Menu
FANZINE.cz
Komiks

Alan Moore v rozhovoru tvrdí, že superhrdinové jsou ohavnost

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

28. 2. 2014

Jednou za čas se Alan Moore objeví, aby ukázal všem komiksovým fanouškům, že jeho odpor k mainstreamovému komiksu a využívání knih ke ždímání peněz se stále (překvapivě) nemění.

uvodni Alan Moore rozhovor

Zdroj: alanmoorefansite.com

Moore oslavil minulý rok šedesátiny a ačkoli se o jeho nechuti k dávání rozhovorů a kontaktu s médii obecně ví, přeci jen poskytl interview: do britských novin The Guardian. Především tedy proto, aby podpořil svůj nový projekt Fashion Beast. Příběh sleduje vztah osamělé návrhářky, jejího asistenta a oblíbeného modelu. Jak od Moorea lze čekat, je to příběh plný sexuální dvojznačnosti, politické radikality a satiry.

Rozhovor se stočil od tohoto (i na Moorea) vcelku výstředního příběhu až třeba k filozofovi Jacquesovi Derridovi, o kterém řekl: líbí se mi, je legrační. Mám rád filozofii s vtipem a hříčkami. Vím, že to uráží jiné filozofy; myslí si, že nebere věci vážně, ale on přišel s několika nádhernými žerty.

Také uvedl, že například při psaní Bažináče četl především kontinentální filozofii.

obálka John T. Totleben: Bažináč #4

Největší rozruch však vzbudil svým hodnocením současného komiksu, především superhrdinského žánru: Nečetl jsem žádný superhrdinský komiks od doby, co jsem skončil se Strážci. Nesnáším superhrdiny. Myslím, že to je sprostota. Ztratili svůj původní význam.

Prvotně byli v rukou spisovatelů, kteří pomocí nich rozvíjeli představivost svých devíti až třináctiletých čtenářů. To bylo přesně to, co dělat měli a co dělali výborně.

V současnosti ale superhrdinské komiksy nemyslí na publikum ve věku devět až třináct let, s nimi to nemá co dělat. Čtenáři jsou často třicátníci, čtyřicátníci, padesátníci, šedesátníci, především muži.

Opravdu Moore nemá rád superhrdiny?

Opravdu Moore nemá rád superhrdiny?

Někdo přišel s termínem grafický román. Tito čtenáři jsou mu nakloněni, zkrátka jsou zaujati cestou, která poskytne pokračování jejich lásky k Green Lanternovi nebo Spider-Manovi, aniž by se ukázala v nějakém způsobu emociálně podprůměrná, pokračoval Moore.

Dále uvedl, že je to významná ukázka čtenářské závislosti na superhrdinech a na mainstreamu. Nemyslím si, že superhrdinové jsou k něčemu dobří. Myslím, že alarmujícím je, že máme publikum dospělých, kteří jdou na nový film Avengers a těší se z konceptů a znaků, které vznikly k tomu, aby bavily dvanáctiletého kluka v padesátých letech.

Pro mnohé odrostlé komiksové nadšence budou znamenat krutou ránu, na druhou stranu, Moore se svými radikálními názory nikdy příliš netajil. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alan Moore v rozhovoru tvrdí, že superhrdinové jsou ohavnost

Hide picture