Menu
FANZINE.cz
Spisovatelé fantasy, autoři fantasy

Alex Drescher – Havířovský řezník se škraboškou na obličeji

Redakce

Redakce

24. 3. 2011

Alex Drescher nepatří k nejčastěji skloňovaným jménům české fantastické scény, přestože svou tvorbou dokázal vždy zaujmout. Nejinak je tomu i v novém románu Tovaryš, přivádějícím na scénu nového Drescherova hrdinu. Jaký hrdina se však skrývá za škraboškou samotného autora?

O Alexi Drescherovi se toho příliš neví. Narodil se 10. května roku 1972, v současnosti žije s rodinou v Havířově. Jeho autorské jméno je pouze pseudonymem. Spisovatel je nepoužívá z nějaké povýšené pýchy ani jako relikt z dob minulých, působí však v české justici a nerad by, aby někdo směšoval jeho práci s koníčkem. Právě kriminalista je přitom hrdinou většiny jeho knih.

Cizincem v cizí zemi

Až donedávna byl Drescherovým jediným favoritem královský vyšetřovatel Klopp Yggredd. Klopp je chlapík tak trochu pro všechno. Umí se rvát, umí přemýšlet a taky má zatraceně tuhý kořínek. V Kněžegradském království zastává funkci vykonavatele spravedlnosti, zjednodušeně řečeno je tedy detektivem i žalobcem současně.

Kloppův život má však k slušivému taláru a šedivé paruce daleko. Sám je pro většinu obyvatel Kněžegradu obžalovaným, ač nikoli kvůli činům, které spáchal, ale kvůli rase, jíž je příslušníkem. S’anové se u místních netěší zrovna bouřlivé popularitě. Pravda, mají sice zvláštní schopnost načerpat z ohně obrovské množství energie, následkem čehož jim zrudnou duhovky, jinak ale cítí a mluví jako obyčejní lidé.

Poprvé Drescher svého hrdinu představil ve výboru povídek Dokonalý obchod (Leonardo 2007). Uvedl na scénu neohroženého vyšetřovatele, který se musí zorientovat ve světě doslova nabitém nadpřirozenými bytostmi. Ve třech delších textech Citlivá záležitost, Dokonalý obchod a Právo volby obsažených ve sbírce představil autor vizi světa, v němž sice vládne magie, dopomáhá však k existenci řadě předmětů technologického věku. Telefonování nebo komunikace prostřednictvím kouzelných zrcadel je pro Kloppa podobnou samozřejmostí jako pro současné hrdiny mobilní telefon a internet.

Dobytí Pevnosti

Do širšího čtenářského povědomí se autor dostává zejména díky povídce Křik volavky, která vyšla v Pevnosti 6/2008. Tanečky v ní opět předvádí zejména Klopp Yggredd, ale ve waltzu se nenechá zahanbit ani jedna z vedlejších postav celé série, Kloppův bratranec Ypp, který na královské prokuratuře působí jako kat. Oba S’anové musejí společně vyřešit zločin, jehož obětí se stala i Yppova žena Ruth.

Křiku volavky se objevují tradiční poznávací znaky Drescherovy tvorby. Časté používání přechodníků a láska k českému jazyku, kterou spisovatel reflektuje nejen v samotném vyprávění, ale i užitím česky znějících lidských jmen, doplňují krvežíznivé hody. Místy dosti morbidním obnažováním střev a obsahů žaludků se Alex Drescher přitom může směle srovnávat s likvidátorem vnitřností kalibru Dušana D. Fabiana. Řezník z Havířova by byl věru přesnější pseudonym.

Křik volavky vyšel ještě v témže roce v druhém Drescherově sborníku nazvaném S čím kdo schází (Leonardo 2008), doplnily jej novely S čím kdo schází a Komu čest, v nichž královský prokurátor řešil další zločiny kněžegradských občanů.

Román románu sokem

V následujícím roce se tajemný havířovský spisovatel zcela odmlčel, aby v první polovině roku loňského vydal svůj první román, zatím poslední dobrodružství vyšetřovatele Kloppa Yggredda Není jiných cest (Leonardo 2010). S’an v něm čelí zlu, na něž už obyčejný dobře mířený výpad nestačí, a musí požádat o pomoc další, nikoli úředně schválené obyvatele Kněžegradského království. Ve městě se totiž začíná množit počet mrtvých, kteří nezůstávají věrni tradici a dál si chodí po světě. K tomu si však tyto zombie přibraly několik nových úkolů, z nichž obyčejní občané Kněžegradu radost rozhodně nemají.

Titul se nesl v Drescherově tradičním vysokém tempu, místy však bylo na knize znát, že si autor podobný rozsah teprve ohmatává. Opakující se obraty a hluchá místa však nekazila celkový dobrý dojem z pořadí třetího titulu.

Konkurenční román pro milovníky masochistických přehlídek si Drescher možná i kvůli nedostatku soupeřů napsal raději sám. Trochu překvapivě v něm však vsadil na naprosto odlišné kulisy než doposud. Hrdinou je opět samotář se sklony k přežití i těch nejbizarnějších situací, čas a prostor se však změnily.

Protialkoholní léčba sekerou

Tovaryš (Leonardo 2010) je sci-fi román z budoucnosti, v níž Českou republiku citelně zasáhlo selhání evropské integrace. Za pokus o separaci z řad Evropského společenství platí naši pravnukové a pravnučky tvrdou daň, vymanit se z šedivé reality však můžou leda mašlí.

Demobilizovaný voják Richard Svátek na to jde od lesa a zkouší utopit žal v alkoholu, jenže ta mrška si pořád plave na hladině. K tomu se Richard připlete do cesty podivné tajné organizaci a začíná vidět věci, které by rozhodně ani pod parou, ani střízlivý vidět neměl. Svět se Richardovi doslova mění před očima, stane se učedníkem skutečného kata a jeho prvním úkolem je naučit se zacházet se sekerou.

Autorův patrně zatím nejambicióznější i nejslibnější projekt se už dočkal dalšího bonusu v podobě povídky Pekla & návraty. Příběh vyšel rozdělený na dvě části v únorovém a březnovém čísle časopisu Pevnost a jeho děj volně navazuje na román Tovaryš. Richard Svátek se v něm vydává na Ukrajinu, aby se podíval na mandle tamním nepokojům, a o pomoc jej přitom požádají hned dvě znepřátelené strany.

Cyklus Prolnutí, jehož jsou román i povídka součástí, atraktivně kombinuje prvky sci-fi a fantasy. Autor v něm místy upouští od přílišného užívání přechodníků, celý text navíc působí dynamičtěji a moderněji, k čemuž určitě dopomáhá i rozdělení vyprávění na několik navzájem se prolínajících dějových linií. Jako kdyby slovo prolnutí z názvu série mělo daleko hlubší dopad.

S Alexem Drescherem na věčné časy

Do téhož univerza umístil autor také děj románu, který píše na pokračování na svých webových stránkách. Příběh nazvaný Světla v temnotách odstartoval velmi slibný Prolog, v tuto chvíli už na webu visí i první úryvek z hlavního děje. Současně s postupným uveřejňováním online vzniká i klasická verze pro tištěné vydání.

Kromě Světla v temnotách připravuje autor i další román z cyklu Prolnutí, který pracovně nazval Jeden z devíti. Jak Drescher uvedl v jednom z nedávných rozhovorů, jeho hrdinou překvapivě nebude tovaryš Richard Svátek, ale zcela nová postava. Řezník z Havířova však současně nevyloučil, že se časem vrátí zpět do masokombinátu Kloppa Yggredda nebo na jatka Richarda Svátka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alex Drescher – Havířovský řezník se škraboškou na obličeji

Hide picture