Menu
FANZINE.cz

André Wiesler: Pán čarodějnic představuje slibný začátek trilogie

Redakce

Redakce

3. 11. 2010

Historická fantasy má u nás nepochybně širokou skupinu stoupenců. Přiznejme si však, že v každém z nás je alespoň nepatrný ždibec vlastenectví, a tak naše srdce pookřejí, když se i v dílech zahraničních autorů mluví o naší domovině.

Ilustrace na obálce knihy Pán čarodějnic

Ilustrace na obálce knihy Pán čarodějnic Autor: Lukáš Tůma & Tomáš Havelka

Nejinak na tom je román německého autora André Wieslera. Pán čarodějnic je úvodní díl trilogie Kroniky Hagena von Stein. A snad už jen vědomí toho, že celým příběhem prostupuje tajemství táhnoucí se z hlubin temného středověku až do současné moderní a uspěchané doby v kdekom vyvolává neodolatelnou touhu pustit se do čtení.

Nenávist až za hrob

Vše začíná objevením starobylého svazku a jeho následném zkoumáním. Agentu Georgovi a jeho týmu se do rukou dostávají proslulé Kroniky Hagena von Stein, které by měly pomoci s objasňováním současných událostí. Spolu s nimi tak máme možnost vrátit se do doby odehrávající se několika staletími.

Kroniky Hagena von Stein lze nazvat skutečnými kronikami. Jednotlivé pasáže pouze popisují některé epizody z Hagenova života. Dozvídáme se tak o jeho nelehkém dětství a ještě těžším dospívání, o jeho první lásce, druhé a třetí lásce, o překažené svatbě. Absence děje, který by se táhl celým románem, je patrná. Jediným pojítkem veškerých událostí zůstává mladý rytíř Hagen a neustálý souboj s  nevlastním bratrem Albrechtem.

Černá proti bílé

Právě tak se dá popsat vztah Albrechta s Hagenem. Na jedné straně ublížený rozmazlený spratek Albrecht, který svému bratrovi nepřeje nic dobrého, a na straně druhé čestný a dobrý křesťan Hagen. Z Albrechta se postupem času stává slizký a bezpáteřní prevít, k němuž osud nebyl zrovna milostivý. A když se on nemá dobře, nesmí si klidně žít ani Hagen. Neustále mu tedy kříží cestu a snaží se všemožně zvrátit jeho snahy o relativně normální bytí.

I přes chybějící širší dějovou linku nelze román označit za špatný. Wiesler dokázal, že psát umí, a čtenáře u knihy udrží po celou dobu. Pohrává si s reálnými událostmi, a my se tak můžeme dozvědět, zda někdo chtěl pomoci Janu Husovi s útěkem z Kostnice, či kdo skutečně stál za první pražskou defenestrací. Románu také výrazně napomáhá originalita. Autor z dosud zcela záporných a krvežíznivých vlkodlaků – nebo wariwulfů, mám-li použít výraz z knihy – udělal svaté bojovníky hájící veškeré křesťanské cti a hodnoty.

Správně načasované odhalení skrytých tajemství také udělá své. Například skutečnost, že hlavní hrdina je vlkodlak, čtenář zjistí až po nějakých šedesáti stranách. Co by však stálo za vysvětlení, je rozdíl mezi hagrou a hecetissou. Nikde v textu se nedozvíme, v čem se odlišují tyto dva druhy čarodějnic.

Na miskách vah

I přes věchy nedostatky je Pán čarodějnic titulem, který stojí za povšimnutí. Během četby sice občas tápete, zda dílo označit za lehce nadprůměrné, nebo jestli si zaslouží vyšší ohodnocení, jakmile však dospějete k samotnému závěru, nezbývá vám než uznat, že skvělé momenty v románu převažují. A tak nejenže se dostaví dobrý pocit z přečtené knihy, ale navíc dostanete i chuť do dalších dílů.

Název originálu: Hexenmacher
Český název: Pán čarodějnic
Autor: André Wiesler
Překlad: Svatava Kretková
Obálka: Lukáš Tůma a Tomáš Havelka
Počet stran: 368
Vazba: vázaná
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

André Wiesler: Pán čarodějnic představuje slibný začátek trilogie

Hide picture