Menu
FANZINE.cz

Anita Blakeová. Drsňačka, která upíry lovila a pak s nimi začala spát

Redakce

Redakce

30. 5. 2011

Anita Blakeová, hrdinka stejnojmenné série z pera americké autorky Laurell K. Hamiltonové, s upíry nechodí, ona je zabíjí. Přinejmenším to tvrdí několik prvních dílů.

Ilustrace na obálce grafického románu Anita Blake: The Laughing corpse, Executioner Vol. 1, autor: Harvey Tolibao

Série Anita Blakeová se směle řadí mezi vůdčí tahouny žánru paranormální romance. Laurell K. Hamiltonová spolu se svou autorsky mladší kolegyní Charlaine Harrisovou (ta začala cyklus Pravá krev tvořit osm let po vydání první Anity) stojí na vrcholu potravní pyramidy veleúspěšných autorek soft fantasy porna. Cíl každé paranormální romance, ať je to samostatná kniha, nebo se táhne na několik svazků, spočívá v tom, aby hlavní hrdinka našla štěstí. Je podružné, zdali tak učiní v mužném objetí úplňkového chlupáče, krvesajného pizizuba nebo zcela tuctového dřevorubce z Horní Dolní. Hlavní je, aby byla šťastná. To svorně všem hrdinkám přejeme, působíme si kvůli tomu fraktury palců na rukou i nohou, jak je nepříčetně držíme, a statečně se prokousáváme balastem akce, detektivky a thrilleru, jen aby už naše favoritka spočinula v náručí našeho favorita.

Čtěte také exkluzivní ukázku z knihy Modrý měsíc

Jak se zdá, cesta Anity Blakeové za oním štěstím je ale zatraceně komplikovaná. Stejně jako Anita sama. Zatímco Charlaine Harrisová už zamávala bílým ručníkem a tvrdí, že Sookie Stackhouseovou čeká happy end ve dvanáctém díle Pravé krve, Anita právě vyhlíží dvacátý svazek svého cyklu a konec je v nedohlednu. Podle dosavadního vývoje se ale může taky stát, že Anitin happy end bude znamenat infarkt při obzvlášť zběsilých milostných hrátkách. Upejpavá nekromantka se nám totiž pěkně rozjela. A to v Čechách zatím vyšlo jen osm dílů.

Laurell K. Hamiltonová v devadesátých letech správně pochopila, že nedostatek silných, nezávislých ženských hrdinek na knižním trhu je trestuhodná hanebnost, kterou může potrestat pouze jedním způsobem. Vrhla mezi všechny drsňáky ze staré školy naprosto totožnou drsňačku. Znenadání se na pultech objevila ranařka, která mluvila sprostě, chlapa neměla a nechtěla, protože nebyl čas ani chuť zařizovat mu případný pohřeb (neboť kolem Anity to silně zavání krchovem), oháněla se zbraní a měla neodolatelný sklon poroučet mužům kolem sebe.

S Anitou Blakeovou se český čtenář poprvé mohl setkat před pěti lety, kdy nakladatelství Triton vydalo první knihu, Guilty Pleasures (1993, č. Provinilé slasti, Triton 2006).  Laurell K. Hamiltonová vytvořila svět, kde jsou upíři, vlkodlaci a zombie rovnoprávnými členy lidské společnosti. Anita Blakeová žije v americkém St. Louis a pracuje jako nekromantka – jinými slovy oživuje mrtvoly. Mezi upíry však má velmi nehezkou přezdívku – Popravčí. Loví a nadobro likviduje zvlčilé upíry, a protože ví, že to nejsou žádné třpytivé panenky s obroušenými špičáčky a zlatýma očima, nijak je přitom nešetří. Jak se však zachová, když si právě ji upíři najmou, aby prošetřila definitivní smrt několika z nich?

Soutěžte o pět výtisků knihy Modrý měsíc

Jakožto nekromantku pronásleduje Anitu smrt všude. V druhém díle, The Laughing Corpse (1994, č. Rozesmátá mrtvola, Triton 2006), dostane Anita netradiční pracovní nabídku. I když… záleží na tom, co kdo považuje za netradiční. Anita má vzkřísit dvě stě osmdesát tři let starou mrtvolu. Ví však, že takhle staré tělo bude možné oživit jen lidskou obětí. Rovnováha musí být a smrt za smrt je nelítostná a neusmlouvatelná cena. Navíc si díky své okouzlující buldočí povaze, netaktnosti a dalším rozkošným vlastnostem, které Anitu činí Anitou, znepřátelí nejsilnější vúdú čarodějku ve městě.

Série Anita Blakeová:

 • Guilty Pleasures (1993, č. Provinilé slasti, Triton, 2006)
 • The Laughing Corpse (1994, č. Rozesmátá mrtvola, Triton, 2006)
 • Circus of the Damned (1995, č. Cirkus prokletých, Triton, 2007)
 • The Lunatic Cafe (1996, č. Kavárna šílenců, Triton, 2008)
 • Bloody Bones (1996, č. Krvavé koleno, Triton, 2009)
 • The Killing Dance (1997, č. Smrtící tanec, Triton, 2009)
 • Burnt Offerings (1998, č. Zápalné oběti, Triton, 2010)
 • Blue Moon (1998, č. Modrý měsíc, Epocha, 2011)
 • Obsidian Butterfly (2000)
 • Narcissus in Chains (2001)
 • Cerulean Sins (2003)
 • Incubus Dreams (2005)
 • Micah (2006)
 • Danse Macabre (2006)
 • The Harlequin (2007)
 • Blood Noir (2008)
 • Skin Trade (2009)
 • Flirt (2010)
 • Bullet (2010)
 • Hit List (2011)

V románu Circus of the Damned (1995, č. Cirkus prokletých, Triton 2007) se Anita znovu připlete do mocenského boje dvou upírů o nadvládu nad městem. Do St. Louis přijíždí Alejandro, upíří borec, který má v plánu vyzvat Anitina dobře známého Jean-Claudea na souboj jak o město, tak o ni. Navíc se zde poprvé objevuje krasavec Richard Zeeman, jenž pořádně zatřepe nekromantčiným srdcem, a poctivá paranormální několikaúhelníková romance může konečně začít.

The Lunatic Café (1996, č. Kavárna šílenců, Triton 2008) se začíná více zaměřovat na Anitin osobní život. Případ pohřešovaných členů lykantropí části populace totiž úzce souvisí s faktem, že přislíbila manželství vlkodlačímu alfa samci Richardovi. Své šance se ale odmítá vzdát i upíří vládce města Jean-Claude. Blood Bones (1996, č. Krvavé koleno, Triton 2009) pak postaví Anitu před nelehký úkol. Původně má jenom vzkřísit hřbitov plný zhnilých mrtvol, aby zjistila, komu z nich půda, z níž se stal švédský stůl pro brouky, patří. Jenže potom se najdou těla tří mladíků znetvořená tak, že i nic-mě-nemůže-překvapit Anitě spadne brada. A když se k tomu přidá i do sucha vysátá mrtvola dívky, Anitu zbaběle napadne, jestli tentokrát přece jen neodhadla své síly špatně.

Spoiler – neodhadla. Jinak by totiž nemohl následovat šestý svazek – The Killing Dance (1997, č. Smrtící tanec, Triton 2009). Poté co Anita několikrát unikne podezřelým pokusům o vraždu, zaslechne zvěsti o tom, že má cenu půl milionu dolarů. Mrtvá, nikoli živá. Co slabá žena v takovou chvíli udělá? Využije všech zdrojů, jež se jí nabízejí. Naštěstí pro Anitu jsou jí tou dobou ochotni poskytnout ochranu oba její milenci, jak vlkodlačí alfa Richard, tak upíří vládce města Jean-Claude. Bude jim ale vyhovovat, že zrovna oni jsou ten druhý? A nebude pro citově retardovanou Anitu lepší nechat se za tak pěknou sumičku zabít, než se prohrabovat v hlubinách svých citů?

Obálka knihy Zápalné obětiSérie o lovkyni upírů, která se z drsné paranormální detektivky díl od dílů více podobá drsnému paranormálnímu pornu, zakládá svou myšlenku na tom, že mezi dobrem a zlem neexistuje jasná hranice a definice netvora se nemusí nutně vztahovat na bytost, která není tak úplně člověk. Anita samotná si postupem času vytváří stále více sympatií k nelidem a zjišťuje, že nejsou zas tak špatní, jak si myslela, když jim podle rozsudků sekala hlavy. V posledním díle, který vyšel v nakladatelství Triton, Burnt Offerings (1998, č. Zápalné oběti, Triton 2010), se Anita ocitne právě v situaci, kdy chce raději zachránit zadek svému upířímu milenci, ačkoli tato slova pro ni před několika knihami znamenala oxymóron, stejně jako ostatním upírům, jež ohrožuje nebezpečný pyrokinetický žhář.

Od osmého dílu, Blue Moon (1999, č. Modrý měsíc, Epocha 2011), se série přesouvá pod nakladatelství Epocha. A tentokrát bude muset Anita hrábnout do minulosti a oživit poněkud ochladlé vztahy se svým bývalým snoubencem Richardem. Ten je totiž obviněn ze znásilnění, jenže pokud vlkodlačí alfa samec není podle Anity něčeho schopný, pak právě tohoto.

Drsná a nevybíravá lovkyně upírů má za sebou v Americe již osmnáct veleúspěšných let, devatenáct dílů (brzy dvacet) a miliony fanynek po celém světě. Těžko říct, jestli si Anita Blakeová získala srdce tolika čtenářů (a je to jedna z mála romantických sérií, které čtou opravdu i muži, minimálně od dílu, kdy se rozjede Anitin sexuální život) svým odporem k upírům, nebo tím, že bylo od začátku jasné, v co se tento odpor zvrhne. A zvrhlá oživovatelka mrtvých tedy rozhodně umí, a vlastně i musí být.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anita Blakeová. Drsňačka, která upíry lovila a pak s nimi začala spát

Hide picture