Menu
FANZINE.cz

Alfové Markuse Heitze předvádí svůj Spravedlivý hněv

Redakce

Redakce

15. 11. 2010

Dost bylo ctnostných hrdinů, všemožných kladných postav konajících ve jménu dobra a vyššího zájmu. Nechceme už žádné zachraňování světa a vraždění zlotřilých krutovládců. Nyní berou věci do rukou alfové, aby vše napravili.

Ilustrace na obálce knihy Spravedlivý hněv Autor: Jan Patrik Krásný

Autorem Legend alfů je Markus Heitz. Pokud vám jeho jméno evokuje tetralogii o trpaslících, pak zcela správně. Zdařile se mu povedlo celou alfskou rasu na výsost vytočit – podzemšťané mají svou vlastní sérii dříve než oni? To si rozhodně nemohli nechat líbit.

Alfové se představují

V první knize nové ságy se dozvíte, co vše se událo před příběhem popsaným v Trpaslících. Dva vyvolení alfové – Caphalor a Sinthoras – dostali za úkol získat na svou stranu mocného spojence, tajemného démona sídlícího na severozápadě země, který by jim měl pomoci v plánované válce proti trpaslíkům. Ne že by jeho síly tolik potřebovali, vždyť alfům se co do válečnictví, strategie, úskočnosti, krutosti a podlosti jen málokdo vyrovná. Ale znáte to, vždy se hodí skrývat nějaké to eso v rukávu.

Markus Heitz na Topzine.cz

Cesta však není nijak jednoduchá, dokonce ani pro ně ne. Situaci komplikuje hned několik věcí. Ke dvojici alfů se přidává oslepená Sinthorasova otrokyně Raleeha, hnaná naivní láskou ke svému pánovi a celé rase všeobecně. Do křížku sehrdinové navíc dostávají s nejrůznějšími zástupci ostatních znepřátelených národů. Aby tedy dospěli ke svému cíli, musí překonat nejen vzájemné antipatie ale i podlosti cizích bytostí.

Nejnesympatičtější párek hrdinů

Na hlavních hrdinech nenajdete snad nic, co by se vám líbilo. A to je skvělé, Heitz si se svými postavami skvěle vyhrál. Sinhoras patří mezi alfskou smetánku zejména díky uměleckému talentu. Kdo by však čekal romantické krajinky nebo dokonalé portréty, šeredně se splete. Alfové své výtvory konstruují z kostí poražených nepřátel a na plátno zásadně malují krví. Naproti tomu Caphalor dává přednost luku a přesnému oku a své umění prezentuje na bojištích. Vzájemně si jdou po krku a každý si hledí jen svého.

Ukáže se však, že autor nedokázal vytvořit zcela záporné charaktery. U obou alfů postupně vyplují na povrch emoce a city, které nelze označit jinak, než za lidské. I jedinci z řad temného a neúprosného národa dokáží milovat, Caphalor pak dokonce vzplane vášní k Raleeze. Někomu to možná přijde zbytečné, jiného to překvapí. Netřeba se však obávat – i nadále zůstávají hrdinové stejnými neřády.

Pozornosti se dostalo i vedlejším postavám.  Dokonce ani Raleehu nelze označit za kladnou hrdinku. Touží jen po pozornosti svého velitele a je pro ni schopná udělat cokoliv. Alfy miluje natolik, že se nechá dobrovolně zotročit a postupně se jim začíná čím dál tím víc podobat.

Propracovanost a originalita jsou záruky úspěchu

Markus Heitz dokazuje, že vypravěčské a spisovatelské řemeslo zvládá na výbornou. Veškeré národy nejenže mluví jinou řečí, ale dokonce mají vlastní způsoby měření času. Zajímavé je rovněž zastoupení nejrůznějších ras. V románu narazíte na obry, troly, šotky, ale také zcela unikátní tvory – například krabí lid, či pavučinám podobné nestvůry.

Jediné, co by se snad dalo vytknout, je jazyk. Respektive některé zeměpisné názvy a jména osob. Přehlasované samohlásky, stříšky a kroužky nad písmeny sice vypadají skvěle, ale nejsem si jist, že každý ví, jak takové slovo přečíst. Možná by se k seznamu postav hodila i výslovnost.

Pokud vás již omrzely fantasy příběhy s klasickými bezúhonnými hrdiny, sáhněte po románu Spravedlivý hněv. Patříte-li mezi fanoušky Trpaslíků, pak vám to snad nemusí nikdo připomínat.

Název originálu: Die Legenden der Albae: Gerechter Zorn
Český název: Legendy Alfů: Spravedlivý hněv
Autor: Markus Heitz
Překlad: Zdeněk Sladovník
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 384
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 240 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alfové Markuse Heitze předvádí svůj Spravedlivý hněv

Hide picture