Menu
FANZINE.cz

Audio: Doufejme, že Martin Toman nestvořil svou Poslední

Redakce

Redakce

1. 10. 2010

Někoho hledat je dost ošemetné, nevíte, kdy a kde jej naleznete, horší však je, kdy dotyčný nalezne vás.

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Od té doby, co Bram Stoker vydal svého Drákulu, bylo Rumunsko již navždy ocejchováno jako bydliště upírů. Do této krajiny přichází i Martin Toman a přináší nám odtamtud kratičkou povídku s výmluvným názvem Poslední, drsnou a syrovou jako rumunské počasí.

Mladý vědec se vydal do země upírům zasvěcené, aby hledal a pátral po legendárním Napichovači a jeho upírské rodině, ovšem co nalezl, to je již otázkou. Upíři jsou celkově již omleté téma, autor se však vrací na úplný začátek jejich kariéry v literárním prostředí – sychravá rumunská domovina, postavy vozky i špatně udržovaného kočáru. Zároveň však mladý vědec dokazuje, že literární svět již o upírech ví a zajímá se. Přestože je povídka velice krátká, její otevřený konec bude posluchač trávit velice příjemně. Pointa příběhu jej skvěle naladí na mnoho barvitých alternativních konců, které se přímo nabízejí. Hledat upíry je velice ošemetné.

logo Českého Rozhlasu Leonardo

I když je rozsahově povídka velice krátká, hudba podmalovávající text a zajímavé efekty v drobných mezihrách v posluchači naladí správnou mrazivou atmosféru. Doporučuji záznam nahrát a pustit si jej o půlnoci za svitu jediné svíčky.

Povídku Poslední od Martina Tomana si poslechněte na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Doufejme, že Martin Toman nestvořil svou Poslední

Hide picture