×
FANZINE.cz

Animefest 2013. Souhrn toho nejlepšího aneb cosplayeři, strojte se!

FOTO: Animefest 2013 plakátOd 10. do 12.5. probíhal v prostorách brněnského výstaviště již 10. ročník festivalu Animefest.

FOTO: Animefest 2013 plakát

Animefest je setkání všech nadšenců japonské kultury, animovaných filmů, mangy, hudby, tance i jídla. Toto kulaté 10. výročí s sebou přineslo mnoho překvapení a novinek.

Přednášky, workshopy a oddech v Maido café

Program Animefestu byl nabitý až po střechu Rotundy, která byla na brněnském výstavišti neustále plná. Ve volných chvílích mohli návštěvníci pozorovat spoustu krásných cosplayerů a cosplayerek, kterých letos dorazilo opravdu mnoho.

Po zahájení Animefestu také proběhla dražba nově vyšlého Vějíře – sborníku české mangy. Letos opravdu originálně, protože na Animefestu je zakázaný alkohol, takže se křtilo  tentokrát nealkoholickým nekvašeným saké, tedy rýží. Pokřtěný sborník byl vydražen za více jak 1.800 korun.

K workshopům s hojnou účastí patřil například Kámen, nůžky, papír aneb z čeho vyrobit cosplay od Alfréda a Arenotha. Návštěvníci tu mohli na vlastní oči vidět s jakými materiály se dá v rámci cosplay pracovat. Úspěšný byl také workshop Myry a Clover: Make-up v cosplayi. Výbornou věcí při workshopech byla vzájemná interakce s publikem.

Překvapení a novinky

Letošním překvapením byla hojná účast zahraničních hostů. K těm nejvýznamnějším patřili Toshiyuki Kubooka a Eiji Matsuo, režisér a producent filmové trilogie Berserk: Golden Age Arc. Tito dva hosté k nám vážili nejdelší cestu a navíc svolili k tomu, aby na Animefestu proběhla světová premiéra trilogie Berserka. Účastníci festivalu pak mohli autory vyzpovídat při besedě o tomto díle.

Další hosté byli na Animefest pozvání jako porotci pro Cosplay soutěž: Alana van den Berg (Toki) z Nizozemka, loňská vítězka soutěže Eurocosplay, Katarzyna Siedlecka (Kairi) z Polska – dvojnásobná držitelka druhého místa v Eurocosplayi, Judit Mezö (Yuriko) z Maďarska, organizátorka a členka poroty největšího maďarského anime conu (Mondocon).

Nakonec nechyběl ani všemi milovaný Shookie, Norský cosplayer, vyslanec a propagátor, který se proslavil díky svému kostýmu Shookie Monstera, chlupaté modré obludky ládující se keksíky a sušenkami, známého z dětského pořadu Sezamová ulice.

Do letošního programu se vtěsnaly nové soutěže, mezi nimi i taneční soutěž FestDance. Ta se zaměřovala na dance cover známých asijských hudebních videoklipů a tanečních scén z anime. Protože se jednalo o první ročník této soutěže, spíš tak na zkoušku, neobešlo se nic bez technických problémů, ale s tím se musí prostě počítat. Soutěžící taneční skupiny přesto vše zvládly a sklidily velký potlesk. A kupodivu nikdo netancoval na Gangam style.

Chceš-li cosplayerem býti, musíš umět dobře šíti

Brňané si snad už za těch deset let zvykli, že se jim každý rok v květnu producírují po městě mladí lidé v podivných kostýmech, ale i tak žádný cosplayer pozornosti rozhodně neušel. Cosplayerů každým rokem na Animefestu přibývá. Takřka každý návštěvník přišel v nějakém kostýmu, a jejich kvalita stále stoupá.

Prim v cosplayi samozřejmě i letos hrála soutěž. Odborná porota složená ze zahraničních hostů a profesionální švadleny neměla rozhodování vůbec lehké. Předvedené cosplaye byly na velmi dobré úrovni. Reprezentovat naší zemi na mezinárodní soutěž Eurocosplay nakonec porota vyslala cosplayerku Arashi.

Ačkoli všichni orgové a velcí bossové na Animefestu vědí, co je to za dřinu festival zorganizovat, pouští se do toho každý rok znovu a znovu a jejich pílí se Animefest dostává na stále lepší úroveň. Proto ho navštěvuje stále více lidí. Zbývá už tedy jen příštímu ročníku Animefestu popřát Gambatte!

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.
Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..