Menu
FANZINE.cz

Audio: Jana Rečková chce Léčit a zabít

Redakce

Redakce

5. 4. 2011

Epilepsie je ošklivá nemoc. Ti, kdo jí trpí, hledají každý způsob, jak tomuto prokletí uniknout a nezastaví se ani před experimentální léčbou, která nemusí být vždy založená na polykání pilulek. Zahrávat si s časem ovšem také není to pravé ořechové a snaha změnit budoucnost nemusí vždy vést k vytouženému cíli.

Rádio

Rádio, Foto: Petr Hortvík

Jana Rečková je lékařka a s velkou oblibou píše povídky, které zasazuje právě do tohoto prostředí. Ostatně, název audiopovídky Léčit a zabít tomu jasně nasvědčuje. Tentokrát se autorka zaměřila na temporální epilepsii a velice netradiční způsoby její léčby, která přesahuje všechny hranice. Zejména ty časové.

Český rozhlas Leonardo se opravdu pochlapil a na posluchače čeká dvacetiminutové, do dvou částí rozdělené dílo plné napětí a očekávaní. Autorka rozehrává s posluchačem velice složitou a propracovanou hru, která balancuje na ostří skalpelu, kde hrozí plné nepochopení a zmatení posluchače v řadě časových rovin, které je třeba neustále zařazovat do souvislostí a časové osy. Autorka to příjemci moc neusnadňuje, jelikož jednotlivá fakta uvádí zmateně a je třeba skutečně sestavit si časovou osu z mnoha dílků. Ty do sebe sice na konci začnou zajímavých způsobem pasovat, jenže jejich sestavení bylo skutečně obtížné.

Hrátky s časem jsou ošidné a nejeden autor narazil na velice rozdílné vnímání času mezi příjemci. V tomto případě dramatizátoři poměrně zariskovali, jelikož coby literární dílo, bylo by možné povídku si v klidu přečíst svým tempem, rozebrat a vracet se k problémovým pasážím. Poslech výborné Kristiny Maďěričové, která zejména blonďatou doktorku namluvila s výstižnou naivitou v hlase, je sice skutečný zážitek, ale rozhodně se nejedná o záležitost na kulisový poslech, jako v případě jiných děl v pořadu Nule jednička již uveřejněných.

Autorka si pohrává s několika motivy, hrdina cestuje časem a ta, která jej miluje, se mu rozhodne pomoci. Předivo času je však zrádné a ošemetné. Uroboros si ne nadarmo kouše vlastní ocas a každá příčina má svůj následek. Autorka využila těchto motivů a postavila na ní poměrně jednoduchou, ale díky spletitému zamotání při vyprávění, zajímavou a lákavou povídku, kterou si s chutí poslechnou všichni, kdo mají rádi detektivku a cestování v čase.

Když to tedy shrneme, tak na posluchače čeká kvalitní a zajímavé dílo, které vyžaduje plné soustředění a mozek nastartovaný na maximum. Poté si příjemce užije hrátky s časem a zajímavou pointu, která detektivní příběh rozuzlí vcelku nečekaným způsobem.

Sci-fi povídky  si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře vždy v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných povídek, v němž najdete i Léčit a zabít od Jany Rečkové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Jana Rečková chce Léčit a zabít

Hide picture