Menu
FANZINE.cz

Anthony E. Zuiker ukazuje své pravé já v perverzním Levelu 26: Netvor z temnot

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

20. 4. 2011

Anthony E. Zuiker: Level 26Anthony E. Zuiker je mužem, který stojí za vznikem populárních sérií Kriminálka Las Vegas, Miami a New York. Nedávno se vrhl na dráhu spisovatelskou a spolu s Duanem Swierczynskim stvořili úplně první digiromán. Jak něco takového vypadá? A funguje to vůbec?

Ilustrace na obálce knihy Level 26, autor: Missy Suicide, Rofl Hörner

Sérioví vrazi se podle úrovně spáchaných zločinů dělí do dvaceti pěti kategorií. Na scéně se ale objevuje zlo nevídaných rozměrů, pro které je nutné stanovit novou kategorii – level 26. Skřípal – jak policisté vraha pojmenovali – vraždí nevinné už přes dvě desítky let, a přesto za sebou nikdy nezanechal jedinou stopu, jedinou šupinku kůže, jediný vlas. Za celou tu dobu se jeho dopadení přiblížil pouze šéf tajné speciální jednotky americké vlády, Steve Dark, ale zaplatil za to ohromnou daň v podobě vyvražděné rodiny. Skřípal po krátké přestávce však udeřil znovu a nemůže ho zastavit nikdo jiný než právě Dark.

Hned na počátku je nutné prozradit míru násilí, které Level 26 obsahuje – nikde jinde, v běžně prodejné knize ani filmu není možné nalézt něco podobného. Stupeň brutality, s jakou se v knize čtenář setká, je až neuvěřitelný.

Digiromán v ne zcela digitálním světě

Na knize je asi nepřitažlivější onen – údajně nový – úžasný zážitek z multimediálního rozměru celého Levelu 26. Příběh je totiž doplněn bonusovými videi, které můžete shlédnout na stránkách knihy. Každých zhruba 25 stránek se objevuje heslo, po jehož zadání máte možnost vidět rozšiřující materiál. To zní sice moc hezky, ale v realitě to tak nefunguje. Zaprvé jsou videa jen velmi vágní, většinou ukazují to, co si v knize dříve, či později čtenář přečte sám a jeho povědomí nijak nerozšiřují. A za druhé, autoři asi počítají s neomezeným připojením k internetu v jakýkoli čas za jakékoli situace. Ve skutečnosti tak musí člověk knihu číst doma nebo alespoň někde u počítače (popř. mobilního telefonu), aby se se k videím vůbec dostal. Nakonec to vypadá tak, že večer čtenář zasedne k počítači a spustí třeba i šest videí za sebou.

Děj knihy je však velmi napínavý a nějaké krátké filmy k tomu vlastně ani nejsou zapotřebí. Zpočátku se rozjíždí pomalu, rychle ale nabude na poutavosti a kniha čtenáře dokonale pohltí. Level 26 se čte velice dobře, není třeba se soustředit ani se nad dějem zamýšlet. Možná by však bylo lepší, kdyby každá kapitola čítala víc než čtyři stránky – kniha o 400 stránkách má nakonec 107 kapitol, kde jsou od sebe občas celky odděleny novou kapitolou zcela nepochopitelně.

Nedostatky a vykrádačky

Samozřejmě žádný učený z nebe nespadl, a i zde se dá najít více věcí, které by se daly vytknout. Nejprve se může zdát, že kniha až příliš věrně připomíná přesný popis scén filmu. Anthony E. Zuiker se zabývá zbytečnými detaily, které dále v ději nemají uplatnění a často opakuje určité výroky a skutečnosti. To začne člověku po chvíli lézt na nervy. I samotný děj má několik trhlin – neznáme Skřípalovu minulost, a i jeho motivy jsou víceméně zastřené. Trestá své oběti za něco, co provedli takřka proti vůli Boží, čímž nápadně připomíná filmovou sérii Saw (podobnost s Červeným drakem od Thomase Harrise je také asi čistě náhodná). Skřípal je téměř nadlidskou postavou s nekonečnými schopnostmi a možnostmi. A vlastně není jediný – celý svět Levelu 26, je světem, kde není nic nemožné a každý si dělá, co chce, většinou bez následků. A bohužel se tomu nedá úplně věřit.

A jak už bývá u mnoha hollywoodských trháků zvykem, končí háčkem – přípravou na další možný díl. V závěru pak působí kniha jako velmi napínavý, perverzní thriller, který sice má pár originálních motivů, ale také se může chlubit několika náměty, jež působí už trošku ohraně.

Název originálu: Level 26: Dark Origins
Český název: Level 26: Netvor z temnot
Autor: Anthony E. Zuiker a Duan Swierczynksi
Překlad: Štěpán Jindra
Obálka: Missy Suicide, Rofl Hörner
Ilustrace: Mark Ecko
Počet stran: 400
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Euromedia Group k. s. – Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anthony E. Zuiker ukazuje své pravé já v perverzním Levelu 26: Netvor z temnot

Hide picture