Menu
FANZINE.cz
Literatura

Antologie Meče a temná magie může zklamat. Ale také zasáhnout

Jan Nohovec

Jan Nohovec

6. 6. 2011

Reprezentativních antologií není nikdy dost. Člověku se sice do jejich přelouskání nikdy příliš nechce (romány jsou lepší, ne?), ale každý sečtělejší fanoušek fantastiky ví, že právě mezi povídkami se občas najdou perly. A počátky lásek na celý život.

Jonathan Strahan, Lou Anders (eds.): Meče a temná magie (ilustrační)

Nic jiného v téhle knize nečekejte Autor: Ken Kelly

Pod antologii Meče & temná magie se podepsali Lou Anders a Jonathan Strahan, dva odborníci na slovo vzatí. Nejen jejich jména, ale i citlivé vydání s kvalitními překlady a přitažlivou obálkou ukazuje na skutečnost, že tenhle výbor povídek by si měl každý přečíst. Přečíst, ne zakoupit. A to z jednoho prostého a zároveň velmi komplikovaného důvodu.

Na pomezí těch dobrých a těch špatných

Už název a tematická obálka jasně přechází přímo k věci a naznačují, že se celá kniha bude točit okolo povídek s tematikou sword & sorcery, meče & magie, † & *, tedy okolo akčních příběhů, kde na cokoliv jiného než mocné čaroděje, ostré čepele a spršky krve není místo. Přesto je až s podivem, že i navzdory zjevnému důrazu na představení co nejširšího spektra nápadů a rozdílných přístupů neobsahuje kniha příliš originality. Ano, část viny na tom nese samotný subžánr, který toho sám o sobě mnoho nenabízí, přesto… Často známá a oblíbená jména představí jen nevýrazný štěk, který ihned upadne do zapomnění (nemastný, neslaný Glen Cook, prostoduchý Gene Wolfe).

Obsah:

 • Steven Erikson: Kozy a sláva
 • Glen Cook: Tides Elba – Příběh Černé legie
 • Gene Wolfe: Krvavé klání
 • James Enge: Zpívající oštěp
 • C. J. Cherryhová: Čaroděj z Wiscezanu
 • K. J. Parkerová: Perný týden
 • Garth Nix: Příhodný dárek pro čarodějnou loutku
 • Michael Moorcock: Rudé perly – Elrikův příběh
 • Tim Lebbon: Zbožštění Dala Bamora – Příběh z Města ozvěn
 • Robert Silverberg: Temné časy na Půlnočním trhu
 • Greg Keyes: Neposkvrnění
 • Michael Shea: Barvmistr Grošák Tes
 • Scott Lynch: Mezi policemi
 • Tanith Leeová: Dva lvi, čarodějnice a plášť
 • Caitlín R. Kiernanová: Dcera mořského trolla
 • Bill Willingham: Troufalí zloději
 • Joe Abercrombie: Podělaná práce

O to výrazněji září někteří mladí či méně známí autoři. Nejvýraznějším z nich (a možná nejvýraznějším z celé antologie) je žhavý zahraniční objev českých fanoušků fantastiky, Scott Lynch. Autor Lží Lockeho Lamory a Rudých moří pod rudými nebesy ve své povídce vystavěl obrovskou knihovnu magických svazků, jejichž energie se nakumulovala, a vytváří proto v původní útulné budově vražedné prostředí. Právě sem se musí vydat studenti přilehlé univerzity, aby mohli postoupit do dalšího semestru. Špatně si nevedli ani Greg Keyes, který proti sobě postavil odvěké symboly mužství a ženství, nebo Michael Shea, jemuž se ovšem velmi slibný začátek postupně rozplynul v neurčitý blob.

obálka Jonathan Strahan, Lou Anders (eds.): Meče a temná magie

Meče & temná magie ale nejsou jen líhní nováčků a zparchantělých dílek mistrů. Antologie skutečně slouží i svému reprezentativnímu účelu, který na úvod deklarují ve výborné odborné předmluvě páni editoři. Mezi sedmnáctkou autorů lze nalézt i spisovatele velmi oblíbené, jimž se texty povedly. V mnoha případech se mohou právě tyhle povídky pro čtenáře stát dveřmi k mnoha novým skvělým literárním světům. Ačkoli Malazská kniha padlých Stevena Eriksona je rozsáhlá epická fantasy, v této antologii Kanaďan ukazuje, že umí i komorní dramata o zbloudilých žoldnéřích, kteří se nepářou s nebezpečnou osádkou zapadlé zříceniny. Joe Abercrombie, autor neméně oblíbené série První zákon, odvádí sice rutinní, ale kvalitní práci. C. J. Cherryhová rozvine poetický příběh o magickém učni, který má nadání na iluze a jenž se musí předčasně stát mistrem. Nezklame ani jedna z ikon fantastiky, Robert Silverberg, s perfektně vybalancovaným příběhem o špinavé zakázce z aristokratických kruhů pro nebohého alchymistu.

Úmysl dobrý, ale…

Nicméně, nedá se svítit. Přestože antologie Meče & temná magie obsahuje několik kvalitních příběhů, u nichž se čtenář velmi pobaví, většina textů se stěží dokáže odpoutat od hranice průměrných příběhů někam výše. Příkladem za všechny budiž krátký textík Billa Willinghama, který měl tak rychlý život, že nenašel ani svou pointu. Takové povídky sráží na pohled ambiciózní reprezentativní antologii od zasloužilých editorů na nízké místo v žebříčku knih, po kterých by čtenář mohl sáhnout v knihkupectví. Raději si novou antologii z nakladatelství Laser-books půjčit v knihovně.

Název originálu: Swords & Dark Magic
Český název: Meče & temná magie
Editoři: Lou Anders a Johnatan Strahan
Obálka: Ken Kelly
Počet stran: 424
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Antologie Meče a temná magie může zklamat. Ale také zasáhnout

Hide picture