Menu
FANZINE.cz
Literatura

Anne Rice – žena, která tvořila homosexuální upíry a objevila Ježíše

Redakce

Redakce

23. 4. 2011

!Profil autora!Anne Rice je první moderní autorkou, která velkou část své tvorby věnovala právě upírům. Její romány jsou jedny z nejčtenějších na celém světě – za 35 let se jich prodalo téměř sto milionů výtisků. Kdo je ale ve skutečnosti Anne Rice?

Anne Rice, zdroj: archiv autorky

Anne Rice se narodila roku 1941 v New Orleans – zde se také odehrává většina jejích příběhů. Její rodina byla irsko-katolického vyznání a ona tak vyrůstala v prostředí značně nábožensky založeném. Její pravé jméno je Howard Allen podle jejího otce, jméno si však první den školy změnila na Anne. Ve třinácti letech jí zemřela na následky alkoholismu matka. V šestnácti se s rodinou přestěhovali do Texasu, kde potkala svého manžela Stana. Rice vystudovala vysokou školu a stala se magistrem v oboru polických věd.

Její život značně ovlivnila předčasná smrt jejích blízkých. Roku 1972 zemřela její šestiletá dcera na leukémii a roku 2002 zemřel na mozkový nádor její manžel. Již v roce 1998 se přidala ke katolické církvi, ačkoli se mnoho let prohlašovala za ateistku. Po smrti manžela se její oddání církvi jen zvětšilo.

Z klanu Allenů to zdaleka nebyla jen Anne, kdo se vydal cestou spisovatele – její sestra Alice Borchardt a syn Christopher Rice se stali velmi úspěšnými autory hororů a thrillerů.

obálka Anne Rice: Interview with the Vampire (EN)

Její první knihou byl světoznámý román Interview With The Vampire (1976, č. Interview s upírem, Paseka 1996), který napsala již roku 1973. Šlo o první z 29 románů o upírech, z nichž některé tvoří tzv. Upíří kroniky. Interview s upírem vypráví příběh upíra Louise, který se tvorem noci stal proti své vůli. Svůj život skrz století popisuje formou rozhovoru s reportérem. Rice vyniká neskutečnou imaginací a především popisem událostí jak historických faktů, tak smyšlenek.

Upíří kroniky:

  • Interview With The Vampire (1976, č. Interview s upírem, Paseka 1996)
  • The Vampire Lestat (1985)
  • The Queen of the Damned (1988)
  • The Tale of the Body Thief (1992)
  • Memnoch the Devil (1995)
  • The Vampire Armand (1998, č. Upír s tváří anděla, Ottovo nakladatelství 2002)
  • Merrick (2000)
  • Blood and Gold (2001)
  • Blackwood Farm (2002)
  • Blood Canticle (2003)

Interview s upírem bylo roku 1994 zfilmováno v hlavních rolích s Bradem Pittem jako Louisem, Tomem Cruisem v roli upíra Lestata a mladičkou Kirsten Dunst, která ztvárnila Claudii (později byla právě tato role označená za její nejlepší). Film vynesl Anne Rice po několika letech od vydání knihy opět na první příčky bestsellerů. Ačkoli měla autorka a mnoho příznivců knižní podoby výhrady k obsazení Toma Cruise a Antonia Banderase (upír Armand, který má vypadat jako sedmnáctiletý subtilní blonďáček), měl film ohromný úspěch, který vyvrcholil dvěma nominacemi na Oscara a dvěma na Zlaté Glóby.

I další díl Upířích kronik byl převeden na filmová plátna. Šlo o díl The Vampire Lestat (1985), film nesl název Queen of the Damned (Královna prokletých). První zprávy od Anne Rice byly mlhavé, sama nevěděla, jak film dopadne, ale Stuart Townsend, který ztvárnil upíra Lestata, ji nadchl. Roku 2001 dala svolení k uvedení svého jména v souvislosti s filmem – prý se jí líbil. O dva roky později se v autorce něco hnulo a film velmi tvrdě zkritizovala a odmítla se k němu dále vyjadřovat. Film byl velmi vlažně přijat i diváky a kritikou.

Do češtiny byla z řady knih o upírech od Anne Rice bohužel přeložena už jen jedna další a to The Vampire Armand (1998, č. Upír s tváří anděla, Ottovo nakladatelství 2002). Jde o šestou knihu v pořadí, která se tentokrát věnuje příběhu života upíra Armanda. Armand je 400 let starý upír s tváří stále mladého chlapce – jeho vyprávění tedy nekopíruje dobu upíra Louise a věnuje se jiným tématům.

Velkým námětem značné části románů Anne Rice je sex a sexuální orientace. Zcela nenásilným a vkusným způsobem své postavy uvádí do ožehavých situací. Její upíři sami sex jako takový mít nemohou, ale jejich postavy jsou stále zobrazovány jako vášnivé a plné sex-appealu. Zároveň je Anne Rice jednou z prvních spisovatelek, která většinu svých postav znázorňuje jako bisexuální nebo homosexuální a nebrání se popsat jejich intimní život.

obálka Anne Rice: Witching Hour (EN)

Nejsou to ale jenom upíři, kterým Anne Rice věnovala svou kariéru. V roce 1990 vyšel první díl Trilogie čarodějnic rodiny Mayfair. Jak už název napovídá knihy, vypráví příběh čarodějnické rodiny žijící v New Orleans a její spojení s tajemnou duší zvanou Lasher. Lasher totiž rodině slíbil bohatství a moc výměnou za fyzické tělo.

Trilogie čarodějnic rodiny Mayfair:

  • The Witching Hour (1990, č. Hodina čarodějnic I., Paseka 1998)
  • Lasher (1993, č. Hodina čarodějnic II., Paseka 1998)
  • Taltos (1994, č. Hodina čarodějnic III., Paseka 1998)

Podobně jako mnoho jiných autorů i Anne Rice vydala několik knih pod pseudonymem. Romantická novela Exit to Eden (1985), o ženě, která vede sado-masochistický klub a Belinda (1986), jež vypráví o vztahu mezi mladou dívkou a starým mužem, byly publikovány pod jménem Anne Rampling. Exit to Eden byl v roce 1994 zfilmován, ačkoli se od původní předlohy značně odklonil.

Jejím druhým pseudonymem byla A. N. Roquelaure – pod ním vydala The Sleeping Beauty Trilogy (1983 – 1985). Tři knihy obsahují erotická dobrodružství tří hlavních hrdinek. Tato trilogie byla velmi úspěšná, prodalo se dokonce více kusů než u Interview s upírem. Zajímavostí je, že Anne Rice násilně sérii ukončila po osobním setkání s BDSM (bondage, disciplína, dominance, submisivita, sadismus, masochismus) kulturou a lidmi, kteří ji praktikují.

Prozatím nejpřekvapivější kapitolou tvorby Anne Rice jsou náboženské příběhy o Ježíši Kristovi. První díl Christ the Lord: Out of Egypt vyšel roku 2005, druhý s názvem Christ the Lord: The Road to Cana v roce 2008 na třetí se stále čeká. Autorka se následně od církve distancovala, především kvůli skandálům o sexuálním obtěžování. Rice však tvrdí, že jediné, v co přestala věřit, je církev, v Boha a Ježíše věří dál. I přes svou velkou oddanost ke křesťanství, nikdy nezavrhla své knihy a nikdy se nedistancovala od víry ve stejná práva pro homosexuály.

obálka Anner Rice: Angel Time (EN)

V roce 2009 započala Anne Rice novou sérii knih Songs of the Seraphim, která zatím čítá dva díly – Angel Time (2009) a Of Love and Evil (2010). Jedná se o romantickou novelu s mnoha náboženskými prvky, přesto se ale čtenář nemůže ubránit pocitu, že se Rice vrací k vlastním kořenům. Jde o příběh muže, bývalého vládního nájemného vraha, kterého navštíví anděl Malchiach a za malou protislužbu mu slíbí odpuštění jeho hříchů. Ta malá protislužba ho pak přivede zpátky do 13. století.

Anne Rice je velmi aktivní na své facebookové stránce, kde denně publikuje několik odkazů o svém životě. O své tvorbě ale zarytě mlčí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anne Rice – žena, která tvořila homosexuální upíry a objevila Ježíše

Hide picture