Menu
FANZINE.cz
Technologie

Američané vyšlou do vzduchu drony. Obyvatelé se bojí o své soukromí

Redakce

Redakce

16. 3. 2013

Jsou malé, levné, bezpilotní a mají technologie, které dříve patřily do kategorie sci-fi. Drony patří k těm nejvyspělejším technologickým pokrokům naší doby. Tyto bezpilotní letouny byly primárně vytvořeny pro boj s terorismem na Blízkém východě. Nyní se však jedná o jejich vyslání nad americkou půdu.

FOTO: Bezpilotní dron

Bezpilotní dron  Zdroj: U.S. Air Force

Drony sehrály klíčovou roli v obsazení Libye a také kontrolují kontroverzní hranice USA s Mexikem. Jsou vybaveny nejmodernějším špionážním zařízením a nesou také velice účinné zbraně.

Nedávno však americký senátor Rand Paul situaci zdramatizoval. „Pátá hlava ústavy vás ochrání… stejně jako kdyby vás král zavřel do věže, ale také vás ochrání od toho, aby vás prezident nenechal zabít dronem bez důvodu,“ řekl senátor Paul.

Drony používají policejní oddělení v Miami, Seattlu a Little Rocku. Lidé se obávají, že hlídkující letouny budou využívány stále častěji a stanou se typickým vybavením americké policie.

Zatím je stále primární oblastí Blízký východ, protože je těžší najít někoho v Jemenu než v USA. Ačkoli jsou policejní drony levným a výkonným prostředkem k udržování pořádku, bude těžké je používat veřejně bez narušení soukromí občanů.

Americká unie pro ochranu a dodržování základních lidských práv požaduje, aby se bezpilotní stroje používaly jen v nejzávažnějších případech, jako jsou únosy a hledání pohřešovaných lidí. Už dnes je ale jisté, že drony budou součástí naší budoucnosti.

 

Zdroj: ChicagoTribune.com

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Američané vyšlou do vzduchu drony. Obyvatelé se bojí o své soukromí

Hide picture