Menu
FANZINE.cz
Literatura

Anketa: Nejlepší online povídka roku 2010

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

1. 1. 2011

Na magazínu FANZINE.cz se můžete pravidelně každý druhý týden začíst do původní v češtině dosud nepublikované povídky některého ze zahraničních žánrových autorů. Projekt představil v roce 2010 sedm anglicky píšících tvůrců ze tří různých kontinentů. Rozhodněte nyní, který z jejich příběhů se vám líbil nejvíce.

Tak trochu jiní muži v černém Autor: Ondřej Kosnar, Topzine.cz

V září letošního roku rozjela rubrika Hry a fantastika projekt online povídek zahraničních autorů coby alternativu k tištěným publikacím a médiím. Zatímco v nich se mnohdy objevují ti nejaktuálnější a opětovně publikovaní žánroví autoři, na Topzinu se čtenáři mohou vracet ke jménům, na které narazili v časopisech spíše jejich starší sourozenci, nebo naopak poznávat úplné žánrové nováčky, kteří však už stihli vzbudit pozornost ve své domovině.

Jerry Oltion
Venku (Outside the Box)
Americký sci-fi spisovatel Jerry Oltion otevřel účet online povídek krátkým příběhem z vesmírného habitatu. Prostory takového zařízení jsou zjevně příliš těsné pro mysl mladého chlapce Todda, který ukradne skafandr a vydá se zjistit, jaké je to venku. Daleko však nedojde.

Ekaterina Sedia
V litrech (By the Liter)
V druhé polovině září jistě potěšila všechny pivaře americká autorka ruského původu Ekaterina Sedia. V jejím příběhu jsme se ocitli v Moskvě a podnikli překvapivý experiment mapující vliv konzumace piva v blízkosti mrtvého, respektive zavražděného člověka. Vražd přitom nebylo pomálu.

Chlapi, dáte si? Autor: Veronika Krausková, Topzine.cz

Stephen Dedman
Ta chlácholivá naděje, ta bláhová touha (This Pleasing Hope, This Fond Desire)
Příběh Australana Stephena Dedmana nás zavedl do prostředí obřích firem. V takových společnostech se mnohdy příliš na etiku věci nehledí. Aby se to nestávalo často, platí si kupříkladu jeden farmaceutický gigant bioetika Papaioannoua, který se vyjadřuje k firemním výzkumům. A jeden z nich, ten nejnadějnější, zatrhne. To logicky vyvolá nevoli na vyšších postech.

Cecil Castellucci
Dítě v košíku (Baby in the Basket)
Podivný společník doprovází život odbojné mladé dívky Danielle – malý chlapec, který nestárne, ačkoliv svět kolem něj a Danielle se viditelně mění. Zpočátku chlapcovo tajemství nezná ani jeho nová adoptivní matka. Vše se zdá ještě složitější, když se s dítětem seznamuje Daniellin přítel.

Svítí, svítí Slunce nad hlavou...  Autor: Júlia Zorkovská, Topzine.cz

Gustavo Bondoni
Desátá orbita (The Tenth Orbit)
Tuzemský debut si u nás odbyl argentinský anglicky píšící spisovatel Gustavo Bondoni. V jeho příběhu jsme se dostali pod kůži obyvateli planety na desáté orbitě. Nebo by bylo přesnější, že tento tvor se dostal pod kůži nám?

Ellen Klages
Nad vodou (Flying Over Water)
Dovolená u moře může být příjemným oddechem, jenže během puberty prochází tělo nejvýznamnějšími změnami a mladé děvče Kritter si to nechce připustit. Když pro její postoj nemá pochopení ani vlastní matka, zdá se, že jediný smysl mají knihy a potápění. Obzvlášť to potápění.

Molly Gloss
Sezóna jehňátek (Lambing Season)
Delia má ráda ticho, což je možná pravým důvodem toho, že jí nevadí pást ovce v opuštěných horách, číst staré knihy a toulat se. Příležitostné útoky kojotů jsou svým způsobem vítaným zpestřením, jenže to už se s jistotou nedá říci o záblescích na obloze a padajících objektech nejasného původu.

I jehňata mají své dny Autor: Jan Mikulec, Topzine.cz

Sedm příběhů, které doprovodilo svými kresbami sedm ilustrátorů. Nejlepší online povídkou roku se však může stát pouze jeden z nich. Který příběh se nejvíce líbil vám? Kterého autora byste rádi vídávali v českém překladu častěji? Hlasujte pro nejlepší povídku letošního roku a nezapomeňte nám dát v komentářích vědět, které další autory bychom se měli pokusit oslovit v roce následujícím.

[poll id=“45″]

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anketa: Nejlepší online povídka roku 2010

Hide picture