Menu
FANZINE.cz
Technologie

Amatérská raketa Qu8k natočila Zemi i vesmír. Vrátila se plně funkční

Jan Kouba

Jan Kouba

8. 11. 2011

Že nemusíte být v NASA, abyste mohli vyslat raketu do vesmíru, vás přesvědčí raketový nadšenec Derek Deville se svým týmem, který postavil raketu Qu8k, jež se podívala až do vesmíru.

Amatérské raketě se podařilo dostat až do vesmíru Zdroj: film tajemná planeta Země

Bylo tomu 30. září v 11:08 místního času, když Derek Deville ve spolupráci se společnostmi Syntheon a Mayback odstartoval z pouště Black Rock Nevadě svou čtyřmetrovou raketu Qu8k (Quake). Raketa o hmotnosti 145 kg vyletěla rychlostí 3 516 km/h a během pouhých 92 vteřin se dostala do výšky 37 km nad mořem.

Co činí tento počin tak zajímavým je fakt, že byla k raketě připojená kamera, která zachytila celý let. Je tedy možno sledovat, jak se enormní rychlostí raketa odlepuje od země, protrhuje plášť mraků až nakonec spočine ve vesmíru.

Qu8k po 8,5 minutách dopadla na Zemi jen pět kilometrů od místa startu. Raketa neutrpěla vážnější poškození, a tak je po menším servisu opět připravena k další akci.

Pro vesmírné fandy. Podívejte se na hurikán Katia z vesmíru!

Autoři rakety aspirují na Carmackovu cenu, kterou uděluje sám John Carmack, ano, šéf ID Soft, tvůrce nesmrtelného DooMa a Quake a momentálně Rage, který je též zakladatelem texaské společnosti Armadillo Aerospace. Cenu ve výši 5 000 dolarů získá ten, jehož raketa vyletí od Země do výšky minimálně 30 km. Podmínkou je však řádné zdokumentování dráhy letu.Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Amatérská raketa Qu8k natočila Zemi i vesmír. Vrátila se plně funkční

Hide picture