Menu
FANZINE.cz
Technologie

AMD Llano. Jeden čip, který vládne všem

Jan Kouba

Jan Kouba

27. 6. 2011

V Berlíně byl představen nový čip společnosti AMD řady Fusion, který by mohl znamenat revoluci pro herní notebooky. Tento malý čip v sobě schovává grafickou kartu, procesor i video dekodér. Zvládá nejnáročnější hry i 3D projekci. A to nejlepší, je levný a úsporný.

Ilustrační foto, zdroj: sxc.hu

Společnost AMD představila na prezentaci v Berlíně očekávaný 32nm čip řady Fusion pro notebooky s názvem Llano. Tento čip je zajímavý hned z několika hledisek. Snoubí v sobě grafickou kartu a procesor, a to v jednom malém čipu. Díky tomu narůstá výpočetní rychlost. Tuto technologii využil již Intel ve svém Sandy Bridge, Llano však přidává samostatný hardwarový video dekodér.

V praxi to znamená, že jsou při přehrávání grafická a výpočetní jádra odstavena, a celý počítač tak spotřebovává mnohem méně energie. Tuto novinku jistě ocení všichni vyžadující notebook s delší výdrží baterie, neboť ta je velmi dobrá. V úsporném režimu vydrží baterie kolem 11 hodin a při plném vytížení všech jader procesoru skoro tři hodiny.

Procesory se budou prodávat ve více variantách. Levnější varianta bude obsahovat dvě výpočetní jádra a dražší čtyři. Dobrou zprávou je, že se cena bude pohybovat na úrovni procesorů z minulého roku, grafická karta je tedy v podstatě zdarma. Grafická karta též nebude žádné ořezávátko, pojede na Direct X11 a slibuje, že zvládne náročnější hry i 3D projekci.

OBR: Toshiba Qosmia

Toshiba Qosmio 3D, herní notebook moderní doby, Zdroj: toshiba.com

Pokud to konstrukce notebooku dovolí, bude možno připojit přes CrossFire druhou grafickou kartu ATI Radeon, tím se výkon samozřejmě ještě znásobí. Dalším neodmyslitelným kladem je, že Llano i při velké zátěži nebude produkovat příliš tepla, tudíž konec smažení stehen! Právě jeho minimální energetické nároky, dlouhá provozní doba a cena by mohly být hnací silou, která způsobí revoluci v noteboocích.

Nový čip od AMD by mohl posunout notebooky výkonově i cenově téměř na stejnou úroveň jako PC a stát se velkým konkurentem Intelu. To by mohlo znamenat masivní rozvoj notebooků jako herních zařízení. Je vážně až neuvěřitelné, kolik se toho vejde do jednoho malého čipu.

<!–[if gte mso 9]> Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 <![endif]–><!–[if gte mso 9]> <![endif]-

Počítačový čip

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

AMD Llano. Jeden čip, který vládne všem

Hide picture