Menu
FANZINE.cz
Literatura

Audio: Dívenka Linda je jako Měňavka na sklíčku. Alespoň v povídce Vladimíra Němce

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

24. 9. 2010

Cestovat do minulosti v rozhrkaném stroji času se spoustou páček, ukazatelů a tlačítek je už přežitek. V pondělní povídce od Vladimíra Němce na to jdou vědci takřka od lesa. Co na to dívenka Linda?

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Hrozby klimatologů se splnily. Ze slov kožený kabát nebo podzimní bunda už se staly historismy. Píše se rok 2305 a kvůli značnému oteplení planety na sobě lidé nosí pouze plavky. To jim však nebrání v tom, aby si splnili své odvěké touhy.

Na tiskové konferenci jedné výzkumné firmy je představen zcela revoluční způsob cestování do minulosti. Necestuje se totiž fyzicky ve vozítkách pochybných kvalit a oprýskaného laku, ale v pohodlí klimatizovaného sálu s pomocí holovize. Jak však cestování v čase zasáhne do života dívenky Lindy, která žije v roce 2005?

Tradiční účastník literární soutěže Cena Karla Čapka Vladimír Němec uspěl s povídkou Měňavka na sklíčku v roce 2008 v kategorii mikropovídek, když porazil mimo jiné i povídku Anny Šochové Prší krásně, která byla též převedena do rozhlasové podoby. Ve své vítězné sci-fi povídce se zabývá časovými paradoxy. Sympatická je zejména snaha oprostit se od tradiční představy cestování časem v určitém dopravním prostředku. Jestli vás překvapí i pointa, to záleží na tom, jak moc pozorně budete povídku poslouchat. Autor totiž několikrát naznačí, kam se nejspíš bude její děj ubírat.

Povídku Měňavka na sklíčku od Vladimíra Němce si poslechněte na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Dívenka Linda je jako Měňavka na sklíčku. Alespoň v povídce Vladimíra Němce

Hide picture