Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Assassins Creed II: Discovery vám představí zabíjení po španělsku

Šimon Kolář

Šimon Kolář

1. 7. 2011

OBR.: Ezio se plíží budovou!Recenze DS hry! Nedávno došlo k oznámení nového, již čtvrtého dílu herní ságy Assassins Creed. My se ovšem podíváme na titul, který tak trochu neprávem zůstal nepovšimnut. Discovery pro Nintendo DS doplňuje příběh zabijáka Ezia.

OBR.: Ezio zabíjí ze zálohy

Vraždy jsou tu hodně efektní, zdroj: assassinscreed.com

Sérii Assassins Creed asi není třeba obšírněji představovat. Historické příběhy vyprávějící o věčném souboji templářů proti hašašínům se staly jednou z nejsilnějších herních značek současnosti. K budování komplexního univerza už dnes ale nestačí pouze příběhy velkých AAA titulů. V Ubisoftu si to dobře uvědomují a značku proto přiživují nejrůznějšími příběhovými spin-offy v podobě knih, komiksů nebo krátkých filmů. Do stejného ranku spadá Nintendo DS hra Assassins Creed II: Discovery.

Je to Ezio, nebo to není Ezio?

Její děj se odehrává zhruba tři roky po konci událostí z Assassins Creed II. Hlavní hrdina Ezio se stal členem zabijáckého řádu hašašínů a pokračuje v pátrání po tajemném muži označovaném pouze jako Španěl. Shodou okolností je zároveň kontaktován jistým Christoffou, který ho žádá o pomoc na své cestě do Španělska. Vzhledem k tomu, že ve Španělsku právě došlo k uvěznění několika tamních hašašínů, Ezio neváhá a vydává se na výlet do Barcelony.

Přečtěte si také informace o připravovaném Assassins Creed: Revelations

To je nástin příběhové linky, která propojuje jednotlivé herní úrovně. Ano, hra je pro sérii netypicky rozdělená na samostatné levely a to proto, že se od velkých Assassins Creed titulů diametrálně liší. Vůbec se totiž nejedná o pobíhání a šplhání po obrovském otevřeném městě. Handheldová verze je téměř klasickou 2D plošinovkou. Může to sice znít jako absolutní zprznění celého konceptu a prachsprosté ždímání peněz ze samotné značky, skutečnost je ale trochu jiná.

OBR.: Úprk před salvou šípů

Dočkáte se i tradičního free-runu napříč městem

Autorům se totiž překvapivě podařilo všechny tradiční důležité atributy série citlivě přenést i do tohoto plošinovkového spin-offu. Těšit se tak můžete na atraktivní místa minulosti, akrobatické lezení po budovách nebo tiché zabíjení strážných ze zálohy. Je až překvapivé, jak se autorům podařilo navodit pomocí odlišných prostředků ty samé pocity, které jsme prožívali v Assassins Creed II na velkých konzolích a PC.

Běháme a šplháme

Třeba klasický freerun napříč městem je stejně zběsilý a zábavný i přesto, že se s postavičkou lze pohybovat pouze zleva doprava. Nejvíc si ho užijete v chase levelech, kde musíte prchat před nepřáteli. Dále ve hře naleznete normal levely, kde je pouze na vás jakým stylem je projdete, a stealth úrovně, které vyžadují tichý průchod bez vzbuzování nežádoucí pozornosti. Variant to rozhodně není mnoho a po několika hodinách hraní začne být stereotypnost poněkud ubíjející.

Na vysoké úrovni je i technické zpracování hry. Grafika rozhodně neurazí a třeba takové animace jednotlivých vražd jsou opravdu velmi detailně zpracované a jsou pro hráče tou správnou odměnou za tiché zabíjení. Zaujme také zvuková stránka a to konkrétně dabingem všech postav v čele se samotným Eziem. Ten není sice namluven stejným hercem jako v plnohodnotných dílech, ale jeho náhradník je hlasově k nerozeznání.

Handheldová odbočka populární série se tak i přes počáteční skepticismus opravdu povedla a splňuje všechny normy, které by taková hra splňovat měla. Smysluplně doplňuje příběh pro fanoušky značky, ale zároveň její kvality obstojí i samostatně pro hráče, kteří s Assassins Creed zkušenost nemají. Zároveň jsou v ní i přes žánrovou transformaci kvalitně zapracovány všechny prvky hratelnosti, které sérii tak zpopularizovaly, a hra si tak stále drží tvář. Nezbývá si tedy, než přát, aby všechny spin-offy známých her vypadaly jako tento.

Žánr: Plošinovka
Vývojář: Ubisoft
Distributor: Conquest
Multiplayer: Ne
Platforma: Nintendo DS, iOS
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: Nintendo DS 799 Kč, iTunes 4,99 €

Hodnocení: *** 70 %

  • Klady: animace, dynamický pocit z hraní, dabing, solidně dlouhé
  • Zápory: stále je to pouze 2D plošinovka, nepříliš různorodé úrovně

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Assassins Creed II: Discovery vám představí zabíjení po španělsku

Hide picture