Menu
FANZINE.cz

Audio: Co znamená slovo duše? ptá se robot v povídce Romana Splítka

Redakce

Redakce

28. 5. 2010

Český rozhlas Leonardo pokračuje v seznamování svých posluchačů s pracemi ze soutěže Cena Karla Čapka. S Romanem Splítkem už toto pondělí zjistíme, co znamená slovo duše.

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Vzdáleně může mikropovídka připomenout slavnou práci Já, robot klasika žánru Isaaca Asimova, ale o emoce robotů se zajímal už i ten, kdo jim dal jejich jméno – Karel Čapek. Autor pondělní povídky Buď připraven, až duše dorazí se snažil problém vidět ještě v jiném světle.

Roman Splítek není pro pravidelné posluchače pondělních sci-fi povídek žádným nováčkem. Ceny Karla Čapka se se střídavými úspěchy účastní už několik let, přičemž naposledy jsme se v audio podobě seznámili s jeho Přítulíčkem. Tentokrát zvolil poměrně tradiční koncepci, v níž je postaršímu muži věnován robot Íčko, aby o něj na sklonku starcova života pečoval. Jenže robot zdaleka není člověk a mnohému se musí teprve naučit. Duše? Co vlastně znamená to slovo?

logo Českého Rozhlasu Leonardo

Splítkova povídka nepřichází s žádnou vyloženou novinkou na poli vědeckofantastické literatury, čímž si jistě autor u porotců soutěže příliš nešplhnul. Přesto jeho příběh dosáhl v roce 2007 až na 13. místo v kategorii Mikropovídka. Vděčí za to především civilnímu a nenucenému vyprávění a také sympatické snaze vyhnout se obvyklým vyústěním prací s podobným tématem. Navíc se Romanu Splítkovi podařilo do povídky propašovat i špetku nenápadného humoru, která výsledný dojem z poslechu rozhodně nekazí.

Na povídku Buď připraven, až duše dorazí Romana Splítka buďte připraveni na vlnách Českého rozhlasu Leonardo.Ten ji uvede již tradičně v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Co znamená slovo duše? ptá se robot v povídce Romana Splítka

Hide picture