezi jeho bezesporu nejznámější díla však patří světoznámý komiks Watchmen (1986, č. Watchmen, BB/Art 2004), V for Vendetta (1982, č. V jako Vendetta, BB/Art 2005) a From Hell (1991, č. Z pekla, BB/Art 2003). Všechna tři díla se také dočkala veleúspěšných filmových zpracování. Mezi jeho další počiny se řadí The League of Extraordinary Gentlemen (1999, č. Liga výjimečných, BB/Art 2002), Swamp Thing (č. Bažináč, BB/Art 2003) či Promethea (1999, America’s Best Comics).

Jeho nejnovějším komiksem je kniha Lost Girls (2006, č. Ztracené dívky, Argo 2008), na které společně se svou ženou Melindou Gebbie pracoval od roku 1991.

V čem je Moore tak jiný

V čem tedy spočívá genialita a přitažlivost Mooreových komiksů? Kouzlo jeho scénářů spočívá v důrazu na detail, vysokých nárocích na čtenáře a doslova nevyčerpatelných originálních nápadech. Vše, co se v Mooreově příběhu stane, má svou příčinu a také neodpáratelný důsledek. Jakmile se začtete, stáváte se unikátní částí složité mozaiky, kde do sebe všechno na chlup přesně zapadá. A když už hrdě prohlásíte, že jste všechno pochopili, Moore vám na poslední chvíli podkopne nohy. Tento jedinečný scénárista zkrátka není odlehčená četba a zaslouží si náležitou pozornost.

Kvality Alana Moorea byly už nespočetněkrát oceněny nejrůznějšími cenami. Mezi nejzajímavější patří například ocenění Harvey Award pro nejlepšího spisovatele, které Moore získal v roce 1988 (Watchmen), 1995 a 1996 (Z pekla), 1999 (Z pekla, Supreme), 2000 (Liga výjimečných) a v roce 2001 a 2003 (Promethea). Jistě si dokážete představit, jak dlouhý by byl seznam všech cen, kterými je Alan Moore ověnčen, a doufám, že mi ho odpustíte.

Alan Moore je unikát, který se nerodí každý den. Pokud nechcete jen nečinně prohlížet obrázky, ale preferujete hysterické a nutkavě zuřivé otáčení stránek, sáhněte právě po jeho komiksu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alan Moore – Když bůh prodává LSD

Hide picture