Menu
FANZINE.cz
Literatura

Antický bestseller pro mladší čtenáře, Percy Jackson Ricka Riordana

Redakce

Redakce

26. 10. 2009

Percy_Jackson_obalka.inddDlouho očekávaná pentalogie Percy Jackson z pera Ricka Riordana konečně dorazila na český trh a okamžitě sklidila obrovský úspěch. Zatím vyšla první kniha s názvem Zloděj blesku, ale ostatní díly (Moře příšer, Kletba titánů, Bitva o labyrint a Poslední Olympan) budou jistě záhy následovat.

Rick Riordan dokázal využít příklad kouzelného světa Harryho Pottera a přinesl mladým čtenářům nového hrdinu. Percy Jackson, dvanáctiletý problémový žák s dyslexií a poruchami soustředění, není zrovna vzor, který by si mnozí rodiče pro své potomky vybrali. Na druhou stranu – co když zrovna tyto vlastnosti odlišují polobohy od smrtelníků? Pokud ve svém okolí máte někoho, kdo vystřídal jako Percy šest škol za stejný počet tříd, vězte, že podle autora může být právě tento student dítě antického boha. Možná dokonce jednoho z nejvyšších, kteří mezi sebou uzavřeli dohodu, že nebudou běhat za moderními děvčaty. Však kdo by chtěl znovu řešit takovou polízanici, jako byla druhá světová válka, kdy mezi sebou bojovali potomci Dia, Poseidóna a Háda?

Na rozdíl od čarodějnického učně Percy, či správněji Perseus, neovládá kouzla. Veškeré podivné věci kolem něho se dějí nějak samy od sebe. Prakticky automaticky, bez jakéhokoli jeho zjevného přičinění. Copak nějaký žák základní školy může za to, že z matikářky se vyklube poskok boha podsvětí, z dějepisáře Cheirón, ze strýčka Ares nebo z nejlepšího kamaráda satyr?

rick-rioardan-zlodej-blesku

Myslím, že největším kladem tohoto díla je bezpochyby zasazení starých mýtů a pověstí do dnešní doby. Přitom se však Riordan nesnaží starověké bohy přikrášlit. Nebeští vládci nejsou ani tak antickými vzory jako spíše ochránci západní civilizace. Což samozřejmě znamená, že se také pokrokem společností neustále stěhují. Za dobu své existence například vystřídali Řecko, Řím, Španělsko, Francii, Anglii – no a v dnešní době sídlí v Americe. Nechávají si veškeré své špatné vlastnosti – koneckonců proč by ostatně měli být od lidí tak vzdálení? Mají také své lásky, problémy, sváry, prožívají žárlivost, vztek a spoustu dalších pocitů. Oproti lidem ale mají více času na jejich řešení, jelikož jsou prakticky nesmrtelní. Navíc z jakého důvodu by měli své polobožské děti, když ne k tomu, aby za ně právě tyhle polízanice řešily? Tak se ke svému úkolu a následné výpravě dostane i sám Percy. Kdo jiný by měl zachránit křehkou rovnováhu světového míru a božského příměří než právě potomek „Velké božské trojky“?

Z příběhu přímo čiší autorův vztah k dětem. A to nejen k jeho vlastním, ale i k dětem obecně. Ne nadarmo se tvrdí, že nejlepší spisovatelé dětských knih jsou z řad bývalých učitelů, kteří toto povolání nechápou jen jako profesi, ale jako své celoživotní poslání. V díle Ricka Riordana je láska k mladému čtenáři téměř hmatatelná. Jak spisovatel sám tvrdí, román byl původně napsán z podmětu jeho nejmladšího syna a prvními testovacími čtenáři byli žáci školy, kde sám Riordan vyučoval. Čtenáři se proto v díle nabízí nejen poučení, že každý by si měl úctu zasloužit (ať už se jedná o hrdinu, boha, nebo učitele), ale i přívětivý humor, který se však na člověka nevalí jako lavina. Jedná se spíše o nenásilné příhody a slovní hříčky, kde záleží jen a jen na náladě čtenáře, zda vybuchne v smích či se jen pousměje nad myšlenkovými pochody mnohých postav.

Rovněž grafické a editorské zpracování je zcela bez chyb. Obálka upoutá oko potencionálního čtenáře na první pohled, kdy využívá nejen lesklého efektu, ale i kontrastních barev. Kombinace zlaté a červené na tmavém podkladu, kdy hnědá volně splývá do černé, ještě více umocňuje kouzlo antických mýtů a slibuje mnohá tajemství, která jsou v knize ukryta.  Je navíc velice moudré, že vydavatelství zvolilo větší písmo, které je vhodné vzhledem k věku potencionálních čtenářů. Navíc dělení textu, úprava písma i zpracování jednotlivých rozhovorů děj dotváří a podtrhuje jednotlivé dějové úseky.

Toto dílo mohu rozhodně s klidným srdcem doporučit všem milovníkům fantasy – a to nejen dětem, ale i dospělým. Nehledejte tu nijak závratné myšlenky, které by změnily svět, ale na dlouhé večery, nebo pro dobu nemoci, kdy člověk potřebuje rozptýlení a pobavení víc než cokoli jiného, je to kniha ideální.

Kniha navíc vychází v době, kdy se očekává její filmová premiéra, kde by si měly zahrát takové hvězdy, jako jsou Pierce Brosnan, Uma Thurmanová či Logan Lerman (Patriot). K těmto slavným jménům se řadí i neméně významný režisér Chris Columbus, který má na svém uměleckém kontě mimo jiné i první dva díly Harryho Pottera. Na stříbrném plátně by se snímek měl objevit již 12. února příštího roku, což samozřejmě vyzývá každého, koho tato kniha i jen trochu zaujala, k jejímu přečtení.

Název originálu: Percy Jackson 1: The Lightning Thief
Český název: Percy Jackson: Zloděj blesku
Autor: Rick Riordan
Překlad: Dana Chodilová
Obálka: Pavel Razumnyy
Počet stran: 399
Vydal: Fragment, Praha 2009
Cena: 399 Kč
Hodnocení: 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Antický bestseller pro mladší čtenáře, Percy Jackson Ricka Riordana

Hide picture